Cīņā ar nelegālo darbu un par darba aizsardzības noteikumu ievērošanu

Pērn Zem­ga­les re­ģi­onā­lās Valsts Dar­ba in­spek­ci­jas Tu­ku­ma bi­ro­js ieguvis jaunu automašīnu, darbinieki ir apdrošināti. Diemžēl kadru vēl trūkst, taču algu jautājums esot sakārtots, tātad – drīzumā varētu būt vairāk.

Pērn Zem­ga­les re­ģi­onā­lās Valsts Dar­ba in­spek­ci­jas Tu­ku­ma bi­ro­js ieguvis jaunu automašīnu, darbinieki ir apdrošināti. Diemžēl kadru vēl trūkst, taču algu jautājums esot sakārtots, tātad – drīzumā varētu būt vairāk.

Pārbaudes arī noskaidrots, ka nelegālais darbs plašumā neiet; visvairāk nelegāļu konstatēts būvnie­cī­bā, lauksaimnie­cī­bā, mež­iz­strā­dē, kok­ap­strā­dē, pārtikas pār­strā­dē. Šo­gad no­teik­ti pieaugs so­di par dar­ba aiz­sar­dzī­bas un dar­ba li­kum­do­ša­nas neievē­ro­ša­nu. Par pērnā ga­da veik­smēm, neveiksmēm, ne­re­ali­zē­tam ie­ce­rēm un, pro­tams, arī par iece­rēm 2008. ga­dā stās­ta Zem­ga­les re­ģi­onā­lās Valsts Dar­ba in­spek­ci­jas Tu­ku­ma biro­ja gal­ve­nā valsts dar­ba in­spek­to­re Ag­ri­ta Au­zi­ņa.

Ie­gu­vu­mi in­spek­to­riem

– Ru­nā­jot par pēr­nā ga­da pa­nā­ku­miem, jā­no­da­la tas, ko sa­vam dar­bam esam ieguvu­ši mēs, in­spek­to­ri, un ko – sa­bied­rī­ba.

Kā no­zī­mī­gu iegu­­vu­mu vis­pirms va­ru mi­nēt die­nes­ta au­to­ma­šī­nu – FORD FO­CUS, kam uz dur­vīm ir mū­su lo­go un uz­ti­cī­bas tāl­ru­nis. Tas no­zī­mē, ka bie­žāk va­rē­sim pa­rā­dī­ties ār­pus pil­sē­tas.

Jau­tā­jums va­rē­tu būt par to, kā­pēc tik maz do­da­mies pārbau­dēs. Tas tā­pēc, ka lielā mē­rā esam piesaistī­ti pa­pī­ru dar­bam.

Otrs – bei­dzot esam ap­dro­ši­nā­ti.

Un tre­šā lie­ta – ja līdz šim in­spek­ci­jā dar­bi­nie­ku trū­ka, tad nu šta­ta vie­tas sāk papil­di­nā­ties (Tu­ku­mā gan vēl ne – esam ti­kai di­vas in­spek­to­res; strā­dā­ju ko­pā ar ko­lē­ģi Mā­rī­ti Mčed­liš­vi­li). Tas sais­tīts ar to, ka bei­dzot ir sa­kār­tots al­gu jau­tā­jums.

Vai ar di­vām in­spek­to­rēm ra­jo­nā pie­tiek, lai pa­veik­tu vi­sus dar­bus?

– Pil­nī­gi no­teik­ti mū­su ir par maz. Bi­ja do­ma, ka no 1. jan­vā­ra mums būs arī tre­šais in­spek­tors, diem­žēl ie­ce­re ne­īs­te­no­jās, jo tā, pirm­kārt, sais­tī­ta ar tel­pu jau­tā­ju­mu; otr­kārt, val­stī no­teik­to tau­pī­bas re­žī­mu. Jaun­i in­spek­to­ri sā­ku­ši strā­dāt Do­be­lē un Baus­kā, tad nu Tu­kums rin­das kār­tī­bā ir nā­ka­mais.

Mēs ne­pa­gūs­tam vi­sus dar­bus pa­veikt dar­ba lai­kā, tā­pēc dau­dzas lie­tas pa­liek novār­tā. Pro­tams, in­spek­ci­jai ir sa­vas pri­ori­tā­tes. Vis­pirms tas ir ne­le­gā­lais darbs, ko mē­ģi­nām da­žā­dā vei­dā pie­rā­dīt; tad jā­strā­dā ar ies­niegu­miem par pār­kā­pu­miem dar­ba li­kum­do­ša­nā, dar­ba tie­sī­bu jo­mā, dar­ba lī­gu­mos un al­gu iz­mak­sā. Ta­ču jāatzīst, ka par maz brau­cam pār­bau­dēs, vai­rāk cī­nā­mies ar se­kām; arī pēc atskaitēm re­dzams, ka ār­kār­tas pa­sā­ku­mu ir gan­drīz vai­rāk ne­kā plā­no­to. Pro­tams, plā­nu iz­pil­dām, ta­ču jū­tam, ka ne­spē­jam vi­sas vie­tas ap­se­kot un ne­va­ram celt līmeni dar­ba aiz­sar­dzī­bā.

Ce­ram, ka šo­gad iz­do­sies at­ri­si­nāt tel­pu jau­tā­ju­mu. Ša­jā zi­ņā ļo­ti ce­ram uz pil­sē­tas do­mi – ja ra­jo­na bib­li­otē­ku pār­cels uz ci­tu vie­tu, var­būt vie­nā no ka­bi­ne­tiem atrastos vie­ta mums. Šo­brīd, ja bū­tu vēl tre­šais in­spek­tors, bū­tu stip­ri jā­do­mā, kur iekār­tot vi­ņa dar­ba vie­tu. Ja at­nāk vai­rā­ki cil­vē­ki no da­žā­diem uz­ņē­mu­miem, tad nav pat kur vi­ņus ap­sē­di­nāt.

Ne­le­gā­lais darbs pla­šu­mā neiet

– Par to, kas va­rē­tu būt no­zī­mī­gi sa­bied­rī­bai: pērn Tu­ku­ma le­dus hal­lē rī­ko­jām semi­nā­ru «Drošas dar­ba vie­tas iniciatīva» un bi­jām pār­steig­ti par ne­gai­dī­ti lielo atsau­cī­bu.

Ot­ra lie­ta sais­tī­ta ar ne­le­gā­lā dar­ba ie­ro­be­žo­ša­nu. Pērn mū­su zo­nā (Jel­ga­vas, Bauskas, Do­be­les un Tu­ku­ma ra­jo­nā) ap­se­ko­tas 706 dar­ba vie­tas un no­ķer­ti 358 ne­le­gā­li no­dar­bi­nā­ti cil­vē­ki; tai skai­tā Tu­ku­mā ap­se­ko­tas 106 dar­ba vie­tas un noķer­ti 35 ne­le­gā­li no­dar­bi­nā­tie. Pro­tams, tā ir ti­kai ais­ber­ga re­dza­mā pu­se. So­da nau­dās ti­ka ie­ka­sē­ti Ls 14 000.

Kur aiziet so­da nau­da?

– Valsts ka­sē. To­mēr bū­tis­kā­kais ir tas, ka no šiem 358 ne­le­gā­li no­dar­bi­nā­ta­jiem ar 200 no­slēg­ti dar­ba lī­gu­mi. Tas no­zī­mē, ka ta­gad vi­ņiem būs so­ci­ālās ga­ran­ti­jas un al­ga, kas būs do­ku­men­tā­li pie­rā­dā­ma.

Kā­da ir ten­den­ce – ne­le­gā­li no­dar­bi­nā­to kļūst vai­rāk vai, glu­ži ot­rā­di, viņu skaits sa­ma­zi­nās?

– Rau­go­ties uz iepriek­šējo ga­du skait­ļiem, in­spek­ci­ja pie­ķer aiz­vien vai­rāk ne­le­gā­li no­dar­bi­nā­to, ta­ču ne­do­mā­ju, ka šo­brīd vi­ņu kļū­tu vai­rāk – pro­cess ir ap­stā­jies, jo arī uz­ņē­mē­ji ska­tās, kas no­tiek. Ar­vien bie­žāk dar­ba in­spek­to­ri uz­ro­das pa­vi­sam ne­gai­dī­tās vie­tās, pie­mē­ram, kā­dā lau­ku sē­tā, kur ve­se­la bri­gā­de kaut ko bū­vē bez dar­ba lī­gu­miem. Do­mā­ju, ka šo­brīd uz­ņē­mē­ji ļo­ti pie­do­mā, vai vērts no­dar­bi­nāt cilvē­kus ne­le­gā­li. Jā­at­zīst, ār­val­stu ko­lē­ģi to ne­sa­prot – kā­pēc jā­slēpj sa­vas valsts dar­bi­nie­ki? Vi­ņi sa­ska­ras ti­kai ar ne­le­gā­lo dar­ba­spē­ku no ār­val­stīm. Diem­žēl Lat­vi­jā ne­le­gā­li no­dar­bi­nā­to pro­blē­ma ir ak­tu­āla.

Vai va­rat pa­teikt, kā­dās no­za­rēs ir vis­vai­rāk ne­le­gā­li no­dar­bi­nā­to?

– Vis­bie­žāk būv­nie­cī­bā, lauk­saim­nie­cī­bā, mež­iz­strā­dē un kok­ap­strā­dē; tā­pat pārtikas pār­strā­dē kon­sta­tēts vi­sai daudz ne­le­gā­li no­dar­bi­nā­tu cil­vē­ku.

Kad pie­nā­kas pa­balsts, kad – ne?

Kur dar­ba in­spek­to­rus mīl?

– Ak, Dievs, pa­rā­diet kaut vie­nu valsts ie­rēd­ni, kurš nāk pār­bau­dīt, ru­nā par so­da nau­dām un pie­nā­ku­miem, un vi­ņu mī­l!? Nē, šis vārds ab­so­lū­ti nav at­bil­stošs.

Vai jū­su dar­bā nav ne­pie­cie­ša­ma pro­fe­si­onā­la psiho­lo­ģis­ka pa­lī­dzī­ba?

– Jā, par to tiek ru­nāts. Tas ir mū­su tā­lais sap­nis, kāds sa­vu­laik bi­ja arī apdrošināša­na, jo mēs no­kļūs­tam ļo­ti da­žā­dās vie­tās; arī si­tu­āci­jas ir da­žā­das.

Ta­ču, at­grie­žo­ties pie stās­ta par pa­veik­ta­jiem dar­biem, gri­bē­tu pa­teikt, ka esam past­ip­ri­nā­ju­ši dar­bu slēp­to ne­lai­mes ga­dī­ju­mu jo­mā. Mēs mē­ģi­nām at­klāt gadījumus, kad dar­ba de­vējs slē­pis ne­lai­mes ga­dī­ju­mu dar­ba vie­tā. Tā pērn zo­nā 16 ga­dī­ju­mos esam kon­sta­tē­ju­ši, ka nav no­for­mē­ti ne­lai­mes ga­dī­ju­mu ak­ti un nelaimes ga­dī­ju­mi nav iz­mek­lē­ti. Pēc mū­su ie­jauk­ša­nās cie­tu­ša­jiem cil­vē­kiem ir nodro­ši­nā­tas vi­sas so­ci­ālās ga­ran­ti­jas, ko iespē­jams sa­ņemt no valsts.

Bet zi­nāms ta­ču, ka valsts pa­bal­sti Lat­vi­jā ir vai­rāk vai ma­zāk simboliski. Vai to dēļ vērts cī­nī­ties?

– Ga­dī­ju­mā, ja ne­lai­mē cie­tis cil­vēks, par ku­ru mak­sā­ti vi­si no­dok­ļi, ir pa­pil­du iespē­ja sa­ņemt at­pa­kaļ nau­di­ņu līdz Ls 1125 ap­mē­rā par ārst­nie­cī­bas, re­ha­bi­li­tā­ci­jas vai ce­ļa iz­de­vu­miem. Pro­tams, jā­uz­rā­da čeks par šiem iz­de­vu­miem.

Ta­ču ne­re­ti notiek tā, ka ne­lai­mes ga­dī­jums ir no­ti­cis, cil­vē­kam ne­ka­vē­jo­ties jā­veic ope­rā­ci­ja, ta­ču nau­das nav. Tā­dā ga­dī­ju­mā jā­rak­sta ies­niegums So­ci­ālās pa­lī­dzī­bas aģen­tū­rai, tā sa­zi­nā­sies ar ārst­nie­cī­bas ie­stā­di un pār­skai­tīs nau­du. Tas ir ti­kai viens pie­mērs, kā var pa­lī­dzēt, ja no­for­mēts akts par ne­lai­mes ga­dī­ju­mu; un šī ir jo­ma, ku­rā va­ram pa­lī­dzēt cil­vē­kiem.

Vēl par la­ba­jām lie­tām – in­for­mā­ci­ju par sa­vām dar­ba tie­sī­bām vē­las sa­ņemt aizvien vai­rāk cil­vē­ku. Daž­reiz šeit ir tā­da rin­da, ka nav skaidrs, kā strā­dāt, lai cilvē­kiem ne­bū­tu jā­sēž rin­dā stun­dām il­gi.

Par ne­pa­veik­to ru­nā­jot – man grū­ti bi­ja pa­lī­dzēt cil­vē­kam, kas uz­sā­ka dar­bu, paļaujo­ties, ka dar­ba de­vējs no­kār­tos vi­sus ne­pie­cie­ša­mos do­ku­men­tus, ka­mēr neno­ti­ka ne­lai­mes ga­dī­jums. Pēc tam dar­ba de­vējs pa­zi­ņo­ja, ka šo cil­vē­ku nav pieņē­mis dar­bā. Cil­vē­kam bi­ja mu­gur­kau­la trau­ma, kas diez­gan il­gi ār­stē­ja­ma, tāpēc si­tu­āci­ja bi­ja ne­pa­tī­ka­ma. Diem­žēl Dar­ba in­spek­ci­jai nā­cās sa­mie­ri­nā­ties ar fak­tu – lai gan bi­ja pa­ma­to­tas aiz­do­mas, ka cil­vēks strā­dā­jis ša­jā uz­ņē­mu­mā, to­mēr ne­bi­ja do­ku­men­tā­lu pie­rā­dī­ju­mu, lai mēs va­rē­tu ap­gal­vot, ka tā tie­šām no­ti­cis. Nu cil­vē­kam jā­vēr­šas tie­sā un jā­mē­ģi­na pie­rā­dīt dar­ba at­tie­cī­bas. Tā­dos brī­žos inspekci­jai šķiet, ka li­kum­do­ša­na mūs par daudz ie­ro­be­žo. Pro­tams, uz­ņē­mē­ji domā ci­tā­dāk…

So­di un kam­pa­ņas

– Šo­gad no­teik­ti pie­augs so­di par dar­ba aiz­sar­dzī­bas un dar­ba li­kum­do­ša­nas neievē­ro­ša­nu. Ir pa­re­dzē­tas iz­mai­ņas Ad­mi­nis­tra­tī­vo pār­kā­pu­mu ko­dek­sā. Ja līdz šim ko­dek­sā dar­ba aiz­sar­dzī­bai bi­ja at­vē­lē­ti di­vi punk­ti, tad turp­māk šo sa­da­ļu būs daudz vai­rāk; glu­ži kā ce­ļu po­li­ci­jai – par kat­ru pār­kā­pu­mu pre­tī būs sods. Šīm izmai­ņām va­ja­dzē­ja stā­ties spē­kā jau 1. jan­vā­rī – tas ne­no­ti­ka, ta­ču šo­gad sagaidīsim kat­rā zi­ņā.

Šo­gad no­teik­ti vēl vai­rāk past­ip­ri­nā­sim cī­ņu ar ne­le­gā­lo no­dar­bi­nā­tī­bu – mek­lē­sim vei­dus un iespē­jas, kā to pie­rā­dīt. Ir pa­re­dzē­tas se­šas da­žā­das kam­pa­ņas – šū­ša­nas un tek­sti­laps­trā­des no­za­rē, fri­zie­ru un skais­tum­kop­ša­nas dar­bā, būv­nie­cī­bā, uzņēmu­mos ar pa­aug­sti­nā­tu sprā­dzien­bīs­ta­mī­bu, ma­zum­tirdz­nie­cī­bā. Tas no­zī­mē, ka vi­sā val­stī mē­ne­si vai il­gā­ku lai­ku in­spek­to­ri brauks ti­kai uz šo no­za­ru uzņēmumiem. Līdz­īgas kam­pa­ņas no­tiek vi­sā Eiropā. Pērn rī­ko­jām rei­dus būvniecības uz­ņē­mu­mos, un tie lie­ku rei­zi ap­lie­ci­nā­ja, ka kam­pa­ņu lai­kā uzņēmumi vai­rāk pie­do­mā, lai ne­bū­tu pār­kā­pu­mu.

Ir val­stis, kur Dar­ba in­spek­ci­ja strā­dā ti­kai pēc kam­pa­ņu prin­ci­pa un uz­ska­ta šo prak­si par la­bu esam. Vi­si spē­ki un re­sur­si tiek vel­tī­ti vie­nai no­za­rei; kad ar to tiekam ga­lā, ķe­ra­mies klāt nā­kama­jai. Uz­ņē­mē­ji ti­ka lai­kus brī­di­nā­ti par kat­ru kampa­ņu.

Vēl šo­gad mai­nī­sies Valsts Dar­ba in­spek­ci­jas li­kums, vis­pā­rī­gie Būv­no­tei­ku­mi un Dar­ba li­kums. Bū­tis­kā­kā nor­ma, kas va­rē­tu in­te­re­sēt uz­ņē­mē­jus, ir tā, ka turp­māk dar­ba lī­gu­miem būs jā­at­ro­das dar­ba vie­tā, ne­vis uz­ņē­mu­ma ofi­sā. Tas no­zī­mē, ka va­rē­sim daudz efek­tī­vāk pār­bau­dīt, vai dar­ba lī­gu­mi tie­šām ir no­slēg­ti; ci­tā­di, kad aiz­brau­cam uz pār­bau­di, vi­si dar­ba lī­gu­mi "at­ro­das" ti­kai ot­rā die­nā, ie­priek­šē­jā vaka­rā no­slēg­ti…

Vis­pā­rē­jos būv­no­tei­ku­mos va­ja­dzē­tu būt de­fi­nē­tam, ko no­zī­mē būv­nie­cī­ba "pa­šu spē­kiem". Tās vairs ne­va­rēs būt "mel­nās bri­gā­des", bet ti­kai, pie­mē­ram, pirm­ās pakā­pes ra­di­nie­ki, kas var pa­lī­dzēt bū­vēt pa­šu spē­kiem.

Tre­šā lie­ta: tiks iz­vei­do­ta jau­na in­sti­tū­ci­ja – Valsts Teh­nis­kā in­spek­ci­ja, kas pār­ņems mū­su In­dus­tri­ālo iekār­­tu da­ļu un funkci­jas. Tas no­zī­mē, ka turp­māk bīs­ta­mās iekār­­tas ne­uz­rau­dzī­sim; tas vi­sai bū­tis­ki sa­ma­zi­nās mū­su dar­ba ap­jo­mu un vai­rāk va­rē­sim pie­vēr­sties ci­tām lie­tām.

Šo­gad pa­re­dzēts vai­rāk sa­dar­bo­ties ar Valsts No­dar­bi­nā­tī­bas aģen­tū­ru – ja at­klā­jam cil­vē­kus, kas strā­dā al­go­tu dar­bu, bet ir aiz­do­mas, ka vi­ņi va­rē­tu būt bez­darb­nie­ka sta­tu­sā, mēs zi­ņo­jam aģen­tū­rai, un tiek ska­tīts jau­tā­jums par pa­bal­sta no­ņem­ša­nu. Vēl – va­sa­rā īpa­šu uz­ma­nī­bu pie­vēr­sī­sim jau­niešu ne­le­gā­lai no­dar­bi­nā­ša­nai; skatīsimies, vai ir no­slēg­ti dar­ba lī­gu­mi, vai ne­tiek pār­snieg­ti dar­ba lai­ki un vai tiek mak­sā­ta no­teik­tā dar­ba al­ga.

Jūs ne­ap­drau­dē­siet ze­me­ņu no­vāk­ša­nas se­zo­nu?

– Jā, un – ne vel­ti rī­ko­sim šā­du kam­pa­ņu, jo ir in­for­mā­ci­ja, ka ša­jos dar­bos tiek nele­gā­li no­dar­bi­nā­ti sko­lē­ni. Tā­pēc cil­vē­kiem jā­do­mā, kā­pēc iz­de­vī­gāk strā­dāt legā­li ar dar­ba lī­gu­mu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *