4. jūnijā Tukuma bibliotēkā pie kopīga sarunu galda sēdās Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) un dažādu pašvaldības organizāciju pārstāvji.
Apmēram stundu garā ievadā NVA direktore Baiba Paševica iepazīstināja ar bezdarba situāciju valstī; proti, neraugoties uz to, ka bezdarba līmenis pēdējos divos mēnešos nedaudz mazinājies, tas joprojām ir augstākais Eiropas Savienībā (pēc Eirostat datiem – 22%; salīdzinoši Tukumā – 13,5%). Viszemākais bezdarba līmenis bijis 2007. gadā – 4,9%, no 2008. gada bezdarbs tikai pieaudzis un augstāko punktu sasniedzis šī gada 20. martā, kad reģistrēti 194 000 bezdarbnieku; šobrīd bez darba esot 183 578 cilvēki. Pērn Tukumā bijis viszemākais bezdarba līmenis valstī, taču šobrīd neesam pat vairs pirmajā pieciniekā – bezdarbs Tukuma novadā audzis…
Brīvo darba vietu skaits niecīgs
2007. gadā valstī bijis 22 000 brīvu darbavietu, bet šogad vairs tikai 2000 – konkurence ir apmēram 90 cilvēki uz katru brīvo vietu. Cerēt uz būtisku bezdarba samazinājumu nav pamata; arī brīvās darbavietas pieejamas ne uz jaunu uzņēmumu, bet darbinieku rotācijas rēķina, – atzīst B. Paševica. Visvairāk bezdarbnieku ir vecumā no 45 līdz 54 gadiem, turklāt gandrīz vienādā skaitā sievietes un vīrieši. Vērtējot pēc izglītības, visvairāk bezdarbnieku ir ar profesionālo izglītību (36%), taču šajā jomā ir arī visvairāk darbavietu; vislielākā iespēja palikt bez darba ir cilvēkiem ar pamatizglītību vai bez izglītības (28% bezdarbnieku ir ar pamatskolas izglītību; 8% – ar augstāko izglītību). Gadu no gada visvairāk darbu meklē palīgstrādnieki, veikalu pārdevēji un apkopējas, tomēr pērn apkopējas apsteidza celtnieki un autovadītāji. To cilvēku vidū, kam ir augstākā izglītība, visvairāk bezdarbnieku ir ar inženiera izglītību, ekonomisti un skolotāji, tiem seko dažādi vadītāji, direktori un juristi.
Uzņēmēju prognozes – atturīgas
Darba devēji visvairāk pieprasa dažāda veida tirdzniecības darbiniekus un kuģubūves speciālistus. Eiropa piedāvā apmēram miljonu brīvu vakanču, taču mūsu cilvēkus visvairāk interesējot Lielbritānija, Somija, Norvēģija, Zviedrija, Vācija un Nīderlande, taču, kā liecina statistika, vissekmīgāk darbā iekārtojušies tie, kas devušies uz Lielbritāniju, Norvēģiju un Spāniju; arī Kipru un Nīderlandi. Tomēr visas Latvijā licencētās darbā iekārtošanas firmas (pavisam 64) gada laikā ar darbu nodrošinājušas vien 2000 cilvēku…
B. Paševica atzīst, ka ārkārtīgi svarīgi saprast, kuras profesijas ir pieprasītas. NVA divas reizes gadā veicot uzņēmēju aptauju, tomēr šobrīd uzņēmēji esot ļoti atturīgi savās prognozēs. Atziņa viena – viennozīmīgi vajadzīgi profesionāļi jebkurā jomā. Topā ir tirdzniecības nozare. Eksperti prognozējot, ka turpmāk samazināsies darbinieku pieprasījums šādās nozarēs: celtniecībā, nekustamā īpašuma tirdzniecībā, apdrošināšanas un finansu jomā, tirdzniecībā, transporta pakalpojumos, kā arī apstrādes rūpniecībā. Tomēr tikai ekonomiskā situācija parādīšot, kurā virzienā doties.
Aicina izmantot iespējas
Lūk, kādi īsumā ir NVA secinājumi un piedāvājumi: šobrīd rindā uz simtlatu stipendiju darbu stāvot 52 917 ilgstošo bezdarbnieku. Tukuma novadā tādu ir 58% jeb 1283 bezdarbnieku. Ņemot vērā, ka pašvaldības šim gadam pieteikušas vien 512 darba vietas, B. Paševica aicināja pašvaldību vadītājus vismaz vasarā aktīvāk iesaistīt bezdarbniekus dažādos sakopšanas darbos, gan atzīstot problēmas materiālu sagādē – vien tagad tikšot izsludināta iepirkuma procedūra ērču un citu insektu atbaidīšanas līdzekļu iegādei…
Iepriecinoša vēsts ir vairāku apmācības programmu ieviešana: tā tiks apmaksātas jauniešu (no 15 līdz 24 gadiem) darba prakses Ls 120 apmērā, studijas augstskolā ar kuponu līdz Ls 1000 plus Ls 70 ikmēneša stipendija; 144 bezdarbniekiem būs iespēja 11 mēnešus praktizēties NVA filiālēs uz vietas.
Jaunums – Mūžizglītības pasākumi jau nodarbinātām personām (izņemot ierēdņus) – iespēja papildināt zināšanas paša izvēlētā jomā un saņemt mācību maksas kuponu līdz Ls 250 apmērā (pilnā apmērā saņems gan tikai trūcīgie un invalīdi).
Īpaša uzmanība pievērsta invalīdu atbalstam – valsts uzņēmēja vietā trīs gadus apmaksās invalīdu nodarbināšanu ar algu līdz pat trīs minimālo algu apmēram; iespējama arī vienreizēja dotācija aprīkojuma iegādei darbavietas pielāgošanai un arī veselības pārbaudēm. Kopumā šim projektam piešķirts viens miljons – uz visu valsti tas gan neesot daudz.
Vispēdīgi – tikšot finansiāli (līdz Ls 2000 apmērā) atbalstītas idejas biznesa uzsākšanai. B. Paševica uzsvēra, ka tie 100, kas šo iespēju izmantoja, joprojām turpina darboties, neraugoties uz krīzes apstākļiem. Tukuma novadā šo iespēju izmantojuši četri cilvēki, taču piekrišana šai iespējai esot liela, tāpēc tos, kam labas idejas – aicina nekavēties. Izvērstāku informāciju varat iegūt vietējā NVA filiālē vai mājas lapā – www.nva.gov.lv