Pērn savā koncerttūrē «Prāta vētra» dziedāja par vasaras skaistāko pāri – taureņiem un spārēm. Šogad varbūt būtu jādzied par kukaiņiem ar koši ziliem spārniem – raibspārnu smiltājsiseņiem. Tieši pašlaik augustā ikvienam, kurš savās ikdienas gaitās vai ceļojumā dodas Latvijas dabā, ir vislielākā iespēja pašam ieraudzīt par Gada kukaini izvēlēto raibspārnu smiltājsiseni. Tas ir līdz trīs centimetriem garš, uz zemes dzīvojošs kukainis ar siseņiem tipisku ķermeni, ļoti variablā krāsā – no pelēcīgas, brūnganas līdz gandrīz melnai. Uz sakļautiem priekšspārniem šim smiltājsisenim ir divas vai trīs tumšākas brūnganas šķērsjoslas, kas dzīvniekam piešķir lieliski maskējošu aizsargkrāsojumu. Tādēļ uz zemes nekustīgi starp ķērpjiem un nelieliem koku zariņiem sēdošs Gada kukainis ir gandrīz nepamanāms. Bet tiklīdz tas paceļas spārnos, kļūst labi redzami zilie pakaļspārni. Koši zilā krāsa ir tā, kas neapšaubāmi padara raibspārnu smiltājsiseni par vienu no skaistākajiem Latvijas taisnspārņiem. Svarīgi ievērot, ka zilajiem pakaļspārniem ir ļoti raksturīga, tumša, izliekta josla. Šī josla Gada kukaini atšķir no Latvijā daudz retāk sastopamā zilspārnu smiltājsiseņa, kuram ir vienkrāsaini zili pakaļspārni.
Gada kukainis ir jāmeklē sausās un smilšainās vietās – kāpās (gan jūras piekrastē, gan dziļi Latvijas iekšzemē), sausās pļavās, virsājos, pavisam parastu, gaišu priežu mežu laucītēs, izcirtumos un ceļmalās. Šādās vietās siltā un saulainā laikā, vislabāk pusdienlaikā, raibspārnu smiltājsiseņi ir novērojami sildāmies uz zemes saulē, barojamies ar savvaļas graudzālēm, kā arī līdz 20m garos zemos pārlidojumos, ja nejauši tiek iztraucēti. Raibspārnu smiltājsisenim ir raksturīgs kluss lidojums, ne tāds skaļš un tarkšķošs kā parkšķim, vēl vienai, daudz biežāk atrodamai siseņu sugai, kas ir sastopama līdzīgās vietās un labi atšķirama dēļ spilgti sarkanajiem pakaļspārniem. Gada kukainis būs novērojams līdz vasaras beigām un pat rudenī, ja septembris atnāks silts un saulains.
Par Gada kukaini šī interesantā smiltājsiseņu suga ir izvēlēta, lai pievērstu uzmanību dabas daudzveidībai atklātās vietās – virsājos, kāpās un pļavās. Daudzviet šādas teritorijas vairs netiek tradicionāli apsaimniekotas, tādēļ aizaug ar krūmiem un kokiem, zaudējot savu dabas daudzveidības vērtību. Raibspārnu smiltājsiseņa novērojums viennozīmīgi liecina, ka atbilstošā vieta ir vērtīga un, ļoti iespējams, var kalpot kā mājvieta vēl citām interesantām dzīvnieku un augu sugām. Izvēloties Gada kukaini, Latvijas Entomoloģijas biedrība, vēlējās popularizēt dzīvnieku, tajā skaitā – kukaiņu, novērošanu kā labu, aktīvu un nepārtraukti pašizglītojošu brīvā laika pavadīšanas veidu. Turklāt katrs Gada kukaiņa novērojums var dot būtisku ieguldījumu šīs sugas izpētē, jo vēl joprojām ir pieejami tikai fragmentāri dati par šīs sugas izplatību Latvijā un nav skaidrs, vai pēdējos gados novērotās klimata pasiltināšanās ietekmē šis smiltājsisenis pamazām nekļūst biežāk sastopams. Aicinām ikvienu dalīties ar saviem Gada kukaiņa novērojumiem dabas novērojumu dienasgrāmatā Internetā (dabasdati.lv) vai sūtīt ziņojumu tieši Latvijas Entomoloģijas biedrībai (kristaps.vilks@lu.lv).