Piektdienas vakarā Jelgavā Latvijas Lauksaimniecības universitātes lielajā aulā notika konkursa «Zaļā pēda» uzvarētāju godināšana. Viņu vidū bija arī divu mūsu rajona saimniecību – Kandavas novada «Indāni» un Džūkstes pagasta «Geidu» – ļaudis. Pāris dienu pirms šī svinīga notikuma viesojāmies Džūkstes pagastā.
Tur bioloģiskajā zemnieku saimniecībā «Geidas» daudzos un dažādos darbus veic visa ģimene kopīgi – saimnieki Gundega un Oskars Jēkabsoni, kā arī viņu bērni – vidusskolniece Anda un devītklasnieks Rolands.
Geidas – viena no gada saimniecībām lopkopībā
Saimniecībā ir 14 govis, un pienu realizē Degoles pienotavā. Un, kaut arī šis piens nav iepirkts kā bioloģiskajā saimniecībā ražots produkts, tomēr Degoles pienotava piedāvā sierus, kefīru pienu, kas salīdzinoši ar lielo kombinātu piedāvājumu, ir dabiskāki, ar īsāku lietošanas termiņu. Šajā gadā saimniecība ir nokārtojusi tiešās tirdzniecības atļaujas, tāpēc daļu piena tirgo Džūkstē tiem cilvēkiem, kuri netur govis. Gundega saka, ka brauciens divas reizes nedēļā ar piena burciņām uz centru viņai atmaksājoties. Gluži tāpat kā piena pircējam, kurš pienam, kas nebūt nav dārgāks kā lielveikalā, krējumu nosmeļ mērcītēm, salātiem; pienu dzer vai raudzē rūgušpienā, kas savukārt labi noder salātu gatavošanai. (Diemžēl lielveikalā nopērkamais piens ir tik drošs patērētājam, ka saraudzēt to nekādi nevar, un tāpēc pilsētnieki jau ir aizmirsuši, kā garšo vienā gabalā sarūdzis rūgušpiens ar cukuru un kanēli. – Red.)
Lopbarībai noder pašu saimniecībā ar bioloģiskām metodēm audzētie graudi, zāle, kas sagatavota skābsienā un skābbarībā. Visu ziemu lopi iet laukā, arī baroti ar skābsienu tiek laukā. Saimniece uzskata, ka tā vieglāk sadalīt barību, nekā sanest visiem kūtī, jo saimniecībā ir roku darbs. Vidējais izslaukums no govs – virs 5000 kilogramiem no govs gadā.
Mācās paši un skolo citus
Saimnieki ir Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas biedri, Gundega vada «Vides veselības saimi», kurā ir apvienojušies bioloģiskie zemnieki, kas piedāvā tūrisma pakalpojumus un produktus veselībai. "Izglītojamies un mācāmies dažādos semināros, dodamies pieredzes braucienos pa visu Latviju. Braucam apskatīt viens otra saimniecību un arī reizi gadā rīkojam kādu tālāku ceļojumu," par aktivitātēm stāsta Gundega.
«Geidas» piedāvā arī ekskursijas tiem, kurus interesē piens un piena produkti. Saimniecībā ir savākta piena separatoru kolekcija. Bērnu grupām parāda arī, kā pienu separē. Ekskursija beidzas ar piena cienastu. Reizēm ekskursantiem veicas, jo galda tiek celts «Teļu dancis» – svaigi sacepts jaunpiens.
Saimniecībā audzē arī 70 zosis. Tās ir Andas mazpulcēna projekts. Zosis vasarā galvenokārt pārtiek no zāles, bet rudens pusē tiek piebarotas ar spēkbarību. Šim nolūkam izmanto pašu audzētos graudus, kas saimniecībai ir liela priekšrocība, jo parasto spēkbarību bioloģiskajā saimniecībā nelieto. Pamazām zosis tiek realizētas. Ir privātie klienti, kas vēlas tīru pārtiku, meklē to mazbērniem, un ir «Geidu» patstāvīgie klienti.
Pabūt «Indānos» – tā ir īpaša bauda
«Indāni» šogad godināti vairākkārt – kā sakoptākās sētas kopēji un arī konkursa «Sējējs 2008» finālisti. Konkursā «Zaļā pēda» saimniecība vakar ieguva veicināšanas balvu. Vai būs iegūta arī «Sējēja 2008» balva, vēl nav zināms. Taču ne jau balvās sāls, svarīgākais – katra iespēja pabūt »Indānos» ikvienam sagādā prieku. Brīnišķīgs ir miers un klusums lauku mājā. Iespēja samīļot mājdzīvniekus – kaķus, suņus, zirgus, aitas, teļus un trušus – daudziem liek aizmirst ikdienas stresu, bet bērniem dod iespēju iepazīt lauku dzīvi. Un kur nu vēl pirts jaukumi, saimnieku sarūpētās pirtsslotiņas un cienasts no lauku labumiem! Šo saimniecību par jauku vietu izkopuši Signe un Normunds Ezeriņi un viņu jaunā paaudze – Beāte, Līga, Dace un Toms.
Lai popularizētu videi draudzīgu saimniekošanu
Konkursā «Zaļā pēda» uzvarētājus noteica 18 nominācijās. Katrā paredzēta Lielā balva (Grand prix) un viena vai vairākas Atzinības balvas. Uzvarētājus noteica interneta lasītāju auditorija portālā www.apollo.lv. «Indāni» startēja nominācijā «Gada bioloģiskās vides veselības saimniecība», bet zemnieku saimniecība «Geidas» startēja nominācijā «Gada saimniecība lopkopībā». Konkursu rīko Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija sadarbībā ar Zemkopības ministriju, lai veicinātu bioloģiskās lauksaimniecības popularitāti Latvijā.