Gaujas nacionālais parks (GNP) – viena no Latvijas lielākajām un skaistākajām īpaši aizsargājamām dabas teritorijām – nupat aizvadījis četrdesmitā jubilejas gada svētku nedēļu. Parks tika dibināts pirms 40 gadiem – 1973. gada 14. septembrī. Par godu svētkiem, Dabas aizsardzības pārvalde ar sadarbības partneriem rīkoja daudzveidīgus pasākumus, kuros aicināja labāk iepazīt un izprast parka nozīmi un dabas vērtības.
12. septembrī norisinājās GNP veltīta konference «Cilvēks un daba – GNP pamatvērtības», kurā izskanēja stāsti par GNP izveidošanas ideju un būtību, tika runāts par GNP kultūrvēsturisko mantojumu, par nacionālo parku pasaules kontekstā un tā nozīmi vietas ilgtspējas veicināšanā, kā arī plaši pārrunāti dažādi sadarbības aspekti un to nozīmība. Konferences laikā izskanēja vairāki interesanti fakti un atziņas – piemēram, par agrāk apsvērto domu Latvijas pirmo nacionālo parku dibināt Rīgas apkārtnē, ap vietām, kur koncentrējās mednieku saimniecības un par to, ka nacionālā parka veidošana bija sava veida kustība, kurai lielu atbalstu sniedza vietējie iedzīvotāji. Konferencē tika gūta vērtīga atziņa – viens no būtiskākajiem aspektiem nacionālā parka ilgtspējīgā pastāvēšanā ir tas, kā vietējie iedzīvotāji iejūtas parka teritorijā un sadzīvo ar to. Tāpat tika uzsvērta GNP dibinātāju veidotā aizsardzības sistēma parkam kā vienotai ekosistēmai, ko jācenšās uzturēt arī mūsdienās. Konferences noslēgumā apsveikuma vārdus GNP veltīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs, kurš agrākajiem Gaujas nacionālā parka administrācijas un esošajiem Dabas aizsardzības pārvaldes darbiniekiem pasniedza Atzinības rakstus.
14. septembrī Siguldā, Gaujas senielejā pie Gūtmaņalas norisinājās GNP jubilejas gada centrālais pasākums, kas pulcināja lielu skaitu vietējo iedzīvotāju, tūristu un citu interesentu. Pa dienu pie Gūtmaņalas darbojās sveču liešanas, spieķu darināšanas, keramikas, papīra un zīmēšanas un citas darbnīcas, kā arī noritēja vietējo amatnieku tirdziņš. Savukārt vakara daļā pasākuma koncertprogrammā muzicēja grupa «Gūtmans», kas atskaņoja GNP dibināšanas laikā – 60.tajos, 70.tajos gados radītu mūziku. Grupas interesanta arī ar savu dabas aizsardzības misiju – aicināt sabiedrību nepostīt dabu un neskrāpēt uzrakstus uz alu sienām, bet izturēties pret dabu cieņpilni un atbildīgi. Iestājoties krēslai, alu „atdzīvināja” krāšņās gaismas projekcijas, smilšu mākslinieka Elmāra Gaigalnieka četru dimensiju smilšu izrāde ar deju studijas «Dzirnas» piedalīšanos. Uz skatuves kāpa un savos iespaidos par darbu GNP dalījās arī pirmais parka direktors Gunārs Skriba un ilggadīgs GNP vides inspektors Māris Mitrevics.
Jubilejas gada pasākumu ietvaros uz īsu brīdi GNP „pabija” arī galvaspilsētā un iepazīstināja rīdziniekus ar jaunizdoto parka ainavu fotogrāfiju albumu, kas vērtējams kā liels notikums, jo pēdējais šāda veida izdevums ticis izdots vien Padomju gados. Svētku ietvaros norisinājās arī mediju diena, amatnieku tirdziņi pie populāriem GNP objektiem, diskusiju vakari par GNP nozīmi un vietu sabiedrības vidū, dzeramā ūdens «Gauja» akcija – veltījums GNP jubilejā un orientēšanās pārgājiens «Līgatnes zelts».
Tomēr svētki vēl nav beigušies. Šodien, 17. septembrī, 15.00 Siguldas pagasta Kultūras namā tiks atklāta Gaujas nacionālā parka jubilejas fotoizstāde «Sajūti, iepazīsti, izbaudi!». Fotoizstāde būs apskatāma divas nedēļas no 17. līdz 29. septembrim, darba dienās no 10.00 – 19.00, sestdienās, svētdienās no 10.00 – 14.00. Ieeja – bez maksas. Savukārt 28. septembrī Līgatnes dabas takās notiks jubilejas gada noslēdzošais pasākums – sēņu diena, kuras ietvaros būs iespēja tikties ar sēņu speciālisti, piedalīties sēņu meklēšanā un sēņu izstādes veidošanā. Sadarbībā ar vietējiem uzņēmējiem un amatniekiem norisināsies arī tirdziņš, piedāvājot Gaujas nacionālā parka teritorijā izaudzēto un darināto.