Pakistānu pēc opozīcijas līderes un bijušās premjerministres Benaziras Bhuto nogalināšanas pārņēmusi vardarbība, kas prasījusi jau vismaz desmit cilvēku dzīvības.
Pakistānas prezidents Pervezs Mušarafs izsludināja trīs dienu sēras un aicināja iedzīvotājus savaldīties, kā arī devis rīkojumu drošības dienestiem strādāt pastiprinātā režīmā, lai novērstu asinsizliešanu.
Kā jau ziņots, Bhuto ceturtdien nogalināja terorists pašnāvnieks pēc opozīcijas mītiņa beigām Ravalpindi pilsētā. Kad Bhuto pameta mītiņu, uzbrucējs sašāva viņu kaklā un krūtīs un tūlīt pēc tam uzspridzinājās cilvēku pūlī. Pēc Pakistānas glābšanas dienestu ziņām, šajā sprādzienā bez Bhuto nogalināti vēl 20 un ievainoti 56 cilvēki.
Bhuto, kas Pakistānā no trimdas atgriezās tikai pirms diviem mēnešiem, tikko bija uzstājusies priekšvēlēšanu mītiņā, kas bija sarīkots pirms 8.janvārī paredzētajām parlamenta vēlēšanām.
Pēc Bhuto slepkavības daudzviet Pakistānā sākās nemieri, iedzīvotājiem uzbrūkot valdības ēkām, bloķējot autoceļus un dedzinot automašīnas.
Vardarbīgajos nemieros vairākās Pakistānas pilsētās nogalināti vismaz desmit cilvēki – vismaz četri cilvēki ir nogalināti Sindas provincē Pakistānas dienvidos, vēl četri Karači un vismaz divi Lahorā.
Lahorā ik pa laikam dzirdami šāvienu trokšņi, bet ielās redzamas degošas automašīnas un veikali.
Tūlīt pēc ziņu par Bhuto nāvi nonākšanas atklātībā daudzi Lahoras iedzīvotāji slēdza savus veikalus un tirdzniecības vietas, bet ielās tika pastiprinātas armijas patruļas, lai mēģinātu ierobežot vardarbību.
Karači nodedzinātas vismaz 70 automašīnas un protestētāji bloķēja daudzus autoceļus.
Vēl vairākās pilsētās dedzinātas valdības iestādes, bankas un tiesas ēkas.
Nogalinātās politiķes bēres notiks piektdien pēcpusdienā netālu no viņas senču mājas Gari Huda Bakšas ciematā Sindas provincē Pakistānas dienvidos.
Lai atvadītos no populārās politiķes, ciematā jau agri no rīta ieradās Bhuto vadītās Pakistānas Tautas partijas atbalstītāju tūkstoši.
Bhuto atklāti asi kritizēja ar "Al Qaeda" saistītos kaujiniekus par sprādzienu sērijas sarīkošanu Pakistānā un vairākkārt bija saņēmusi nāves draudus. Arī uzbrukuma brīdī viņa brauca ložu necaurlaidīgā automašīnā, bet viņa bija izliekusies ārā pa jumta lūku, mājot atbalstītājiem.
Jau tūlīt pēc atgriešanās no trimdas pret viņas konvoju Karači tika vērsts pašnāvnieka sarīkots uzbrukums. Bhuto šajā uzbrukumā necieta, bet toreiz bojā gāja 139 cilvēki.
Pasaules līderi pauda šoku par Bhuto slepkavību un aicināja pakistāniešus izrādīt savaldību.
Bhuto atgriezās Pakistānā oktobrī pēc ASV atbalstītas vienošanās par varas dalīšanu ar prezidentu Pervezu Mušarafu, vienlaicīgi Bhuto garantējot amnestiju apsūdzībās korupcijā.
Atbildē Bhuto partija atbalstīja Mušarafa atkārtotu ievēlēšanu prezidenta amatā uz trešo termiņu.
Bhuto Pakistānas premjerministres amatā atradās divas reizes – astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados. Viņas pēdējā valdība 1996.gadā krita korupcijas apsūdzību dēļ, un trīs gadus vēlāk viņa pameta Pakistānu.
Neskatoties uz apsūdzībām par vairāk nekā miljarda ASV dolāru izšķērdēšanas no valsts kases un neseno sadarbību ar nepopulāro Mušarafu, Bhuto ir ļoti liels atbalstītāju daudzums Pakistānā.
Pagaidām nav skaidrs, kā Bhuto nāve ietekmēs 8.janvārī paredzētās vēlēšanas.
Reaģējot uz Pakistānas opozīcijas līderes slepkavību, otrs ietekmīgākais opozīcijas līderis – bijušais premjerministrs Navazs Šarifs ceturtdien paziņoja, ka viņa partija boikotēs vēlēšanas.
"Pēc Benaziras Bhuto noslepkavošanas PML(N) vēlēšanas boikotēs," preses konferences laikā Islamabadā paziņoja Šarifs. "Brīvas vēlēšanas nav iespējamas [prezidenta Perveza] Mušarafa klātbūtnē. Mušarafs ir visu problēmu galvenais cēlonis."
Senie sāncenši Šarifs un Bhuto pēdējā laikā bija uzsākuši sadarbību, nostājoties pret Mušarafu.