Ēķis digitālās televīzijas krimināllietu uzskata par “politiku un neko vairāk”

Tā dēvētajā digitālās televīzijas krimināllietā apsūdzētais telekompānijas LNT vadītājs Andrejs Ēķis šo lietu uzskata par "politiku un neko vairāk".

Tā dēvētajā digitālās televīzijas krimināllietā apsūdzētais telekompānijas LNT vadītājs Andrejs Ēķis šo lietu uzskata par "politiku un neko vairāk".

Taujāts, kam šī lieta tad ir vajadzīga un kam būtu interese "uzēsties" uz Ēķi, advokātu Jāni Lozi vai bijušo politkonsultantu Jurģi Liepnieku, LNT vadītājs intervijā laikrakstam "Dienas Bizness" paudis viedokli, ka "neviens nav "uzēdies" ne uz Ēķi, ne Lozi, ne Liepnieku. Visiem interesē tikai viens cilvēks – Andris Šķēle". "Pie mums tas ir vienkārši: ja es esmu opozīcijā, tad stāstu, ka visi ir blēži, ja pozīcijā – aizstāvos," piebildi Ēķis.

"Šobrīd šī lieta ir tiesā, un nu es varu par to parunāt vairāk. Pa šo laiku es atklāju kādu interesantu lietu – ļoti daudzi cilvēki Latvijā neizprot jēdzienu "prokurors". Ziniet, par ko prokurors saņem naudu – par apsūdzības izvirzīšanu. Ļoti bieži Latvijas sabiedrība pieņem prokurora vārdus par absolūto patiesību, aizmirstot, ka vēl jau ir tiesa, kam jānolemj – ir cilvēks vainīgs vai nav," sacījis lietā apsūdzētais.

"Manā gadījumā šajā lietā figurē tāds interesants vārds kā "krāpšana". Uzskatu, ka krāpšana ir tad, ja cilvēks sola to, ko nevar izdarīt. Es esmu ļoti priecīgs, ka "Kempmayer" tehnika šobrīd ir uzstādīta televīzijas tornī un raida. Neviens no cilvēkiem, kas bija saistīts ar šo firmu, nekur nav pazudis, pats uzņēmums strādā, visi saimnieciskās tiesas lēmumi, kas bijuši saistībā ar tās darbību, ir izpildīti," atzīmējis Ēķis.

"Sākotnēji medijos tika izplatīta informācija par 150 miljonu latu lielu darījumu, kas valstij radot milzu zaudējumus, ka tikšot nozagtas LMT daļas utt. Taču tagad prokurora apsūdzībās nevienā vietā vairs nav nekas minēts ne par LMT daļām, ne 150 miljoniem. Runāts tiek vairs par 2,3 miljoniem latu, kas gan arī ir apšaubāmi. Savulaik "Kempmayer", tiesājoties ar DLRTC, iztērēja aptuveni apmēram 2,5 miljonus latu, bet minētais centrs aptuveni 4 miljonus. Tiesa neatzina ne krāpniecību, ne ko tamlīdzīgu, bet atzina, ka DLRTC ir maldījies, noslēdzot līgumu, un tādēļ atzina to par spēkā neesošu. Tādējādi "Kempmayer" bija jāatdod iemaksātā nauda, kā arī jāatlīdzina saprātīgie izdevumi no DLRTC advokātu izdevumiem. Finālā pāri palika 2,3 miljoni latu, kas patiesībā ir advokātu honorāri. Rezultātā ir izveidojies absurds. Kontrakta summa bija 53 miljoni dolāru, kas varētu būt ap 26 miljoni latu, bet par tiesvedību vien abas puses šobrīd ir samaksājušas 7 līdz 8 miljonus latu. Daudzas runas jau bija arī par to, ka "Kempmayer" esot pastkastītes firma, bet tā ir īsta angļu kompānija ar reālu ofisu, un es nezinu, kāpēc to nevarēja atrast," savu skatījumu uz lietu klāstījis Ēķis.

Taujāts, kādu viņš prognozē lietas iznākumu, Ēķis sacījis, ka "būtu nobijies, ja attiecīgās tehnikas vispār nebūtu vai arī – tā būtu, bet nestrādātu, taču viss ir".

"Es arī neko negribu novilcināt – gribu, lai tiesa būtu pēc iespējas ātrāk. Es nezinu, kāpēc man būtu jābaidās no gaidāmā sprieduma. Interesanti šajā lietā gan ir tas, ka Latvijā neviens par faktu nav uzskatījis Stokholmas tiesas lēmumu. Bija divu firmu strīds, kurš risinājās saimnieciskā kārtībā, bet tad pa vidu uzradās prokuratūra, kas izdomāja – nē, tur kaut kas nav kārtībā, un iejaucās, neņemot vērā Stokholmas tiesas spriedumu. Tajā nav konstatēta krāpšana, nospriestās summas ir samaksātas, kā arī noteikts, ka ir jāatmaksā saprātīgās advokātu izmaksu summas. Turklāt vēršanās ir notikusi nevis pret konkrētu uzņēmumu, bet gan cilvēkiem, kuri pat nekad nav bijuši tā valdē. Izskatās, ka galvenais ir tas, lai vispār būtu lieta," uzskata Ēķis.

Savukārt, lūgts komentēt cita šajā lietā apsūdzētā – Liepnieka – teikto, ka tieši Ēķis stāvējis aiz projekta, LNT vadītājs sacījis: "Godīgi pasaku – es tur tiešām stāvu. Es vienmēr esmu šo projektu lobējis, centies, lai tas tiktu realizēts, bet attiecībā uz Šķēli? Tās jau ir viņa un Liepnieka attiecības – lai viņi paši tiek galā, ko viens par otru stāsta. Tik lielā mērā, cik es zinu – Šķēles tur nav. Jāatzīst gan vēl kas – kamēr notiek pirmstiesas izmeklēšana, tas process gan ir ļoti bailīgs, jo prokurors šajā valstī var darīt, ko grib. Prokuroram zināmā mērā ir Dieva funkcijas, jo izmeklēšanas procesa laikā viņš var darīt, ko grib."

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *