Brīva versija par teātri teātrī

11. martā 19.00 Tukuma kultūras namā notiks jaunatnes teātra «Brīvā versija» pirmizrāde «Kam pateikties!» Pēc preses izrādes šosvētdien aicinājām režisoru Ilgoni Škānu un aktierus uz sarunu par izrādi un tās radošajiem uzstādījumiem.

11. martā 19.00 Tukuma kultūras namā notiks jaunatnes teātra «Brīvā versija» pirmizrāde «Kam pateikties!» Pēc preses izrādes šosvētdien aicinājām režisoru Ilgoni Škānu un aktierus uz sarunu par izrādi un tās radošajiem uzstādījumiem.

Izrādi redzēs visi, kas vēlēsies

I. Škāns:

– Šo darbu iesākām 29. augustā – tātad, vairāk nekā pusgads aizvadīts regulāros mēģinājumos un pirmoreiz – iestudējumā pēc Aeleksandra Ostrovska lugas motīviem. Lieta tāda, ka man mājās stāv mapīte ar lugām, kam pielikta zīmīte, ka kaut kad vajag pārlasīt… Ostrovska lugu ik pa laikam pārlasīju un nekādi nevarēju nolikt malā… Pagājušā pavasarī, kad domāju, ko taisīt teātrī, biju pārsteigts, cik apbrīnojami šodienīga ir šī 130 gadus vecā luga! Tā ir tik aktuāla, kā nekad, – šodien izrīkoties ar otru cilvēku ir luksusa lieta. Šis darbs bija kā āmurs pa naglu. Es domāju: "Ārprāts, kur biju āgāk!?"

Protams, pēc tam ļoti skatījām, kā to dabūt mūsu studijas formātā, un tad dzima vēl viena doma – uztaisīt izrādi, kas būtu kā istabas teātris. Ārkārtīgi interesanti, bet vēsture atkārtojas – 19. gadsimta 80. gados, krievu "Sudraba laikmetā" ļoti populāri bija mājas teātrīši un mazās mākslas formas – sākot ar Bloku, Majakovski un Cvetajevu… Un arī Rīgā šobrīd tā ir modes lieta – man bijuši vairāki piedāvājumi uz diskusiju vakariem mājas kinozālēs, kur paziņu lokā pulcējas inteliģence un intelektuāļi; vakara programma ir līdzīga: notiek dažādu filmu apskate, kam seko diskusija un analīze; cilvēki apmainās viedokļiem par redzēto. Arī profesore Ieva Vītiņa un akadēmiķis Pēteris Folkins (Kanādas latvieši, kas vienmēr brauc skatīt mūsu jaunās izrādes), kad stāstīju par šo projektu, uzreiz teica, ka būtu ar mieru ņemt izrādi, kas skatāma nelielās telpās. Šeit, «Azotītē», mums jau ir kā istabā – vienīgi žēl, ka nevarēsim uzņemt vairāk par 20 līdz 30 skatītājiem, taču izrādes solam biežāk – katru svētdienu un arī darba dienās; tie tukumnieki, kas raduši nākt uz mūsu izrādēm, noteikti varēs noskatīties izrādi!

Jādzīvo ar pasakas mētelīti

– Protams, pēc savas formas un struktūras šī no iepriekšējām ir pilnīgi atšķirīga izrāde (tieši tāpēc teātrim jābūt tik mobilam – gan drusciņ sentimentālam, gan nopietni problemātiskam) – šajā gadījumā tas ir stāsts par teātri. Daudzus gadus kopā strādājot, mēs visi labi zinām, cik ārkārtīgi emocionāla, trausla un attiecībās atbildīga ir šī vide. Tas viss šajā darbā redzams un, protams, kā ik gadu, pieaicināti jauni spēki. Un tas ir fantastiski – ka tik grūtā laikā atrodas cilvēki, kas vēlas darboties teātrī!

Iepazīstināsiet ar izrādes kolektīvu?

– Jānis Medisons (izrādē Iraklijs Stratoničs Duļebovs – ietekmīga persona provinces pilsētā) ir vēstures maģistrs; šī viņam ir pavisam cita pieredze. Evita Borodinova ir vairākus gadus teātrī – visdažādākos darbiņus izspēlējusies; kad lasīju lugu, nodomāju: "Redz, kur Evitai riktīga Donnas Panteļevnas loma." Nekas nenotiek nejauši – paņem lugu lasīt, un tur – ārprāts! – viss sakrīt! Un Kristīnei Āboliņai – jaunās aktrisītes Ņeginas loma! Katram izrādē ir sava vieta. Krišjānis Vīksna (kalpotājs Feropants) – tīrradnis, kam nekas nav jāspēlē; tik organiski viņš iekļaujas vidē. Ikdienā viņš ik rītu brauc uz darbu Talsu rajonā. Zandai Znotiņai (izrādē – provinces teātra aktrisei Smeļskajai ) šis jau astotais gads – pēc diviem gadiem jārīko benefice… Vēl Andris Jarāns bagāta uzņēmēja un mākslas cienītāja Veļikatova lomā…

Ostrovksis kā autors reizē ir gan emocionāls, gan komisks… Kas man viņa darbā patika un bez kā šodien teātrī nevar – vajag drusciņ to pasakas mētelīti; vispār mākslā un kultūrā… Ja nav šī pasakas apmetnīša, dzīve aiziet ļoti eksistenciālā līmenī un tas nav īsti lāgā. Vajag dzīvot ar pasakas stāstu, kad nezini, kurā brīdī dzīve apmetīs kūleni un kādi brīnumi notiks. Šis ir stāsts, kā vienu jaunu aktrisi bagāts cilvēks ar gēnos ieliktu izpratni par mākslu atbalsta intelektuālai attīstībai, nevis, kā to grib izdarīt Duļebovs, – lai iegūtu un rīkotos kā ar savu īpašumu. Izrādē vienai aktrisei paveras izaugsmes ceļš Maskavā, otrai – jāpaliek provincē ar mecenātu – izmantotāju…

Latvijas kontekstā izrādes zemteksts ir tāds, ka nākotne pieder aizbraucējiem…

– Tā jau arī ir. Viens no bijušajiem aktieriem Vjačeslavs jau divus gadus ir Aberdenā; izveidojis savu biroju «Hiltonā», un viņš nekad vairs nebrauks atpakaļ uz Latviju; ja nu vien paciemoties…

Nevaram aiziet katrs savos ierakumos

– Aicinu visus uz izrādi, jo šeit nav kaut kāda drāma uzgruzīta, bet dzīve visā savā sulīgumā. Kāds ir greizsirdīgs, kādam veiksmes loze izkrīt un kāds var attīstīties tālāk – ceru, ka šis darbs ļaus garīgi attīrīties.

Runājot par nākotnes plāniem, šobrīd mani tiešām interesē mazākas formas izrādes – šoruden, 25. septembrī taisīsim festivālu mazo formu sadarbības veidiem – ar mono izrādēm, divu – triju aktieru darbiem un tādā garā. Jā, šovus lielām masām izveidot nav problēma, bet mani interesē pavisam citas lietas: cik lielā mērā varam viens uz otru iedarboties un atvērties; cik godīgi un atklāti runāt – vēl jo vairāk tāpēc, ka pati dzīve pieprasa aizvien vairāk noslēgties; arvien vairāk ierakties savos ierakumos… Sabiedrība noslāņojas un teātris dzīvo laikam līdzi – tur neko nevar izdarīt. Taču, lai gan katrs dzīvojam savu dzīvi, tomēr nevaram uzlikt mici uz ausīm un neko neredzēt – nedzirdēt… Un laiks izdara savas korekcijas…

Par atbalstu izrādes veidošanā liels paldies jāsaka ierakstu studijas vadītājam Kristapam Andiņam, jo izrādē ļoti svarīga nozīme ir ne tikai mūzikai, kā emocionāliem kruķiem, bet arī troksņiem, kas veido notikumu; piemēram, stacijas vidi. Arī Intars Kleinhofs (kultūras nama saimnieks) ļoti palīdzēja – «Azotē» ielikti jaunus prožektori un stangas. Solām, ka aktieri būs apmēram metra attālumā – nevarēs ne riktīgi iemigt, nekā!

Komentāri

  1. Nu riktīgs prieks par “Brīvo versiju“.Varu iedomāties ka tas atkal ir kautkas īpašs,pēc bildēm vien jau var spriest.
    Noteikti būšu klāt 11.martā uz pirmizrādi.
    Turaties!

  2. Tuvojas arī teātra diena! Priekšlaicīgs sveiciens-,esiet tik pat forši,azartiski kā vienmēr!

  3. Labdien “Brīvā versija“ un režisor! Līdz šim redzētie Jūisu darbi ir tik ļoti personiski,tik patiesi,tie skatītāju tur uz naža asmens(te smejies,te skumsti) un tagad lasu rakstu un jūtu no pateiktā,ka šī izrāde Jums ir vēl personiskākā,jo tā skar teātra,mākslinieka dzīvi.
    No fotogrtāfijām redzam, ka Jums ir piepulcējušies jauni aktieri,-lai viņiem ir veiksmīga karjēra un laba un viegla iedzīvošnās Jūsu ilgadējā kolektīvā.
    Noteikti uz tikšanos kādā no pirmizrādēm!
    Esiet svētīti,mīļie,jaunie,cilvēki,kuri sevi ziedojat ne jau tam vieglākajam un pateicīgākajam
    un apmaksātākajam darbam.

  4. Labdien! Mēs vairākas meitenes no Raiņiem vēlētos uzzināt,kad notiks jauno studistu
    uzņemšana.Mēs ļoti vēlētos darboties jūsu teātrī.

  5. Nespēju vien apbrīnot aktieru un režisora profesionalitāti. Un tici vai netici,bet tas ir tepat pie mums Tukumā.Mazajai Azotes zālei ir sava neaprakstāma burvība.Tāda tuvība ar aktieriem,neviena nianse nepaslīdēs garām – viss kā uz delnas.Nepacietībā gaidu izrādi! Malači! Daudz spēka un izturības! Darbs ieguldīts pamatīgs!Paldies par tām patiesajām emocijām ar kādām skatītājs aiziet mājās pēc izrādēm.

  6. Pilnīgi piekrītu tukumniecei. Ta sir neticami,bet fakts,ka šāds teātris ir tepat pie mums
    Tukumā.Tas ir lepnums un gods. Mēs viņus apbrinojam par tik regulāru darbu.Mēs nesaprotam kā to var paspēt,jo viņiem taču katram ir savi dienas darbi un uzdevumi.
    Paldies “Brīvā versija“ ka Jūs patiešām godam nesiert teātra cienīgu vārdu un vienmēr uz
    teātra dienām sagādājiet pārsteigumu saviem skatītājiem.
    Ilgoni un trupa- turaties! Visiem Jums bučas!

  7. Žēl ka Jums uz šo izrādi ir paredzētas tik maz vietiņas.Es pati jau pieteicu biļeti,bet draudzenes līdzi netiks. Vai ir jau zināms kad būs nākamās izrādes.
    Varbūit var kaut kā pierakstīties rindas kārtībā?

  8. Super ka paši sev un citiem var sagādāt svētkus ! Es gan tā nevarētu iziet publikas priekšā
    kā jūs,esmu par to domājis,bet vēl nav drosmes.
    Skatīties gan man patīk Jūs! Noteikti iešu !

  9. Lasu Dubrovska rakstu un domāju cik gan svarīgi ir ja teātra priekšgalā ir gudrs,talantīgs cilvēks,izglītots cilvēks. Kurš tadf kultūrai līdzi sekjošs cilvēks nezina kā škāns taču ir beidzis gan Konservartoriju

  10. Kurš tad kultūrai līdzi sekojošs cilvēks nezina ka Škāns ir beidzis gan teātra maģistrantūru,gan Gruzdova meistarklasi,gan Konservatoriju un tas viss taču cilvēkam dod izprati par teātri,kultūru un mākslu.
    Vienīgi kas man nepatīk,ka viņš redz izeju aizbraukšanā uz ārzemēm. Vajag dzīvot savā zemītē un to mīlēt. Nevajag domāt par pasaulīgiem labumiem.To es kā vecāka skolotāja
    novēlu visiem jaukajiem jauniešiem.

  11. Eu,tas ir forši,-nedēlas nogalē ierasties Tukumā un tur priekšā pirmizrāde un vēl “brīvās versijas“ Kā likts būšu šovakar klāt!

  12. Ar draudzeni piektdienas vakarā bijām to laimīgo skatītāju vidū,kuras redzējām
    “Kam pateikties!“,“Brīvās versijas“ jauniestudējumu.
    Tas ir teātra un viņu režisora kartējais triumfs.Tā vienkārši ir jāredz katram.
    Tik viegls,aizraujošs,interesants un paradoksāls darbs,kādu nav nācies redzēt pat Rīgas teātros. Kā jau pats režisors paklanīšanās reizē teica,ka tā ir sakritība,tā vien liekas ka Ostrovskis ir ieradies pie “Brīvās versijas“ apskatijis aktierus un uzrakstijis lugu,tieši tiem aktieriem.Pēc izrādes mēs abas jutāmies tik piepildītas,ka grūti pat pateikt,tas ir tas teātra
    estētisdkais pārdzīvojums,tas ko vienkāršrunā dēvē par mākslas pacilājošo pēcgaršu,kad tev gribas daudz domāt,betvienlaikus ir labi ap sirdi.Kaut kāds neformulējams emocionālās
    labticības stāvoklis.
    Novēlu visiem to piedzīvot.
    Ar cieņu,-Aiga un Sanita – LVU studentes.

  13. Esmu lasījusi šo lugu. Oriģinālā darbojas daudz vairāk tēlu, luga patiešām apjomīga, bet šeit režisors izveidojis izrādi 6 aktieriem, stundas garumā. Un nekas nav zaudēts, viss saprotams un pilnvērtīgs. Paldies par jauko pirmizrādi! Lai daudz brīnumainu izrāžu!!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *