Kuba un Eiropas Savienība (ES) ceturtdien oficiāli atjaunoja attiecības, parakstot sadarbības līgumu, kas izbeidz piecus gadus ilgušās vēsās attiecības, ziņo amatpersonas.
Līgumu Havanā parakstīja Kubas ārlietu ministrs Felipe Peress Roke un ES attīstības komisārs Luī Mišels.
Līgums paredz arī ārkārtas humānās palīdzības paketi divu miljonu eiro (1,4 miljonu latu) apmērā, kas būs pieejama nekavējoties atjaunošanas darbu vajadzībām pēc viesuļvētru "Gustavs" un "Aiks" šā gada septembrī nodarītajiem postījumiem. Vēl 25 līdz 30 miljoni būs pieejami no 2009.gada.
Līgums noslēgts pēc jūnijā pieņemtā ES lēmuma atcelt sankcijas, kas Havanai tika noteiktas 2003.gadā par vairāk nekā 70 disidentu apcietināšanu un triju vīriešu sodīšanu ar nāvi, kuri bija notiesāti par pasažieru prāmja nolaupīšanu, lai tas viņus nogādātu ASV.
"Domāju, ka elementu, kas vieno Kubu un Eiropas Savienību, ir vairāk, nekā to, kuri mūsu šķir," teica Mišels, piebilstot, ka partnerībai "būs pozitīvi rezultāti abām pusēm".
Mišels arī paziņoja par Kubas un ES iespējamo sadarbību dažādos jautājumos, arī vides aizsardzības, veselības, izglītības un lauksaimniecības jomā.
Roke teica, ka līgums "sāk jaunu fāzi abu valstu attiecībās, kas iziet ārpus pagātnes konfliktiem".
Pēc viņa teiktā, šāds lēmums "atbilst Eiropas Savienības un Kubas tautu interesēm".
ES lēmums atjaunot attiecības ir ASV neveiksme, jo tām neizdevās pārliecināt Austrumeiropas sabiedrotās valstis 27 valstu blokā mēģināt bloķēt šo lēmumu.
ES amatpersonas teikušas, ka stāvoklis cilvēktiesību jomā Kubā tiks pārskatīts katru gadu.
Eiropas un Havanas attiecību normalizāciju aizsāka Spānija, kura atjaunoja attiecības ar Kubu 2007.gadā.
Tomēr Kubas disidenti kritizē Eiropas Savienības lēmumu, apgalvojot, ka stāvoklis cilvēktiesību jomā Kubā neesot uzlabojies.