CSDD atgādina par atstarotāju lietošanu un to pareizu izvēli /VIDEO/

Kļūstot tumšākam, jo īpaši šīs nedēļas nogalē, kad notiks pāreja no vasaras uz ziemas laiku un kad tuvojas skolēnu brīvlaiks, ikvienam ceļu satiksmes dalībniekam ir svarīgi atcerēties par mazu, bet nozīmīgu lietu, lai pasargātu sevi un pārējos ceļu satiksmes dalībniekus.

Kļūstot tumšākam, jo īpaši šīs nedēļas nogalē, kad notiks pāreja no vasaras uz ziemas laiku un kad tuvojas skolēnu brīvlaiks, ikvienam ceļu satiksmes dalībniekam ir svarīgi atcerēties par mazu, bet nozīmīgu lietu, lai pasargātu sevi un pārējos ceļu satiksmes dalībniekus. Proti, lai diennakts tumšajā laikā cilvēki būtu labāk pamanāmi, svarīgi lietot atstarotājus vai atstarojušus elementus, kā arī tos pareizi izvēlēties.

Viens atstarotājs nemaksā vairāk par dažiem latiem, bet tas var izglābt cilvēka dzīvību un samazināt ceļu satiksmes negadījumu skaitu. Latvijā viens ceļu satiksmes negadījums bez cietušajiem rada zaudējumus vairāk nekā 2000 latu apjomā, viens ceļu satiksmes negadījumā ievainotais – apmēram 4000 latus, viens satiksmes negadījums ar cietušajiem – apmēram 30 000 latus, bet viens bojā gājušais – vairāk nekā 300 000 latus.

Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka gājējiem ne tikai ārpus apdzīvotām vietām, bet arī apdzīvotās vietās (neapgaismotos ceļa vai ielu posmos) obligāti jālieto atstarotāji. Vēl drošāk ir izmantot atstarojošās vestes vai apģērbu, kurā iestrādāts atstarojošs materiāls. Atstarotāju iespējams aizstāt vai tā iedarbību pastiprināt ar lukturīti, arī ar tādu, kas iebūvēts mobilajā tālrunī.

Atstarotāji jālieto, lai ceļu satiksmes dalībnieki labāk varētu viens otru pamanīt, piemēram, lai autovadītāji varētu pamanīt gājējus un velosipēdistus, lai velosipēdisti varētu pamanīt gājējus. Atstarotāji ir nepieciešami ne tikai cilvēkiem, bet arī, piemēram, velosipēdiem, bērnu un invalīdu ratiņiem.

Lai arī braukšana ar velosipēdiem ziemas periodā samazinās, taču arī velobraucējiem ir svarīgi atcerēties par atstarotājiem, jo īpaši ņemot vērā šī gada pirmo triju mēnešu skaudro statistiku, kad ievainoto un bojā gājušo velobraucēju skaits teju dubultojās (no 13 uz 24, salīdzinot ar 2011. gada trim mēnešiem). Velobraucējiem ieteicams lietot atstarojošās vestes. Tāpat atstarojošai vestei būtu jābūt arī automašīnā, gadījumā, ja autovadītājam vai pasažieriem nākas izkāpt no auto neapgaismota ceļa malā, piemēram, automašīnas tehniska defekta dēļ.

Būtiska ir pareizu atstarotāju (atstarojošo elementu) izvēle, proti, tiem jābūt sertificētiem, uz to iepakojuma jābūt marķējumam – uzrakstam „CE” (atbilstoši standarta EN 13356 prasībām). Ir vairāki kritēriji, pēc kuriem var atšķirt īstu atstarotāju no viltojuma:

– iepakojums: uz iepakojuma ir jābūt „CE” marķējumam. Tas nozīmē, ka atstarotājs ir sertificēts;

– materiāls: visaugstākā gaismas atstarošanas spēja ir mikroprizmas materiāliem – tie ir lokani, mīksti, bet uz atstarotāja esošās sīkās, atstarojošās prizmas var pamanīt tikai rūpīgi ieskatoties.

Gājējiem nav ieteicami „cietie” atstarotāji, tie ir paredzēti velosipēdiem, piemēram, ievietošanai spieķos. „Cieto” atstarotāju priekšrocība ir ilgais kalpošanos laiks, taču būtisks trūkums ir atstarošanās leņķis, jo, esot piestiprinātam pie apģērba, šis atstarotājs kustās. Turpretī, ievietots velosipēda spieķos, tas ir nofiksēts. „Cietais” atstarotājs ir labi saskatāms, ja tā virsma ir perpendikulāri automašīnas staru kūlim. Turpretī, ja šis atstarotājs ir kaut nedaudz slīpi, tad atstarošanās spēja samazināts pat desmit reizes.

Ārpus apdzīvotām vietām gājējiem jāpārvietojas par ceļa kreiso pusi. Attiecīgi – atstarotājs jāpiestiprina ķermeņa labajā pusē (tā atrodas tuvāk ceļa braucamajai daļai), piemēram, pie apģērba, ap roku vai kāju. Kājāmgājējiem, kuru izvēlētais maršruts regulāri ved pa šoseju malām, vislabāk ir izvēlēties atstarojošas vestes, jo tās faktiski ir pamanāmas no visiem skatupunktiem.

Lentveida atstarotājus ieteicams aplikt ceļgala augstumā vai ap roku ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk brauktuvei. Piekarināmais atstarotājs pie apģērba ir jāpiestiprina tā, lai tas „noķertu” automašīnas gaismu. Atstarotājs nav pamanāms vai to grūti pamanīt, ja tas piestiprināts pie apģērba neatbilstošā vietā vai veidā (piemēram, to daļēji aizsedz apģērbs, tas nav novietots atbilstoši autovadītāja redzes leņķim). Ļoti efektīva ir atstarojoša materiāla iestrādāšana apģērbā, piemēram, uz piedurknēm, uz muguras, cimdos.

Gājējiem jāņem vērā, ka automašīnas tuvās gaismas apgaismo tikai 25-40 metrus, savukārt tālās gaismas – līdz 150 metriem. Vislabāk pamanāmi un saskatāmi ir balti vai citi gaišu toņu atstarotāji. Nākamie pēc spožuma ir dzeltenie atstarotāji. Nav ieteicami tumšu toņu atstarotāji. Savukārt par atstarotāju nelietošanu policija var piemērot sodu.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *