1. maija naktī Tukuma kultūras namā notiks Valšu balle kopā ar Tukuma teātra aktieriem. Par to, kādi pārsteigumi sagaidīs balles viesus un dalībniekus, nelielā sarunā atklāja teātra režisore Valda Rācenāja:
– Ideja taisīt valšu ballīti radās no Vīnes. Izrādās, ka, neskatoties uz ekonomiskām grūtībām visā pasaulē, austrieši nav atteikušies no savām ballēm, ko viņi rīko no janvāra līdz maijam, iztērējot milzum daudz naudas tērpu, apavu iegādei, šampanietim un deju zāles īrēšanai. Ja balle notiek operā, tad dalības maksa ir daudz lielāka, nekā, teiksim, rātsnamā. Tas mūsu prātam nav aptverami, jo kopumā tiek iztērēta summa, kas veido vismaz trīs Latvijas budžetus.
Lai balles kleita nenonīkst
Šo visu pa radio noklausoties, es padomāju tā – arī mums situācija ir pasmaga, bet kāpēc nepapriecāties? Tālab kopā ar kultūras nama vadību izlēmām uztaisīt balli par demokrātiskākām naudiņām – Ls 2 no cilvēka. Vīnes orķestris nespēlēs, taču būs ļoti labi ieraksti, jo – orķestrim nevaram samaksāt un – kurš orķestris piecas stundas spēlēs valšus? Jāpiebilst gan – valši būs apmēram 75% no repertuāra, bet pārējā laikā – cita deju mūzika; vienkārši, lai dažādotu dejas.
Varam teikt, ka zāle būs īpaši noformēta – ne kā Vīnē, bet Tukumā. Intrigas pēc neatklāsim, kāds būs balles sākums, taču tiem, kas iegādājušies biļeti, lūdzam nenokavēt sākumu, jo tas būs kopīgs… Darbosies arī foto salons, kur bildītes varēs dabūt uzreiz; dāmām būs iespēja nobildēties dažādās greznās cepurēs.
Un tad ir tā – ja dāma kādreiz ir uzšuvusi garo balles kleitu, kas nīkst skapī, tad šī ir īstā reize to uzvilkt mugurā.
– Bet, ja skapī tikai siltais tērps – bļitkotājam?
– Nu, ja kungs labi jūtas bļitkotāja tērpā, tad vismaz foto salonā varēs izpausties! Jā, cilvēki jau tagad interesējas, kādos tērpos ballē ierasties; nevajag baidīties, ja nav garās kleitas, taču šī būs iespēja tādu uzvilkt – ja ir vēlme.
Ņemot vērā, ka balles ierosme nākusi no Tukuma teātra, tad mēs šur tur pa starpām paspēlēsimies ar teatrālu piesitienu. Balles viesiem tā būs izklaide, mums – darbiņš.
Bez sejas rasola bļodā
– Tukums vēl nav valšu pilsēta – ko darīt tiem, kas valsi neprot?
– Negribējās jau pirms laika atklāt, taču būs arī valša paraugdemonstrējumi. Lai iemācītos dejot, kādreiz tas vienkārši ir jāsāk. Gribam, lai cilvēki zina, ka tas nebūs parasts tusiņš vai diskotēka, bet tiešām balle. Uz pasākumu jānāk ar balles sajūtu un labu noskaņojumu.
– Varbūt varat pateikt, ar ko īpašs ir tieši valsis?
– Ar emocijām, ko sniedz laba mūzika un deja; tās ir pavisam citas izjūtas, nekā, teiksim, tvistojot. Valsī apvienojas cēlums, skaistums un arī svinīgums. Šeit gan neviens neskatīties, cik pareizi vai nepareizi tu dejo; galvenais – ritmā iekļauties. Arī tērps nosaka izturēšanos – ja veidota frizūra, piemeklēts tērps un kurpes, tad sajūtas ir pavisam citas, nekā kādā diskotēkā.
– Un kā tad ar rasoliem, vīnu un šampanieti? Nebūs?
– Galdiņi būs, taču būtu ļoti svētīgi, ja vakariņas paēstu mājās un uz galda pietiktu ar vīna vai šampanieša glāzi. Tas būtu ārkārtīgi skaisti. Taču briesmīgi, ja līdzi paņemta rasola bļoda, bet no rīta cilvēks jau ar seju šajā bļodā…
– Tad dzeramais no mājām jāņem?
– Jā, jo uz vietas būs vien rezervētas vietas pie galdiņiem; tālāk katrs pats domā, kā vakaru pavadīt. Mums pašiem šķiet, ka būs smuki, taču to lai vērtē viesi. Katrā ziņā katrs būs īpaši gaidīts. Agrāk jau tieši Tukuma teātris rīkoja Viesīgās biedrības balles, un ir doma, ja tukumniekiem šī ideja patiks, tad balles rīkosim divreiz gadā – vienu pavasarī, bet otru – rudenī. Savulaik teātris, rīkojot balles, vāca naudu talantīgu tukumnieku atbalstam, un nākotnē mēs varētu darīt tāpat; šoreiz gan tikai atbalstīsim kultūras namu. Ja līdzīgi rīkotos katrs pašdarbības kolektīvs, tad mēs visi kopā izdzīvotu.
Uz piecām stundām aizmirsīm vājprātu, kas valstī notiek un valsēsim!
– Gluži kā uz grimstošā «Titānika» klāja…?
– Ha, ha, ha – jā, vismaz skaisti pavalsēsim!