11. novembrī valdība iepazinās ar Finanšu ministrijas sagatavotu informatīvo ziņojumu par valsts budžeta izpildi 2008. gada deviņos mēnešos, kurā analizēta valsts konsolidētā budžeta un sociālās apdrošināšanas budžeta izpilde. Šā gada deviņos mēnešos valsts konsolidētajā budžetā, ieskaitot ziedojumus un dāvinājumus, izveidojās finansiālais ietaupījums 98,6 miljonu latu apmērā, tomēr tas ir par 186,7 miljoniem latu jeb 65,4% mazāk nekā pērn šajā periodā.
Kā informē Finansu ministrijas Preses nodaļas vadītāja Elīna Dobulāne, pārskata periodā, salīdzinot ar 2007. gadu, ievērojami pasliktinājās finansiālā situācija valsts pamatbudžetā. Ja 2007. gada pirmajos deviņos mēnešos valsts pamatbudžetā izveidojās finansiālais ietaupījums 4,2 miljonu latu apmērā, tad 2008. gada deviņus mēnešus valsts pamatbudžets noslēdza ar finansiālo iztrūkumu 142,8 miljonu latu apmērā. Tā pamatā bija straujāks izdevumu pieaugums nekā ieņēmumu pieaugums.
Sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi šā gada pirmajos deviņos mēnešos bija 1,1 miljards latu, bet izdevumi bija 849,6 miljoni latu. Salīdzinot ar pagājušā gada deviņiem mēnešiem, ieņēmumi ir palielinājušies par 166,8 miljoniem latu jeb 18%, bet izdevumi šajā pašā laika posmā ir palielinājušies par 202 miljoniem latu jeb 31,2%. Sociālās apdrošināšanas budžetā finansiālais ietaupījums bija 246,1 miljons latu.
Samazinoties ekonomikas attīstības izaugsmes tempiem, nodokļu ieņēmumu gada plāna izpildē sagaidāmi riski, par ko liecina arī atsevišķu ieņēmumu plāna neizpilde šā gada deviņos mēnešos. Kopējie nodokļu ieņēmumi valsts pamatbudžetā pārskata periodā tika plānoti 1,9 miljardu latu apmērā, savukārt faktiskā izpilde bija 1876,3 miljoni latu, tas ir, par 25,3 miljoniem latu jeb 0,6% mazāk nekā plānots.
Valsts pamatbudžetā nodokļu ieņēmumu plāna neizpilde tika novērota pievienotās vērtības nodokļa (PVN), uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN), kā arī akcīzes nodokļa ieņēmumos. PVN ieņēmumu plāns 2008. gada deviņos mēnešos netika izpildīts par 15,5 miljoniem latu jeb 1,7%, UIN par 2,3 miljoniem latu jeb 0,6%, savukārt akcīzes nodoklis – par 1,9 miljoniem latu jeb 0,5 %.
Nodokļu ieņēmumu plāna neizpilde tika novērota arī sociālās apdrošināšanas iemaksu un kopējos iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumos. Sociālās apdrošināšanas iemaksu ieņēmumu plāns netika izpildīts par 7,6 miljoniem latu jeb 0,6%, un iedzīvotāju ienākuma nodoklis – par 6,5 miljoniem latu jeb 0,8 %.