Ieslodzītajiem, kuri pārkāps soda izciešanas režīmu, turpmāk kā vienu no sodiem varēs piemērot aizliegumu cietuma veikalā iegādāties tabakas izstrādājumus, paredz šodien izskatīšanai Saeimas komisijās nodotie grozījumi Sodu izpildes kodeksā.
Patlaban par soda izciešanas režīma prasību pārkāpšanu kā viens no sodiem likumā paredzēts aizliegums cietuma veikalā iegādāties pārtikas produktus, bet turpmāk šo normu plānots papildināt arī ar aizliegumu iegādāties tabakas izstrādājumus. Grozījumu autori uzskata, ka tas varētu papildus motivēt notiesātos neizdarīt pārkāpumus.
Grozījumi Sodu izpildes kodeksā pamatā izstrādāti, lai sakārtotu šī likuma normas saskaņā ar Satversmes tiesas (ST) spriedumu.
Kā ziņots, ST 2008.gada 9.maija spriedumā norādīts, ka Sodu izpildes kodeksa 50.pants neatbilst Satversmei. ST spriedumā noteikusi, ka minētā norma uzskatāma par spēkā neesošu no 2008.gada 1.novembra. Minētajā kodeksa pantā noteiktas notiesāto tiesības iesniegt iesniegumus, proti, notiesātajiem ir tiesības rakstīt priekšlikumus, iesniegumus un sūdzības valsts iestādēm, sabiedriskajām organizācijām un amatpersonām, kā arī noteikts to apmaksas avots.
Lai novērstu kodeksa neatbilstību Satversmei, grozījumi paredz noteikt, ka notiesātā sarakste ar citām valsts un pašvaldību iestādēm ir sedzama no brīvības atņemšanas iestādes līdzekļiem, ja notiesātā personiskās naudas kartē nav līdzekļu un notiesātais apstrīd šo iestāžu izdoto administratīvo aktu vai faktisko rīcību vai vēlas sūtīt iesniegumu valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības pieprasījumam.
Tādējādi notiesātajiem tiks radīta iespēja izmantot likumā noteiktās tiesības apstrīdēt institūcijas lēmumu vai faktisko rīcību vai pieprasīt valsts nodrošināto juridisko palīdzību.
Likuma 50.pants tiks papildināts arī ar jaunu regulējumu, nosakot, kādā kārtībā izskatāms notiesātā iesniegums par jautājumiem, kas saistīti ar brīvības atņemšanas soda izpildes apstākļiem, un kura amatpersona šādu iesniegumu izskatīs.
Papildus tiks noteikts, ka notiesātā iesniegumu par brīvības atņemšanas iestādes administrācijas faktiskās rīcības apstrīdēšanu izskatīs Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) priekšnieks. Patlaban normatīvajā regulējumā nav pietiekami precīzi noteikts, ka notiesātajam problēmas ieslodzījuma vietā jārisina, vispirms vēršoties pie iestādes priekšnieka.
Pēc grozījumu stāšanās spēkā tiks noteikts, ka notiesātā naudu brīvības atņemšanas iestāde uzglabās, pārsūtīs un izmaksās notiesātajam latos un citā valūtā saņemtas naudas konvertēšana latos notiks atbilstoši Latvijas Bankas noteiktajam kursam. Tas nepieciešams, jo notiesātie var saņemt naudas pārvedumus arī citu valstu valūtās, tāpēc vajadzīgs noteikt brīvības atņemšanas iestādes konkrētu rīcību ar šādu valūtu, skaidroja Pakalne.
Grozījumi arī paredz noteikt, ka gadījumā, ja personai brīvības atņemšanas soda izciešanas laiks beidzas sestdienā, svētdienā, svētku dienā vai brīvdienā, notiesāto atbrīvos piektdienā vai dienā pirms svētku dienas vai brīvdienas.