Aizvadījuši Veco un sagaidījuši Jauno gadu, Rūķi atkal pārlūko krājumus un salīdzina sveicamo sarakstus – vai spēs apmeklēt visus sveicamos, kā solīts, līdz Zvaigznes dienai. Vai dāvanu pietiks? Vai kāds netiks aizmirsts?…
Atrast neizdevās….
Jāatzīst, uz pēdējo jautājumu atbildēt ir visgrūtāk. Vairāk nekā 10 gadus Redakcijas Rūķi darbojas, bet tāda īsta gandarījuma, kāds pienāktos par labi padarītu darbu, kā nav, tā nav. Kāpēc? Tāpēc arī nav, ka nezinām, vai tiešām kāda sirsniņa tā arī nepalika, svētku brīnumu nesagaidījusi. Visticamāk, ka palika gan. Pat vēl vairāk, sarunās ar cilvēkiem noskaidrojās – vai katrā ielā, vai katrā pagastā un ciemā ir kāda ģimenīte, kam ne grādīgais prātā, ne slinkums miesās, bet… nav kārtīgas iztikšanas, nav veselības un… laikam jau vienkārši pietrūcis kāda mazumiņa laimes un veiksmes, tāpēc dzīve ir bez-ga-la pieticīga… Un daudzas no šīm ģimenēm nekādu sociālu vai kādu citu prātīgu palīdzību nemaz nesaņem. Droši vien, ka tas tā likumīgi, jo, piemēram, laukos vairumam ir vai vismaz skaitās kāds zemes pleķītis, tātad formāli cilvēks neskaitās maznodrošināts. Savukārt pilsētā daudzi jo daudzi cilvēki un arī ģimenes dzīvo bez oficiāla pieraksta, – kur tu tādu saimnieka mājā vai paklusām īrētā dzīvoklī ņemsi?! Rūķi uzzināja par vairākām māmiņām, kas vienas audzina bērnus un ir spiestas vai vairākas reizes gadā mainīt dzīvesvietu, tāpēc nekādu sociālo palīdzību nesaņem un arī nekādu iedzīvi sagādāt nevar. (Pasakiet, kura mūslaiku mēbelīte iztur atkārtotu sastellēšanu?!) Viegli neklājas arī vientuļiem pensionāriem un cilvēkiem, kam līdz pensijai vēl pāris gadu jāpagaida. Arī viņiem, lai arī slimiem un lielās grūtības nonākušiem, izrādās, nekāda palīdzība nepienākas, jo iztikas minimums ir sasniegts… Tam pietiek ar minimālo algu un pensiju. Un nevienu jau neinteresē, ka zāles maksā tik, cik tās maksā, ka dzīvokļa īre pārkāpusi griestus un ka tā īsti paēst par 50 līdz 60 santīmiem dienā nesanāk… Uzzinājām arī, ka, piemēram, kādā dārza mājiņā dzīvo sieviete – nedzērāja, vienkārši – tā dzīvē sanācis...un nu nav ne siltuma, ne iztikšanas, vienīgā nauda – par tirgošanai iedotajiem vainadziņiem. Tirgus tantes atzina, sen neesot redzēta… Un arī mums – Rūķiem – neizdevās atrast to dārza mājiņu, kur dāvaniņas noderētu ļoti, ļoti…
Brīnumiem jātic!
Tieši tāpēc, ka tik daudziem tomēr vēl šodien nekājas viegli, lielu prieku Rūķiem sagādāja cilvēki, kas atcerējās par savējiem – savas ielas, sava ciema un pagasta cilvēkiem. Piemēram, viesatniece Mudīte Smelte. Kādreizējā Irlavas bērnudārza audzinātāja nu labu laiku dzīvo un saimnieko vīra tēva mājās Viesatu pagastā. Kopj lopiņus, strādā dārzā un, ja kādam tuvos vai tālos kaimiņos klājas grūtāk, arī viņai prāts nav mierīgs. Mudītes mudināti (re, kāda vārdu spēle sanāca!), uzreiz pēc Ziemassvētkiem Rūķi devās uz Viesatām.
Viesatu «Akotos» – spodri jo spodri izberztā lauku mājā, šobrīd vecmāmiņa Janīna audzina divus meitas Aijas bērnus – piecus gadus jauno Asnāti un trīsgadīgo Artūriņu… Meita Aija ar vecāko dēlu Arvilu jau no septembra ir Ungārijā, kur jau novembrī viņam veikta operācija. Abi būšot mājās labi ja februārī. Vēl ilgi bez mammas? Jā, protams, bet patiesībā viņi visi tā dzīvo, kopš brīža, kad Arvils saslima, kad viņam bija pieci gadi, bet Artūriņam tikai septiņi mēneši. No slimnīcas uz slimnīcu, no melna izmisuma līdz gaišām cerībām, no bezpalīdzības līdz necerētam (bet ļoti, ļoti gaidītam) radu, draugu un pavisam tālu un svešu cilvēku atbalstam. Māmiņa, kas izmācījusies par skolotāju, visu laiku bijusi dēlam līdzās. Un mājās? Mājās vecmāmiņa ar bērniem viena. Viena ar darbiem, ar artrīta saliekto locītavu sāpēm, ar bērnu "kāpēc?" un cerībām. Cerībām, ka viss būs labi… Brīnums notiks – viņi visi – lieli un mazi šīs mājas iedzīvotāji, par to ir pilnīgi pārliecināti. Tikai vecmāmiņai Janīnai, Rūķus sagaidot, teju vai jāsagumst no aizkustinājuma – jāraud viņai un jāraud arī rūķiem… Labi gan, ka ar cienastu un visa laba vēlējumiem atbrauca Janīnas otras meitas Santas ģimene. Radi – tas jau tas lielākais atbalsts. Un – kā gan citādi?
Bez kārtīga jumta, ūdens un elektrības
Jau pirms viesošanās Viesatās bijām dzirdējuši, ka pagastā, turpat, netālu no «Akotiem», «Auziņās» gluži necilvēcīgos apstākļos dzīvojot kāda ģimene ar maziem bērniem. Nē, nē, nekādi sīvā mīlētāji neesot, bērnu mamma nu nepavisam ne, tikai vairāku paaudžu ģimene esot palikusi bez mājām. Dzīvojuši saimnieka mājā, strādājuši, savi lopi bijuši. Bet notikusi nelaime pēc nelaimes: nodegusi kūtiņa, sadegusi arī kaimiņu dāvātā gotiņa, gala beigās uzteikta dzīve mājās. Jā, pagasta gan esot centrā piedāvājis vienistabas dzīvoklīti – bet kā tur lai iemitinoties cilvēki septiņi? Un – kur ņemt iztiku, ja nav ne pēdas zemes? Tā nu ievākušies «Auziņās» – atkal jau citu saimnieku mājās, bet kā nekā jumts virs galvas.
Jau tuvojoties krūmu smalcei, aiz kuras vīdēja tādas kā mājas aprises, kļuva skaidrs, ka par jumtu šīs "mājas" pārsedžu konstrukciju pat vislabticīgākais rūķis nenosauktu. Kaut kāds šīfera pārsegums uzlikts tikai nelielai ēkas daļai. Arī iebraucamais ceļš tik tāda pļavas danga. Toties mājās priekšā labi redzamas, paseklas, taču labi koptas zemeņu un puķu dobes. Garās izmazgāto veļas rindas liecina, ka arī šajās "mājās" dzīvo vismaz pārītis mazu bērnu…
Ieejot mazā mazītiņā virtuvītē, kur rūķus sagaida divi jauki sproggalvīši Samanta un Raivis, kā arī viņu māmiņa Ilga un vecmāmiņa Ausma, rūķi uzzina, ka ir vēl kāda nelaime – te, šajā mājā, neesot elektrības. Pagasts izkārtojis krūmu ciršanas darbus, par to nopelnīti pāris simti latu, taču, lai mājai pievilktu elektrību, «Latvenergo» prasa 570 latus. Tā arī izlīdzoties – ar svecēm un kaimiņu dāvāto vējlukturi. (Rūķi, kā zinādami, bija atveduši pusduci lielumlielu sveču, kā arī vairākus duču mazāku, bet greznāku gaismeklīšu). Par dzīvi gan te neviens nesūrojās, vienīgi uzvaicāti, atzina, ka arī ūdens šajās mājās nav. Nav ne akas, ne avota. Dzeramo ūdeni nesot vai vedot no pāris kilometrus attālajiem kaimiņiem. "Bet mazgājamo?!" vaicāja Rūķi, rādot uz izmazgātās veļas blāķiem. To tepat, no netālā dīķa…
Līdz istabai Rūķi netika, jo tur saldā diendusā aizmidzis gulēja jaunākais brālis, toties…. abi pārējie bērni mācēja gan dzejolīti noskaitīt, gan dziesmiņu nodziedāt un prata arī Rūķiem pateikt kārtīgu paldies.
