Kopumā tuvākajā laikā par Latvijas ekonomisko situāciju nevajadzētu pārspīlēti uztraukties, intervijā laikrakstam "Latvijas Avīze" norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītājs Uldis Cērps, kurš 25.aprīlī savu amatu atstās, lai dotos uzraudzīt Zviedrijas bankas.
Komentējot ekonomisko situāciju Latvijā, Cērps uzsver, ka situācija Latvijā ir nestandarta, jo "esam maza, atvērta ekonomika, kura ir pilnībā integrējusies Eiropas Savienībā".
Latvija ir atvērta visām iespējamām brīvībām, ko piedāvā Eiropas Savienība, – preču, kapitāla, darbaspēka.
"Diemžēl neesam ieviesuši eiro, un tas tagad rada problēmas. Mums ir milzīgs tekošā konta deficīts, cilvēki vairāk aizņemas, nevis uzkrāj. Tāpat ir liela inflācija. Latvijas eksports sastāv no precēm, kuru pievienotā vērtība nav pārāk liela, un šajā preču kategorijā ir asa starptautiskā konkurence. Mūsu ekonomika no padomju un lēta darbaspēka zemes ir kļuvusi par dārga darbaspēka zemi. Viss šis piemērošanās process ir sāpīgs. Kā saka, gan valdībai, gan arī uzņēmējiem ir jārēķinās ar to, ka to bumbiņu, ar kurām būs jāžonglē, kļūst aizvien vairāk. Diemžēl dažas no bumbiņām jau ir nomestas zemē. Piemēram, viena no tām ir izglītības sistēma," uzsver eksperts.
Tai pašā laikā viņš uzskata, ka Latvijas ekonomikas vidēja termiņa perspektīvas ir diezgan labas.
"Problēma ir tāda, ka mums jāpielāgo sava tautsaimniecība, un šis process nebūs ātrs. Pārorientēties no zeķu ražošanas uz ekonomiku, kas balstīta uz zinātnes ietilpīgām tehnoloģijām, nebūs viegli. Mūsu ekonomikai vajadzīga gan zeķu ražošana, gan arī zinātnes ietilpīgas tehnoloģijas. Mums ir jāveicina eksports, jāpaaugstina izglītības līmenis, jāstiprina tiesiskums, lai cilvēku uzticība valstij pieaugtu," skaidro Cērps.
Latvijas attīstība ilgtermiņā būšot atkarīga no vairākiem apstākļiem. Viens no tiem ir izglītība. "Tieši tā parādīs, par kāda veida ekonomiku mēs gribam kļūt," akcentē FKTK vadītājs.