Eksperts: Latvijas apmaksājamo zāļu cena ir līdz astoņām reizēm lielāka nekā Lielbritānijā

Par daudziem medikamentiem, kuriem ir ģenēriskie aizvietotāji jeb medikamenti, kurus pēc patenta izbeigšanās sāk ražot citas kompānijas, cena ir līdz pat 700% augstāka nekā Lielbritānijā, liecina Teksasas universitātes asociētā profesora, Endokrinoloģijas klīnikas vadītāja Uģa Gruntmaņa publikācija laikrakstā "Diena".

Par daudziem medikamentiem, kuriem ir ģenēriskie aizvietotāji jeb medikamenti, kurus pēc patenta izbeigšanās sāk ražot citas kompānijas, cena ir līdz pat 700% augstāka nekā Lielbritānijā, liecina Teksasas universitātes asociētā profesora, Endokrinoloģijas klīnikas vadītāja Uģa Gruntmaņa publikācija laikrakstā "Diena".

Piemēram, zāļu, kas samazina holesterīnu, simvastatīna 40 miligramu 30 tablešu cena Latvijā ir 9,40 lati, savukārt Lielbritānijā – 1,37 lati, Zviedrijā – 1,68 lati, Dānijā – 2,52 lati, bet Somijā – 4,63 lati. Turklāt Latvijā no holesterīnu samazinošiem medikamentiem visvairāk izraksta dārgāko – atorvastatīnu, kas maksā 9,69 latus, nevis ģenērisko atorvastatinu par 7,9 latiem.

Lielbritānijā lētāki ir arī ģenēriskie medikamenti, kas samazina asinsspiedienu un ārstē osteoporozi. Piemēram, alendronāts Latvijā maksā 21 latu, bet Lielbritānijā ģenēriskais – 4,12 latus. Šogad alendronāts Latvijā izrakstīts par vienu miljonu latu, taču, ja Latvijā būtu ģenēriskais alendronāts, ietaupījums būtu 800 000 lati.

Gruntmanis norāda, ka jau šobrīd Latvijas likumi šādu aizvietošanu atļauj, taču tas netiek darīts.

"Nav neviena salīdzinoša pētījuma, kas pierādītu, ka viens medikaments būtu labāks par otru, tāpēc šāda izšķērdība neļauj medikamentus saņemt visiem pacientiem, kuriem tie ir nepieciešami, par adekvātu cenu," raksta Gruntmanis.

"Izlasot Ministru kabineta (MK) noteikumus, kas regulē, kā tiek noteikta medikamentu cena, šķiet, ka visam jābūt kārtībā – dokumentā ietvertie punkti ir loģiski un pārdomāti, taču ir daudz nekonkrētību. Tas nenosaka, ka Zāļu cenu aģentūrai, lai zāles iekļautu kompensējamo medikamentu sarakstā, būtu neatkarīgi no zāļu kompānijām jāpārbauda medikamenta cena lētākajās ES valstīs. Pēc sarakstes ar aģentūru saprotu, ka tas notiek, bet cik bieži un ar kurām valstīm cenas tiek salīdzinātas, man neizdevās uzzināt," raksta Gruntmanis.

MK nosaka "ja ārsts, izrakstot kompensējamās zāles, lietojis zāļu vispārīgo nosaukumu, farmaceita pienākums ir izsniegt lētākās no kompensējamām zālēm" un "ja ārsts, izrakstot kompensējamās zāles, receptē nav norādījis, ka izrakstītās zāles nedrīkst aizvietot, farmaceitam jāpiedāvā lētākās atbilstošās kompensējamās zāles".

Abi šie punkti ir loģiski, taču Latvijā nav uzskaites, kuri no izrakstītajiem medikamentiem ir ģenēriskie, un nav nosakāms, vai pacientam tiek piedāvāts lētākais. Nav arī skaidrs, cik bieži ārsti izraksta receptes pēc medikamentu firmas nosaukuma un kāpēc. Šāda uzskaite ir nepieciešama, lai saprastu, vai medikamenti izrakstīti neatkarīgi no farmācijas kompāniju ietekmes un saskaņā ar farmakoekonomiskām vadlīnijām, kā tas notiek Dānijā un Nīderlandē, un vai ir iespējami lētāki aizvietotāji. Tie ārsti, kuri neievēro rekomendācijas, būtu papildus jāizglīto, uzskata Gruntmanis.

Viņš arī norāda, ka Eiropā arvien lielāku daļu medikamentu tirgus aizņem ģenēriskie medikamenti, jo tie ir daudzkārt lētāki, taču ne mazāk efektīvi. Igaunijā 2005.gadā 68% no izrakstītajiem medikamentiem bija ģenēriskie, un par tiem tika samaksāti 45% no kopēja medikamentiem atvēlētā budžeta.

Gruntmanis uzskata, ka Latvijā būtu jāizveido stingras farmakoekonomiskās vadlīnijas un speciālistiem, kas piedalās to izstrādāšanā, jāatklāj visas finansiālās saistības, kas tos saista ar farmaceitiskajām kompānijām, kā visās ES valstīs.

Tāpat ārstiem būtu regulāri jāsaņem informācija par to, kādus medikamentus izrakstījuši, un rekomendācijas par līdzvērtīgu un lētāku medikamentu pieejamību. Savukārt, ja ārsts nav norādījis, ka medikamentu nedrīkst aizvietot, vai pacients atteicies no ģenēriskā medikamenta, aptiekās būtu jāievieš obligāta aizvietošana ar lētāko ģenērisko medikamentu.

Lai veicinātu ģenērisko medikamentu izrakstīšanu, pacienta piemaksai par ģenērisko medikamentu ir jābūt mazākai. Piemēram, ASV par ģenērisko medikamentu pacienta iemaksa ir 2,5 lati, bet par oriģinālā ražotāja medikamentu – 12,5 lati par iepakojumu.

Tāpat pacientiem jādod izvēle medikamentus pasūtīt internetā no citām ES valstīm, jo gadījumos, kad medikaments nav pilnībā atmaksāts, tas nodrošinās labāku cenu, norāda Gruntmanis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *