Gerhards: Divu jaunu elektrostaciju būvniecībai Latvijā nepieciešami ap 700 miljoni latu

Divu jaunu elektrostaciju būvniecībā Latvijā būs jāiegulda 400 miljoni latu un 400 miljoni eiro (ap 277,56 miljoniem latu), intervijā laikrakstam "Dienas Bizness" norāda ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK).

Divu jaunu elektrostaciju būvniecībā Latvijā būs jāiegulda 400 miljoni latu un 400 miljoni eiro (ap 277,56 miljoniem latu), intervijā laikrakstam "Dienas Bizness" norāda ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK).

Pēc Gerharda domām, elektrojaudu trūkums reģionā īpaši aktualizēsies pēc Ignalinas AES slēgšanas, nepieciešamo jaudu nodrošinājumu nespēs sniegt ne Skandināvija, ne Polija, ne Krievija. Ignalinas AES plānots slēgt jau 2009.gadā. Kā uzsvēra ministrs, pirmais importētās elektroenerģijas cenu kāpums nākamgad varētu būt 22%, tad "nāks cenu pieaugums, ko izraisīs Ignalinas AES slēgšana".

Ministrs norāda, ka AS "Latvenergo", piesaistot papildu līdzekļus, spētu uzbūvēt gāzes koģenerācijas staciju Rīgā un ogļu elektrostaciju Kurzemes piekrastē, lai nodrošinātos pret iespējamajiem riskiem ar jaudu trūkumu.

Aptuvenās gāzes cenas stacijai, pēc Gerharda domām, varētu būt viens miljons eiro par megavatstundu, savukārt ogļu stacijai – viens miljons latu par megavatstundu, taču tai ir ievērojami zemākas kurināmā izmaksas.

Pēc pašreizējām prognozēm, ap 2012.gadu jaudu iztrūkums Latvijā varētu būt ap 700 megavatstundu, tāpēc plānots realizēt šo staciju darbu tā, lai katrai stacijai būtu ap 400 megavatiem, sacīja ministrs un piebilda, ka vismaz 10% ogļu stacijas kurināmā būtu no Latvijas mežiem iegūtā biomasa.

Konkrētu lēmumu par elektrostaciju būvniecību nepieciešamas pieņemt šogad, lai savlaicīgi paspētu veikt visas iepirkumu procedūras un līdz līdz 2011.gadam pabeigt gāzes stacijas būvniecību. Ogļu elektrostaciju, kuras būvniecības formalitāšu kārtošana ir daudz ilgāka, varētu uzbūvēt 2016.gadā.

Ministrs uzskata, ka plānotajai ogļu stacijai būtu nozīmīgs savienojums ar Zviedriju, kur ar laiku varētu pārdot daļu Latvijā saražotās elektrības.

Gerhards uzskata, ka nav nepieciešams veidot kopuzņēmumus gāzes elektrostacijas būvniecībai, kā to savulaik izteica kompānija "Itera Latvija", jo, viņaprāt, tas "visu šo procesu tikai paildzinātu un sarežģītu".

"Protams, ir skaidrs, ka gāzi "Latvenergo" pirks no "Gazprom", taču arī tad ir saimnieciski jāizvērtē, kā "Gazprom" plāno izņemt savu peļņu," sacīja ekonomikas ministrs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *