Interneta portāls www.news.ntv.ru, atsaucoties uz NASA, ziņo, ka tuvākajā laikā uz Zemes nokritīs milzīgs mākslīgas izcelsmes objekts. Proti, amerikāņu pavadonis-spiegs, kurš sver deviņas tonnas. Savukārt interneta portāls www.cnn.com, atsaucoties uz ASV valdības oficiālajiem pārstāvjiem, norāda, ka objekts var nokrist jau februāra beigās vai martā.
Šajā pavadonī pārstājušas darboties sakaru un citas iekārtas, un tas nekontrolēts kustas pa orbītu. Tiek vēstīts, ka šis pavadonis kuru katru brīdi var iziet no šīs orbītas. ASV seko aparāta lidojumam ar teleskopiem un apsver visdažādākos notikumu attīstības variantus.
Krītot pavadonis daļēji sadegs atmosfērā, taču arī pēc tam var radīt draudus. Pavadonī ir cilvēku veselībai bīstami materiāli, piemēram, berilija sakausējumi, kas skaitās indīgi. Astronomi cer, ka pavadonis nokritīs kādā okeānā, taču patiesībā nav zināms, kur tas varētu nokrist.
"Atbildīgās valdības institūcijas novēro situāciju," www.cnn.com citē ASV Nacionālās drošības padomes pārstāvi Gordonu Džondroju. "Daudzi satelīti gada laikā iziet no orbītas un nokrīt, neradot draudus. Mēs izskatām visas iespējas, lai mazinātu iespējamos postījumus, ko šis satelīts var izraisīt."
G. Džondrojs, kā norāda www.cnn.com, nav komentējis, vai šo satelītu varētu nogāzt ar raķetes palīdzību, – patlaban neesot īstais laiks apspriest tādas detaļas.
Lielākais nekontrolētais NASA kosmosa aparāts bija «Skylab», kas svēra 78 tonnas un izgāja no orbītas 1979. gadā. Tā atlūzas iekrita Indijas okeānā un Austrālijas rietumu teritorijās, nenodarot nekādus postījumus.
2000. gadā NASA inženieri, izmantojot raķetes, veiksmīgi vadīja 17 tonnas smagās «Compton Gamma Ray Observatory» nolaišanos – satelīts nokrita Klusajā okeānā.
2002. gadā, kā uzskata speciālisti, Persijas līcī nokrita smalkas atlūzas no 7 000 mārciņu smagā zinātniskā satelīta, kas bija sadedzis atmosfērā.