Dārdzība piespiež celt cenas

Jau augustā kļuva zināms, ka apsaimniekošanas uzņēmums SIA «Tukuma nami» plānojis celt apsaimniekošanas (īres) cenu. Domes komunālo jautājumu komitejas sēdē trešdien, 10. septembrī, par to diskutēja un uzņēmuma plānoto maksu par pieciem santīmiem samazināja. SIA «Tukuma nami» valdes priekšsēdētājs Uldis Eglītis gan uzskata – maksai jābūt tādai, lai varētu strādāt, nevis tikai sevi uzturēt.

Jau augustā kļuva zināms, ka apsaimniekošanas uzņēmums SIA «Tukuma nami» plānojis celt apsaimniekošanas (īres) cenu. Domes komunālo jautājumu komitejas sēdē trešdien, 10. septembrī, par to diskutēja un uzņēmuma plānoto maksu par pieciem santīmiem samazināja. SIA «Tukuma nami» valdes priekšsēdētājs Uldis Eglītis gan uzskata – maksai jābūt tādai, lai varētu strādāt, nevis tikai sevi uzturēt.

Komitejā nobalso par 45 santīmiem

Komunālo jautājumu komitejas sēdē jautājumu par īres un apsaimniekošanas maksas apmēru SIA «Tukuma nami» («TN») un SIA «Jauntukums» apsaimniekojamajos dzīvokļos skatīja atkārtoti. Vienlaikus «Tukuma nami» apstiprināšanai iesniedza katras mājas plānotos izdevumus 2009. gadā.

Sākotnēji uzņēmums vēlējās, lai maksimālie apsaimniekošanas (īres) maksas griesti tiktu noteikti līdz Ls 0,50 par m². Lai gan reālā maksa (tāmēs jau iekļauta) no 1. janvāra būtu Ls 0,30/m² Lauktehnikā, Ls 0,31/m² centrā un Ls 0,33/m² vecajā fondā, kā uzskata SIA «Tukuma nami» valdes priekšsēdētājs Uldis Eglītis, lielāka maksa jānosaka, lai minimālās darba algas, materiālu un degvielas cenu kāpuma dēļ nevajadzētu ikreiz prasīt domes atļauju un iziet garo saskaņošanas procedūru. Turklāt – priekšvēlēšanu laikam tuvojoties, kā viņš pieļauj, diez vai deputāti vēlēsies spert tik nepopulāru soli, kā celt maksu par dzīvokli. Savukārt uzņēmumam savs darbs esot jāpadara, arī strādājošajiem algas un nodokļi jāmaksā.

Tomēr vairākums deputātu uzskatīja, – ja reiz reālā cena ir robežās no Ls 0,30 līdz Ls 0,33, maksas griestus varētu noteikt līdz Ls 0,45/m². Deputāts Juris Rozenbergs gan iebilda – ja reiz uzņēmums iesniedzis aprēķinus par maksājumu līdz Ls 0,50/m², tāda summa arī būtu jāapstiprina, tomēr viņš un deputāts Maksis Rozenbergs balsojumā palika mazākumā. Deputātiem Astrīdai Knētai, Jurim Bogužam un Uldim Svilpem balsojot "par", apsaimniekošanas (īres) maksas griesti tika noteikti līdz Ls 0,45/m². Galīgo lēmumu šajā jautājumā pieņems deputāti domes sēdē. Jauntukuma māju izcenojumus apstiprinās kādā no nākamajām sēdēm.

Par visu – jāmaksā

Jaunā maksa no Ls 0,30 līdz Ls 0,33 par m² stāsies spēkā no 1. janvāra. Sarunā ar SIA «Tukuma namu» valdes priekšsēdētāju U. Eglīti skaidrojām, kādi izdevumi veido apsaimniekošanas (īres) maksu, ko par iekasēto naudu var un ko nevar izdarīt. Viņš atzina, ka iedzīvotājiem katrs maksas paaugstinājums ir sāpīgs, tomēr neko nedarot, tikai sevi uzturot, var nonākt pie vēl lielākas bedres.

No maksas par dzīvokli daļa naudas tiek izlietota māju apsaimniekošanai. Kas ietilpst šajos izdevumos?

– Šajos Ls 0,31 ietilpst: 0,07 – sanitārā uzkopšana, 0,12 – remonti, 0,02 – siltumtīklu tehniskā apkalpošana, 0,01 – ūdensvada un kanalizācijas sistēmu apkope, 0, 0045 – elektroapgādes sistēmu tehniskā apkope, 0,01 – sanitāri tehnisko sistēmu apkope avāriju gadījumā, 0,014 – transporta izmaksas, 0,007 – citas izmaksas, 0,045 – administratīvie pārvaldes izdevumi, 0,002 – zemes nomas maksa, 0,004 – nekustamā īpašuma nodoklis.

Iepriekš noteiktā apsaimniekošanas (īres) maksa bija Ls 0,30. Tagad prasāt to paaugstināt līdz Ls 0,50/m², deputāti komitejā lēma – Ls 0,45.

– Ls 0,50/m² ir plānotā maksimālā maksa. Tas nenozīmē, ka tāda maksa būs, taču, redzot valstī notiekošo izmaksu pieaugumu, gribam nodrošināties, lai birokrātiskais ceļš nebūtu jāiet vairākkārt..

Kādi darbi katrā pozīcijā paredzēti?

– Dzīvojamajai ēkai piegulošās teritorijas uzkopšanā ietilpst: sētnieku darba izmaksas, materiāli mazvērtīgais inventārs, alga, sociālās apdrošināšanas iemaksas, dezinfekcija, deratizācija, transporta izmaksas (pagrabu, bēniņu tīrīšana, sniega tīrīšana, pie konteineriem nolikto lielgabarīta atkritumu izvešana utt.). Otrā sadaļā – dzīvojamās mājas tehniskā uzturēšana – iekļauti kārtējie remonti. Tā ir naudas summa, kas gada laikā veidojas kā uzkrājums remontam. Ja vienā mēnesī neko nedara, summa krājas; ja remontē – samazinās. No Ls 0,31/m² tie ir 0,12 santīmi.

Ko par šo naudu plānojat darīt?

– To pašu, ko līdz šim – siltinām māju galus, remontējam jumtus (tas parasti iepriekš nav paredzams), kāpņu telpas, durvis, mainām kāpņu telpu logus, durvis, tās kosmētiski remontējam. Šo darbu vidū ir arī pēdējā laika aktualitāte – pagalmu labiekārtošana. Iedzīvotājiem gan jāsaprot, – lai lielākus darbus varētu izdarīt, apsaimniekošanas maksai ilgākā laikā jāsasummējas.

Nereti iedzīvotāji domā, ka pagalmu labiekārtošanai nepieciešamā naudas daļa tiks ieguldīta no kādiem citiem avotiem, nevis no mājas uzkrājuma līdzekļiem.

– Tikai no tās naudas, ko iedzīvotāji būs samaksājuši kā apsaimniekošanas vai īres maksu.

Tātad iedzīvotājiem pašiem jātiek skaidrībā, kas mājai visvairāk nepieciešams – nosiltinātas gala sienas, bruģēts pagalms, nomainītas komunikāciju caurules.

– Jā, vai, piemēram, nomainīts jumts vai kāpņu telpas logi. Iedzīvotājiem jāsaprot, kas mājai ir aktuālākais. Nereti cilvēku, kas dzīvo mājas vidū, 1. stāvā, neinteresē, kas notiek ar jumtu vai gala sienām, tāpēc jāraugās uz māju un vajadzībām kopumā. Tāpat jārēķinās – ja naudas uzkrājums ir liels, var izdarīt daudz. Kas attiecas uz caurulēm – ja tās ir bēdīgā stāvoklī, ja maģistrālais vads bieži plīst, to agrāk vai vēlāk nomainīs. Bet neuzskatu, ka visi cauruļvadi uzreiz jāmaina un tikai tāpēc, ka ierīkoti padomju laikā. Tas ir svarīgākais – redzēt, kurš darbs mājai ir visnepieciešamākais. Šķiet, cilvēki ir sapratuši, ko nozīmē namu apsaimniekošana, ko viņi var prasīt no apsaimniekotāja un kas jādara pašiem. Ar tiem, kas interesējas, kompromisu esam atraduši.

Darbu apjoms liels

Apsaimniekošanas maksā bez remontiem ir arī citas sadaļas.

– Siltumtīklu (jeb iekšējās apkures sistēmas) tehniskā uzturēšana (siltummezgla uzturēšana, siltummaiņu skalošana, manometru nomaiņa, siltumskaitītāju pārbaudes, atgaisošana, ventiļu, atgaisotāju nomaiņas stāvvados); siltā ūdens cirkulēšanas sistēmas uzturēšana (siltummezgla, siltummaiņa skalošana, cirkulācijas sūkņa pārbaudes, atgaisošana, izolācijas atjaunošana un pakošana, santehniķu darba alga un sociālās iemaksas); ūdensvada un kanalizācijas sistēmas apkope (stāvvadu ventiļu nomaiņa, pakošana, tīrīšana, kanalizācijas izvadu skalošana, transporta noma); elektroapgādes sistēmas uzturēšana (lampiņu, slēdžu nomaiņa utt.). Protams, visi šie darbi tiek darīti līdz ievada ventilim dzīvoklī. Sadaļa sanitāri tehnisko sistēmu apkope avāriju gadījumā – iekļauj diennakts dispečerdienesta uzturēšanu, darba samaksu avārijas darbiniekiem – šoferim, santehniķim, elektriķim; transporta izdevumi (uzņēmuma transporta izdevumi, darba samaksa šoferiem, degviela, smērvielas, mašīnu apdrošināšana, līzingi, valsts nodevas); citas izmaksas (kursi elektriķiem, darbu vadītājiem, sertifikācija, revīzijas, darbinieku apdrošināšana, veselības pārbaudes, juridiskie pakalpojumi, riska valsts nodevas). Atsevišķa sadaļa ir administratīvie pārvaldes izdevumi – kantora uzturēšana, kancelejas izdevumi (pasts, telefons, internets, kancelejas preces, datori, datorprogrammas, bankas pakalpojumi). Mums ir deviņi administrācijas darbinieki, tātad – viņu alga, sociālās iemaksas, transporta izdevumi, semināri, kursi.

Cik liela ir darbinieku vidējā alga?

– Konkrēti – galvenais grāmatvedis saņem Ls 600 pirms nodokļu nomaksas. Nereti iedzīvotāji nesaprot, ka bez administrēšanas, bez uzskaites neviens uzņēmums nevar pastāvēt, ja grib strādāt valstiski pareizi. Pat ja tā būtu kāda cita apsaimniekošanas forma, ko dibinātu iedzīvotāji, vienalga vajadzēs grāmatvedības uzskaiti. Vēl paliek zemes nomas maksa, kas ir noteikta 5% apmērā no zemes kadastrālās vērtības, un nekustamā īpašuma nodoklis.

Vai var pienākt brīdis, ka katrai mājai apsaimniekošanas maksa būs atšķirīga?

– Jā. Iedzīvotāji paši ir tiesīgi nolemt, kādu apsaimniekošanas maksu vēlas maksāt. Mēs sakām, ka Ls 0,31/m² ir mūsu izdevumi, bet iedzīvotāji var izlemt darīt lielākus darbus un tādējādi izlemt maksu paaugstināt. Ja ir kopsapulces lēmums, kurā vairākums nolemj maksu mainīt, tas viss ir runājams.

Nereti uzklausām iedzīvotāju viedokli – apsaimniekošanas maksa augsta, bet manai mājai neko nedara.

– Bieži vien, kad atgādina padarīto, ļaudis arī to visu atceras. Mēs domājam informāciju par veicamajiem darbiem publicēt mājas lapā (www.tukumanami.lv). Es to sagatavošu, tikai nesolu, ka tas būs ļoti drīz. Tad būs lielāka skaidrība par mūsu darbību. Apstiprinātās tāmes katrai mājai aizsūtīsim iedzīvotājiem pirms maksas stāšanās spēkā. Apzinos, ka tas ir jādara, jo cilvēkiem bieži vien trūkst informācijas. Saprotu iedzīvotāju neizpratni – viņš atnesis iesniegumu, bet nekas nenotiek. Taču – ja viens vēlēsies ierīkot veļas žāvētavu, bet cits – labot jumtu, protams, vispirms remontēsim jumtu. Tātad, kā jau iepriekš teicu, jāskatās problēmas aktualitāte.

Parādi pamazām aug

Jūs rēķināt, ka apsaimniekošanas maksu samaksās pilnīgi visi iedzīvotāji, bet reāli tas tā nav. Tā kā ir parādi, kāda no izdevumu pozīcijām cietīs. Jādomā, ka tie būs remonti.

– Protams, ja naudas nav, plānoto remontu apjoms mājai samazinās. Parāds ir, bet pa mēnešiem tas izlīdzinās, tāpēc var rēķināt, ka maksāšana ir tuvu 90%, tātad – tuvu plānotajam, Protams, jārēķinās ar zināmu intervālu – kādu mēnesi kāds nesamaksā, pēc pāris mēnešiem viņš parādu dzēš utt.

Cik liels ir iedzīvotāju parāds?

– Ap Ls 157 000. Šajā summā gan nav iekļauti piedzītie parādi – nauda, kas tiesvedības ceļā ir atgūta, bet reāli vēl nav iekasēta. Pagājušajā gadā maksāšana uzlabojās, bet, sākoties krīzei, parādsaistības sāka pieaugt. Tomēr nevar teikt, ka situācija ir katastrofāla. Protams, turpinām sadarbību ar «Creditreform», paši sniedzam prasības tiesā; atsevišķos gadījumos no dzīvokļa izliekam ar vai bez citas dzīvojamās platības ierādīšanas. Tad tālāko darbu dara pašvaldība.

Kādu prognozējat ziemu?

– Ja būs auksts, būs daudz jāmaksā. Problēma ir ar Smārdes ielas mājām, kur vēl nekas nav izbūvēts. Aizvakar sazinājos ar SIA «Intergāze» pārstāvjiem; dokumentācija būvvaldē tiks iesniegta, tuvākajā laikā tiks lemts par būvatļaujas izsniegšanu. Viņi solīja nedēļas laikā gāzes katlu mājas izbūvēt. Katlu mājas būs konteinerveida; viss esot sagatavots atvešanai un uzlikšanai. Uz vietas daudz darba vairs nebūšot. Tomēr tarifi ceļas, gāzes izmaksas pieaug.

Komentāri

  1. Nevar noliegt, – «Tukuma nami» pēdējā laikā daudz paveikuši. Varbūt ne katrā ēkā, bet – daudz. Un tas, goda vārds, ir ar aci redzams un ar roku aptaustāms. Daudz no svara ir arī tas, ka sīkos remontus pavisam ērti var pieteikt dispečeram un drīzi vien darbiņi tiek izdarīti.
    Ir gan dažas ”astes”, kas būtu jāpabeidz. Piemēram, vajadzētu sakārtot zaļo zonu, kas palikusi nesakopta pēc piebraucamā ceļa apmalīšu nomaiņas. Tāpat vajadzētu sakārtot vietu, kas palika pēc būdiņu aizvešanas no pagalma.
    Ir vēl kāda mūžīga problēma – kāpņu telpu tīrīšana. Es uzskatu, ka iedzīvotāji maksā pietiekami lielu īres (apsaimniekošanas) naudu, lai kāpņu telpas tīrītu konkrēts «Tukuma namu» cilvēks, nevis darbā aizņemtiem iedzīvotājiem vajadzētu vakaros švitināt slotas. Un lai nedomā, ka 80 dzīvokļu mājā varētu vienoties par kādu pensionāri, kura būtu ar mieru kaut ko darīt. Arī pensionāri mūsdienās ir ļoti aizņemti cilvēki.
    Cik saprotu, ar «Tukuma namiem” šajā kāpņu telpas tīrīšanas jautājumā grūti panākt vienoŠanos. Šajā rakstā nav minēts, ka kāpņu telpas tīra par apsaimniekošanas naudu. Tad kā īsti ir? Vai žurnālisti varētu painteresēties? Un kas būtu jādara, lai kāpņu telpas tīrītu «Tukuma nami» (ja gadījumā viņiem izdodas pierādīt, ka viņiem tas nav jādara)?

  2. Nu es diemzel neko labu nevaru teikt par " Tukuma namiem". Jo bija gadijies, kad mums nopluda dzivokli istabas siena, pie ta bija vainigi darbinieki no " Tukuma namiem", mes versamies uz " Tukuma namiem" un prasijam, lai vismaz daudz maz sataisa to sienu, lai tik traki neizkatitos.Ko vini?Labi vini noversa, lai vairs nepludo si siena, protams tikai ar otro reizi, un kad bija apskatit bojajumus, pateica, kad seit ir tapetes vecas tas un tas ir vecs un viss, lidz ar to vini neko nedaris.Ko nozime vecs????Nav jau padomju laika tapetes.Un ta vini aizgaja, nokrasoja tikai griestus un viss a tapetes tagad stav visas atlimetas, un tas mums sanak jasedz pasiem!!!!!!!Tad kada velna pec mes maksajam to ires apsaimniekosanas maksu, ja vini neko nedara, tikai pasaka kad ir vecs un viss, labi es neko neteiktu kad butu jamaksa mazaka summa, bet par cik si summa ir paliela, tad man to negribetos vienkarsi zeme nomest………Un kapnu telpa muzdien nedeg gaisma, tacu ejot pa tumsu vel nosisties var!!!Ta ka es galigi neesmu apmierinata, jo sanak kad mes to naudu vienkarsi nometam zeme….

  3. Eglīša kungam švaka atmiņa,jav vairākus gadus ir piemirsis savest kārtībā, apsaimniekojamās, vecās mājas.Ja sanem naudu par apsaimniekošanu tad tā ir ari jānopelna.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *