Tibetas garīgais līderis Dalailama paziņojis, ka viņš pirms nāves ir gatavs nosaukt savu pēcteci. Kaut gan šāda rīcība ir pretrunā ar gadsimtiem ilgo tradīciju, tomēr tā novērš Ķīnas iejaukšanos.
"Ja Tibetas tauta vēlas saglabāt Dalailamas sistēmu, viena no iespējām, kuru es esmu apsvēris ar saviem palīgiem, ir izraudzīties nākamo Dalailamu, kamēr es esmu dzīvs," viņš teica intervijā, ko otrdien publicējis Japānas laikraksts "Sankei Shimbun".
Ir divas iespējas – "demokrātiski" ievēlēt pēcteci no augsta ranga Tibetas budistu mūku vidus vai arī man pašam viņu nosaukt, teica Dalailama. "Ja Ķīna izvēlēsies manu pēcteci pēc manas nāves, Tibetas tauta viņu neatbalstīs, jo viņā nebūs tibetieša sirds."
Savos 72 gados Nobela prēmijas laureāts Dalailama ievēro aktīvu dzīvesveidu, taču tibetieši aizvien vairāk bažījas, kas notiks, kad viņš nomirs.
Ķīna nesen ieviesa noteikumus, kas paredz, ka Tibetas dzīvajiem Budām no oficiāli ateistiskās valdības jāsaņem atļauja pāriemiesoties.
1995.gadā Ķīna aizturēja kādu sešus gadus vecu zēnu, kuru Dalailama bija izraudzījies par otro svarīgāko Pančenlamas figūru. Ķīna izraudzījās pati savu Pančenlamu, kurš tiek popularizēts, lai veicinātu Pekinas varu Tibetā.
Pašreizējais Dalailama, pēc kārtas četrpadsmitais, dzimis zemnieku ģimenē kā Tenzins Gjatso. Leģenda vēstī, ka tad, kad viņš bijis divus gadus vecs, meklētāju grupa saņēmusi zīmes, ka viņš ir Dalailamas pāriemiesojums, un apstiprināja viņa identitāti, kad viņš identificēja iepriekšējā Dalailamas lūgšanu krelles un citas relikvijas.
Dalailama aizbēga uz Indiju 1950.gadā pēc neveiksmīgās sacelšanās pret Ķīnas varu. Pekina nosoda viņa biežos ceļojumus uz ārvalstīm, arī viņa neseno braucienu uz Japānu, un norāda, ka viņam vajadzētu koncentrēt uzmanību uz reliģiju, nevis politiku.
"Politikas ziņā es jau esmu daļēji aizgājis pensijā un pildu trimdas valdības augstākā padomdevēja lomu. Politisko lēmumu pieņemšanā es vairs nepiedalos," intervijā teica Dalailama. Viņš noliedz Pekinas apsūdzības separātismā un uzsver, ka vēloties vienīgi lielāku autonomiju Tibetai Ķīnas sastāvā.