Cilvēki sākuši vakcinēties pret gripu, informēja Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) direktors Uldis Līkops. Viņš informēja, ka aģentūra ik dienu saņem zvanus no cilvēkiem, kas interesējas, kur un par cik var vakcinēties pret gripu.
Līkops pauda gandarījumu, ka šogad atšķirībā no citiem gadiem nav sācies vakcinēšanās "bums", kad cilvēki, uztraucoties, ka varētu beigties vakcīnas pret gripu, sāka masveidā vakcinēties.
Viņš informēja, ka vakcīnas pret gripu valstī ir pietiekamā skaitā un nav pamata uztraukumam, ka to varētu trūkt.
Līkops informēja, ka vakcinēšanās ir tikko sākusies, tāpēc patlaban nevar noteikt, kura sabiedrības grupa vakcinējas visaktīvāk. Pašlaik vakcinējas gan pensionāri, gan mediķi.
Vakcīna ir bioloģisks produkts, kura ražošanas laikā vīruss vakcīnā tiek inaktivēts jeb nogalināts un saskaldīts fragmentos, tādējādi palielinot vakcīnas efektivitāti, kas sasniedz aptuveni 70%-95%.
Vakcinēties iespējams gandrīz ikvienā ārstniecības iestādē.
Tiem, kuri saņēmuši apdrošināšanas polises savās darba vietās, vakcīna ir pieejamas bez maksas, jo 99% brīvprātīgās apdrošināšanas kompāniju to sedz.
Latvijā patlaban ir pieejamas vairākas vakcīnas. Atkarībā no izgatavotāja un mērķa grupas – bērni vai pieaugušie – tās cena ir no pieciem līdz sešiem latiem.
Atvieglojumi paredzēti cilvēkiem, kuri iekļauti gripas vīrusa riska grupās. Riska grupas ir bērni no sešu mēnešu vecuma līdz divu gadu vecumam, arī pieaugušie, kas vecāki par 65 gadiem. Tāpat riska grupā iekļauti hroniski sirds un asinsvadu slimnieki, hroniski plaušu slimnieki, cilvēki ar cukura diabētu un HIV slimnieki.
Riska grupas pārstāvji gripas potes var iegādāties ar 50% atlaidi. Lai dabūtu atlaidi, personai jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, kas izraksta recepti par kompensējamajiem medikamentiem.
Kā ziņots, SVA akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringā apkopotie dati liecina, ka laika posmā no 29.oktobra līdz 4 novembrim gripas gadījumi valstī nav reģistrēti, informēja SVA pārstāve Laura Bundule.
SVA iesaka iedzīvotājiem laicīgi vakcinēties pret gripu un ievērot profilaksi.
Vakcinācija pret gripu ilgst no septembra līdz decembrim. Oktobris ir visieteicamākais laiks, kad vakcīnas var saņemt personas no riska grupām.
Īpaši ieteicams vakcinēties tiem, kas sirgst ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām, kā arī tiem, kuru darba specifika ir saistīta ar atrašanos publiskā vietā un sastapšanos ar daudziem cilvēkiem, kas var pārnēsāt gripas vīrusu.
Par vakcināciju pret gripu būtu jāpadomā arī tiem, kuriem ir tiešs kontakts ar cilvēkiem ar hroniskām slimībām un kuri, saslimstot ar gripu, var inficēt šos cilvēkus, piemēram, ārstniecības iestāžu un sociālās aprūpes iestāžu darbinieki, informēja SVA pārstāve.
SVA speciālisti iesaka nepaļauties tikai uz tautas medicīnas līdzekļiem, ķiplokiem, medu, bet gan laicīgi vakcinēties.
Gripas vīrusam piemīt tāda īpašība, ka tas nemitīgi mainās, proti, pastāvīgi rodas jauni gripas paveidi, pret kuriem cilvēka imūnsistēmai nav aizsardzības. Katru gadu vakcīnas tiek radītas specifiskā gripas vīrusa apkarošanai, līdz ar to tās ir daudz efektīvākas pret konkrēto vīrusu nekā mājas apstākļos uzņemtie veselības stiprināšanas līdzekļi, norāda SVA speciālisti.
Inficējoties ar gripas vīrusu, cilvēks sāk just muskuļu, galvas, acu ābolu sāpes, ķermeni pārņem nogurums, strauji paaugstinās temperatūra, kura var sasniegt 39-40 grādus pēc Celsija.
Līdz šim nav atklāts efektīvāks līdzeklis cīņā ar gripu kā vakcinācija, jo Pasaules Veselības organizācija nemitīgi apkopo gripas vīrusa monitoringa rezultātus no aptuveni 150 visā pasaulē izvietotiem gripas novērošanas centriem un ik gadu sniedz savas rekomendācijas vakcīnas izgatavošanai katram pasaules reģionam.
SVA speciālisti atzīmē, ka no gripas izplatīšanās viedokļa Latvija ir vairāk apdraudēta sava ģeogrāfiskā novietojuma dēļ, jo ir "iespēja" saņemt šī vīrusa ierosinātājus gan no rietumiem, gan austrumiem. Tādēļ vairākkārt Latvijā gripas epidēmijas uzliesmojumi novēroti divas reizes gadā – decembra beigās un marta sākumā, kad tā ienākusi no austrumiem.
"Vakcīna izmaksās daudz lētāk nekā zāles vīrusa ārstēšanai un nedēļa, ko cilvēks ir spiests pavadīt mājās nestrādājot. Pasargāts nav neviens, kas dzīvo pilsētā, ikdienā uzturas starp cilvēkiem veikalā, sabiedriskajā transportā vai citur, un visefektīvākā aizsardzība ir tieši vakcīna," informēja SVA speciāliste.