3. jūlijā Tukuma Biznesa inkubatorā, bijušā DOSAFA telpās Melnezera ielā 1, notika Atvērto durvju diena – priekštelpā savu piedāvājumu prezentēja vairāku banku pārstāvji, bet ar Biznesa inkubatoru (BI) laipni iepazīstināja projektu vadītāja un ārējo sakaru speciāliste Liene Dubrovska:
– Tēlaini runājot, šajā inkubatorā tiek audzēti «biznesa cāļi»; šeit ir vieta, kur uzņēmīgs cilvēks var attīstīt savu ideju. Mūsu uzdevums ir pasargāt cilvēkus no populārām kļūdām – palīdzam orientēties grāmatvedības, nodokļu, projektu rakstīšanas un līgumu slēgšanas jautājumos jeb, īsāk sakot, birokrātijas džungļos.
Atskatoties vēsturē – darbību sākām 2007. gada maijā, kad tika uzrakstīts projekts valsts līdzekļu apgūšanai un papildus 20% apjomā mūs finansēja Tukuma pilsētas dome. Līdz oktobrim tika remontētas telpas, un pērnā gada beigās projekts beidzās. Pēc tam noslēdzām līgumu ar Tukuma domi, ka pašvaldība Biznesa inkubatoru uzturēs līdz brīdim, kad saņemsim līdzekļus no Eiropas struktūrfondiem. Šobrīd ir izsludināts iepirkums, ko pārstāv Latvijas Investīciju attīstības aģentūra un mēs gaidām rezultātu. Tādi Gaidīšanas svētki sanāk. Pavisam Latvijā darbojas 13 Biznesa inkubatori, taču katrs ir neatkarīgs uzņēmums. Eiropas finansējums nākamajiem pieciem gadiem būs jāsadala pa reģioniem, tālab, visticamāk, kļūsim par vienu no Rīgas reģiona filiālēm.
– Kas šeit redzams Atvērto durvju dienā?
– Mēs vēlējāmies parādīt to, cik daudz esam sasnieguši. Ikviens var aplūkot jaunās telpas, jo varbūt daudziem šķiet, ka šeit, meža malā, nekas nenotiek. Pie mums jau darbojas 15 uzņēmumi; daļa atrodas uz vietas – piemēram, SIA «Naoss» – linu dizaina paraugu ražotne…
– Kas notika ar ideju Tukumā ražot dimantus?
– Ideja ir spēkā joprojām. Mums ir projekts ar kādu zinātnieku, kurš teorētiski izstrādājis metodi dimantu iegūšanai no pelniem, taču tam ir nepieciešams finansējums – ideja ir mazliet iepauzējusi, gaidot uzņēmīgu menedžeri un investorus.
– Vai ir vēl kāds neparastāks piedāvājums?
– Viens puisis veido trīsriteņu velomobili. Kad prototips būs gatavs, raudzīsim, kā ideju iedzīvināt. Šobrīd informāciju dodam arī vairākiem ārvalstu tīkliem, kur potenciālie investori var izvērtēt, kas viņus interesē. Pēdējais no projektiem – visa Baltijas jūras reģiona valstu kopīga tirdzniecības tīkla izveide. Tā būs papildu iespēja jauniem sadarbības partneriem.
Iespēju robežās palīdzam ikvienam – šeit cilvēki nāk arī darbu meklēt; paņemam CV un skatāmies, vai kādam uzņēmējam nevajag šādu darbinieku. Ir bijis, kad strādājam kā psihologi – divas stundas vienkārši uzklausām cilvēku, līdz viņš saprot, ka ideja nav līdz galam apdomāta – arī labi, jo liek vispirms padomāt, pirms ķerties pie darba. Kopumā šķiet, ka divu gadu laikā esam tīri labi pastrādājuši….