Paldies jau, protams, viņiem teica it visur, kur Rūķi viesojās, bet vienās mājās paldies tika teikts arī daudzbalsīgā kaķu mēlē. Par to parūpējās Anitas Tropiņas mīluļi, kas draudzīgi sagaidīja un pavadīja Rūķus Viesatu centrā. Anitas kundze ilgus gadus nostrādājusi kolhozā par šoferi, tagad, pāris gadu līdz pensijai, veselība pieklibo un jāiztiek tikai ar invaliditātes pensiju. Iztikt varot, nekādas vainas, vienīgi vientuļi. Ļoti. Īpaši vakaros, kas rudenī un ziemā iestiepjas gari jo gari… Tad labi, ka tik daudz pūkainu mīluļu apkārt. Jā, jā, viņa jau zinot, ka kaķu dēļ par viņu visu ko runā, bet…nu kā tu dzīvībiņu nobendēsi! Rūķi Anitas kundzi saprot labi, jo pašiem mājās pa pārītim kaķu, tāpēc apsolās pulciņa vienīgo kaķenīti aizvest pie veterinārārsta, lai nu jau esošo astaiņu pulciņš šajā, Žurkai par godu iesauktajā gadā vairs nekuplojas.
Anitas kundze ne par ko nežēlojās, tikai vairākkārt iztaujāta par komunālajiem pakalpojumiem, kas dzīvi ciemata centrā taču atvieglojot, viņa atzina, ka tā būtu gan… ja būtu… Jo, par siltumu jau gādājot katrs pats, bet ūdens un kanalizācijas sistēmas esot pagalam nolietojušās. Tā Anitas kundzes dzīvoklī jau vairākas dienas neesot ūdens un līdz Jaunajam gadam arī nebūšot (Vēl piecas dienas!). Tad nu jāstaigā pa ciemu un jāmeklē, kur ūdeni pasmelties… Un ar artrīta savilktajiem pirkstiem un sāpošu muguru tas nemaz nav viegli!..
Jauntukumā – Ziemassvētkos
Jauntukumā šogad ne tikai eglītes saposušās svētku rotā, bet arī dažs labs bērzs zaigo lampiņu gaismā. Protams, arī šeit rūķīšiem darba pilnas rokas un kaut viņu dāvanu maiss nav nemaz tik pārpilns – pārsteigts ir katrs, kas durvis atvēris svētku vēstnešiem. Šur tur gan rūķiem nācās sabīties, jo gan ar policiju draudēja, gan mazliet apmaldīties izdevās, tomēr galu galā rūķi saņēma gan pateicīgus smaidus, gan kādu svētku našķi – lai pietiktu spēka arī nākamgad.
Paldies Rūķu palīgiem
Redakcijas Rūķi joprojām ir ļoti pateicīgi mūsu atbalstītājiem: paldies Ainai Tebernieces kundzei, veikalam «Flamingo» (J. Frišfeldam), Skaidrītes kundzei, Sandrai Arstanovai, Elzai Auseklei, Ilgai Lagzdiņai, Birutai Jurševicai, Melānijai Grīsliņai, Vijai Gailītei, mazajam Dzintariņam, Ainai Ostrovskai, Ainai Krūmai, Solvitai Krūzei, Marijas kundzei, Edītei Bogužai, Jūlijai, Riatai Šmigeļskai, Janīnai un Jāzepam Stalidzānam, Dzintrai Dārziņai, Vairai Pūcei, Mirdzai Ozolai, Dzidrai Valdmanei, Dzidrai Amboltei, Olimpijai Sebrei, Kaulakanu ģimenei, Laimai Vismantai, Gintai Znatnajai, Lūcijai Ručevskai, Ilgai Edelniecei, Lilitai Macarovskai, Evitai Švarcai, Aijai Frišfeldei, Maritai Delverei un Birutai no Rūtiņām, SIA «Dekšņi», Latvijas Sarkanā Krusta Tukuma nodaļai, Rimantam Raudonim, Aivaram Andrejevam, Annai Oļševskai, Larisai Edemskai, Dzidrai Albrehtai, Rudītei Merirandei, Rutai Švampei, Indrai Rassonei, Silvija skundzei, Lindai Zariņai, Nellijas kundzei, Vitai Mašnovskai, Ritmai Eihmanei, Brigitai Saliņai, Intai Koškinai, Veronikai Zarānei, Guntai Jomertei, Sofijai Bērziņai, paldies Rūķu palīgam Iritai, kā arī visiem tiem labajiem cilvēkiem, kas savu vārdu nenosauca.
"forsha" maaja – skjuunis!!!
Negribi tur padzīvot nedēļas nogalē ar ģimeni? Varu nodrošināt tādu pakalpojumu, bet brīdinu – lēti nebūs!
Paldies par daasno piedaavaajumu, bet es veel savu personiigo maaju nevaru atljauties! Patiesiibaa, jau skumji, ka vispaar kaadam tur jaadziivo.