Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada 19. janvāra 6:30 līdz 21. janvāra 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma 89 izsaukumus. Kopumā dzēsti 48 ugunsgrēki, veikti 25 glābšanas darbi, bija arī 16 maldinoši izsaukumi. Ugunsgrēkos gājušo bojā divi cilvēki un cietuši divi cilvēki.
Svētdien, 11:41, VUGD saņēma informāciju, ka Jūrmalā, Viestura ielā, dzīvojamajā mājā ir izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka divstāvu koka ēkas pirmajā stāvā deg istaba un liesmas strauji izplatās uz augšu. Ēka bija pusapdzīvota un ugunsgrēks bija izcēlies tajā daļā, kas netiek apdzīvota. Ugunsgrēkā gāja bojā vīrietis, kura vecums tiek noskaidrots. Kopējā degšanas platība bija 160 m², pirmajā stāvā dega divas istabas 80 m² platībā, savukārt otrais stāvs un jumts arī dega 80 m² platībā. Iespējamais ugunsgrēka iemesls ir apkures ierīču ekspluatācijas pārkāpums vai to nepiemērotība ekspluatācijai.
Svētdien no rīta, 7:13, VUGD saņēma informāciju, ka Mazsalacas novadā, Skaņkalnes pagastā, deg dzīvojamā māja. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka vienstāvu dzīvojamā māja jau deg pilnā platībā. Ugunsgrēkā gāja bojā apmēram 85 gadus veca sieviete. Kopējā degšanas platība bija 120 m². Pēc ugunsgrēka likvidācijas ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka dzīvojamajā mājā ap apkures krāsni novietotas grāmatas, avīzes un papīri, līdz ar to iespējamais ugunsgrēka iemesls ir apkures iekārtu ekspluatācijas pārkāpumi.
Svētdien, 19:05, VUGD saņēma informāciju, ka Liepājā, E. Tisē ielā, dzīvojamajā mājā ir jūtams sadūmojums. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka piecstāvu dzīvojamās mājas otrā stāva dzīvoklī deg grīda un sega 1m2 platībā. Dzīvoklī atradās trīs vīrieši, kuri tika izglābti. Viens no vīriešiem guva apdegumus un tika hospitalizēts. Iespējamais ugunsgrēka iemesls ir neuzmanīga smēķēšana.
Sestdien, 8:01, VUGD saņēma informāciju, ka Daugavpilī, Raiņa ielā, piecstāvu dzīvojamajā mājā ir jūtams sadūmojums. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka dzīvojamās mājas pirmā stāva dzīvoklī deg dīvāns un paklājs 3 m² platībā. Ugunsgrēka cieta 59 gadus vecs vīrietis, kurš saindējās ar degšanas produktiem, bet no hospitalizācijas atteicās.
Aizvadītajās brīvdienās arī reģistrēti vairāki plaša apmēra ugunsgrēki. Vairāku ugunsgrēku likvidācija šorīt vēl turpinās. Sestdienas vakarā, 20:29, VUGD saņēma informāciju, ka Madonas novada Vestienā deg saimniecības ēka. Kad ugunsdzēsēji glābēji ieradās notikuma vietā, saimniecības ēka jau dega pilnā platībā un tai bija iebrucis jumts. Saimniecības ēkā tika uzglabāta malka un kokmateriāli. No liesmām ugunsdzēsējiem glābējiem izdevās nosargāt koka piebūvi ar malku. Kopējā degšanas platība bija 300 m².
Šonakt, 123:59, VUGD saņēma informāciju, ka Jelgavas novada Vircavas pagastā, deg dzīvojamā māja. Jau tuvojoties notikuma vietai, ugunsdzēsēji glābēji redzēja, ka pusotrstāvīgā dzīvojamā māja jau deg ar atklātu liesmu. Tās iedzīvotājiem no degošās mājas izkļūt palīdzēja kaimiņi vēl pirms ugunsdzēsēju glābēju ierašanās. Dzēšanas darbus apgrūtināja tas, ka dziļā sniega dēļ autocisternas nevarēja piebraukt pie degošās mājas. Lai veiktu dzēšanas darbus, ugunsdzēsēji glābēji apmēram 80 metru garumā izvilka maģistrālo līniju – šļūtenes, caur kurām ūdens no tuvumā esošā dīķa tika pārsūknēts mājas dzēšanai. Kopējā degšanas platība bija 220 m², no tiem ēkas jumts un bēniņi dega 150 m², savukārt pirmais stāvs 70 m² platībā. Ugunsgrēks tika likvidēts tikai šorīt 6:01.
Vakar vakarā, 21:14, VUGD saņēma informāciju, ka Priekuļu novadā, Veselavas pagastā, malkas kaltē ir izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka pa vienstāvu mūra ēkas logiem nāk dūmi. Ēkā atradās apmēram 120 m³ malkas. Stiprais sadūmojums un sakrautā malka apgrūtina ugunsdzēsēju glābēju iespēju atrast degšanas vietu. Lai nodzēstu ugunsgrēku nepieciešams ar rokām pārkraut visu malku un to nolaistīt ar ūdeni. Šos darbus ugunsdzēsējiem glābējiem palīdz veikt uzņēmuma darbinieki. Šobrīd vēl turpinās ugunsgrēka likvidācija, malka tiek pārkrauta un nolaistīta ar ūdeni.
Savukārt, šonakt, 2:26, paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks izcēlās Rīgā, Jaunciema 6. šķērslīnijā. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka divstāvu dzīvojamā māja deg ar atklātu liesmu. Degšanas platība ir apmēram 130 m². Ugunsgrēks tika lokalizēts 4:31, bet tā likvidācijas darbi vēl arvien tupinās.
Aukstajā laikā notiek vairāk ugunsgrēku ar traģiskām sekām, jo tie notiek vakarā un naktī un netiek laicīgi pamanīti, tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus savā mājoklī uzstādīt dūmu detektorus. Analizējot VUGD statistiku par ugunsgrēkiem dzīvojamās ēkās, var secināt, ka aptuveni puse ugunsgrēkos bojāgājušo miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet gan no saindēšanās ar toksiskiem produktiem, kas rodas, sadegot mājoklī esošajiem sadzīves priekšmetiem un mēbelēm. Pie tam lielākā daļa bojāgājušo nosmakuši dūmos vai sadeguši atrodoties savās guļamistabās. Praktiskais risinājums kā samazināt šāda veida bojāgājušo skaitu ir dzīvojamo telpu aprīkošana ar tehniskām iekārtām, kas brīdinātu cilvēkus par izcēlušos ugunsnelaimi un tādejādi ļautu tiem paspēt pamest degošās telpas. Visefektīvākais tehniskais risinājums cilvēku aizsardzībai no uguns ir ierīkot dzīvoklī ugunsgrēka autonomo dūmu detektoru (reaģē uz dūmiem). Tie ir viegli uzstādāmi un ar skaņas signālu paziņos par sadūmojumu vai augstu temperatūru mājoklī.