Audēju darbnīcā – tautiskie raksti kā klucīšu spēle

13. augustā Tukuma muzeja Audēju darbnīcā tika atklāta Tautas lietišķās mākslas studijas «Rīdze» darbu izstāde – «Mantojums». Izstādē – daļa no nākamgad ieplānotās 40 gadu jubilejas izstādes darbiem, bet atklāšanā – daļa no 13 autorēm…

13. augustā Tukuma muzeja Audēju darbnīcā tika atklāta Tautas lietišķās mākslas studijas «Rīdze» darbu izstāde – «Mantojums». Izstādē – daļa no nākamgad ieplānotās 40 gadu jubilejas izstādes darbiem, bet atklāšanā – daļa no 13 autorēm…

Šoreiz audējas viesojās pie audējām, tāpēc arī vērtējums tīri profesionāls. Kā atzina izstādes veidotāja (vienlīdz Tukuma audēju darbnīcas vadītāja) Zane Neilande-Sieradzka, tad izstāde ar tik lielām – paaudzēs pārmantotām – vērtībām darbnīcā skatāma pirmoreiz – katrs darbs šeit unikāls un pilnīgi atšķirīgs; darināts atsevišķos velkos. Darbos redzamas šodien daudzas gan piemirstas, gan neizmantotas lietas un tā, protams, ir laba iespēja šo mantojumu nodot tālāk. Savukārt studijas «Rīdze» vadītājs Māris Maniņš vaļsirdīgi atzina, ka Rīgā var tikai pasapņot par tik labu audēju darbnīcu, kā Tukumā, un, protams, interesanti paraudzīties uz netradicionālu izstādes iekārtojumu… Vēl jau tas, ka stellēs darbs izskatās savādāk, bet "svaigākais" noausts tieši pirms vešanas uz Tukumu… Izstādes vecākajam darbam – Latgalē austam dvielim – jau 40; tas ne reizi nav lietots un studijas krājumā nonācis pēc kāda skapja tīrīšanas (tā tāda nerakstīta kārtība – labākie darbi tiek atlikti malā un vismaz līdz izstādei netiek lietoti).
Īpaša izstādes rota – tautiskie dūraiņi, kas audējām esot īsta apsēstība. Pārsteidzoši, bet viena no studijas dalībniecēm idejas rakstiem aizgūstot krustvārdu mīklās – atliek tikai cītīgāk ieskatīties, un jau raksts zīmējas… Patiesībā taču auduma ģeometrija arī no maziem kvadrātiņiem veidojas – tad nu tā aušana tāda spēlēšanās ar klucīšiem vien sanāk – tā top ne tikai cimdi, bet arī galdauti un segas…
Jāpiebilst, ka studija ilgus gadus ir darbojusies Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja paspārnē, tāpēc joprojām tās pamatievirze ir etnogrāfisko tekstiliju atdarinājumi; liela daļa dziju ir pašu krāsota augu krāsvielās.

Komentāri

  1. ļoti ceru, ka šīs zināšanas tiks nodotas arī jauniešiem. vienas sirmas galvas te redzamas..

    1. Nezinu, kāpēc, bet kaut kāda nepatīkama personība. Negribas pie tāda mācīties. Meklēšu kaut ko vienkāršu un profesionālu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *