Ātrā palīdzība – tuvāk slimniekam

No 1. jūlija Latvijā izveidots vienots Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests. Tukumā atrodas Rīgas dienesta filiāle.

No 1. jūlija Latvijā izveidots vienots Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests. Tukumā atrodas Rīgas dienesta filiāle.

Par to, kā darbs sokas, par plusiem, mīnusiem pastāstīja neatliekamā palīdzības brigādes vadītāja Sarmīte Klepermane: "Klientiem, protams, ir labāk. Dienesta komandpunkts atrodas Rīgā. Tur dispečeram priekšā ir navigācijas ekrāns, uz kura redzams, kur katra brigāde dotajā brīdi atrodas. Tāpēc uz notikuma vietu var nosūtīt mediķus, kuri atrodas tuvāk. Priekšrocība arī tā, ja ir kāds akūts saslimšanas gadījums: infarkts, cita nelaime, brigāde saņem norādi, kur pa tiešo slimnieku aizvest. Mums, mediķiem, darbiniekiem, gan šī sistēma pagaidām vēl ir neierasta, bet drīz viss būs labi."

Par neatliekamu palīdzību nav jāmaksā
To, vai pārmaiņas skar arī iedzīvotājus, vai par palīdzības izsaukšanu jāmaksā, vaicājām NMP dienesta komunikāciju speciālistei Ilzei Bukšai.
– Vai NPM dienesta izsaukšanā kaut kas ir mainījies?
– Vispirms – ja cilvēkam ir veselības problēmas, noteikti nevajag baidīties zvanīt NMP dienestam; tieši otrādi – tas noteikti jādara. Mūsu dispečeri ir kvalificēti speciālisti, kuri sarunas laikā izvērtē situāciju – ja pacienta stāvoklis smags, uzreiz izsaukums tiek pieņemts, ja dispečeram ir šaubas, zvanu nodod tālāk dežūrējošajam ārstam, kurš padziļinātā sarunā noskaidro situāciju. Ja ārstam būs šaubas par notiekošo, noteikti brigāde brauks pie pacienta, jo ne pa tālruni var izprast, cik bīstama ir situācija. Pat ja izrādīsies, ka stāvoklis nav bijis tik kritisks veselībai un dzīvībai, kā to paredz MK noteikumi, nekādu maksu neiekasēs, jo ārsts bija pieņēmis lēmumu, ka brigādei jābrauc.
– Kuros gadījumos iekasēs maksu?
– Maksu piemēros tad, ja mediķiem, izsaukumu pieņemot, būs pilnīga pārliecība, ka nav apdraudējuma pacienta veselībai vai dzīvībai un izsaukums nav NMP dienesta kompetencē. Tādā gadījumā dienesta mediķi jau izsaukuma pieteikšanas laikā informēs gan par to, ka šis būs maksas pakalpojums, gan arī par pakalpojuma cenu. Un izsaukuma pieteicējam būs iespēja – izvēlēties NMP dienesta maksas pakalpojumu vai saņemt palīdzību pie ģimenes ārsta, vērsties pie tuvākā dežūrārsta vai slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Ja cilvēks vienalga teiks, ka vēlas, lai brauc NMP brigāde, dispečeram jāinformē, ka tas būs maksas pakalpojums, par kuru jāmaksā Ls 33,50. Bet, kā jau teicu, šāda maksa jāmaksā, ja pacients, izsaucot NMP dienestu, par to ticis brīdināts.
– Kāpēc šī maksa ir tik liela?
– Tas ir MK noteiktais vienotais cenrādis visa valstī, turklāt tajās vietās, kur strādā NMP dienests, tātad arī Tukumā. Līdz šim katrā teritorijā cenas un maksas noteikšanas kārtība atšķīrās. Nereti to, ka gadījums nav neatliekams un, ka par to jāmaksā, cilvēks uzzināja tad, kad mediķi jau atbraukuši. Šobrīd šāda situācija nav iespējama, jo cilvēku, jau piesakot izsaukumu, brīdina, ka viņa aprakstītā situācija būs maksas pakalpojums. Jāsaka gan, ka pat Rīgā nav daudz gadījumu, kad par NMP izsaukšanu būtu bijis jāmaksā.
– Kas notiek tad, ja cilvēks izvēlas maksas pakalpojumu, bet mediķu konstatē, ka patiesībā saslimšana ir daudz nopietnāka?
– Ja brigāde konstatē, ka pacienta stāvoklis atbilst dienesta kompetencei, par NMP brigādes izsaukšanu maksu neiekasē, pat ja telefoniski ticis teikts, ka būs jāmaksā.
– Vai mainīsies tālruņa numurs, pa kuru izsaukt NMP dienestu?
– Tas varētu būt vienots, bet pārēja uz to notiks pakāpeniski. Patlaban vēl ir spēkā vecā kārtība, taču tiklīdz kaut kas mainīsies, par to informēsim.
– Dzirdēts, ka vienā teritorijā var darboties dažādu pilsētu brigādes?
– Kad valstī būs vienots dienests, skaidri būs redzams, ko katra brigāde dara un kur atrodas. Lai nodrošinātu izsaukuma izpildi, iesaistīs to brigādi, kas ir vistuvāk pacientam un sniegtu neatliekamo palīdzību. Pats galvenais, lai cilvēkam nav jāgaida, kamēr viena brigāde atgriežas no cita izsaukuma.

Par bezmaksas neatliekamo palīdzību
Atbilstoši MK noteikumiem nr. 1046 «Veselības aprūpes organizācijas un finansēšanas kārtība» NMP brigāde neatliekamo medicīnisko palīdzību cietušajam (saslimušajam) sniedz notikuma vietā, kā arī transportēšanas laikā uz ārstniecības iestādi šādos gadījumos:
* nelaimes gadījumi, avārijas, katastrofas, smagas mehāniskās, termiskās, ķīmiskās un kombinētās traumas, elektrotraumas, svešķermeņi elpošanas ceļos, slīkšana, smakšana, saindēšanās;
* pēkšņa saslimšana vai trauma sabiedriskā vietā;
* pēkšņa saslimšana vai hronisku slimību paasināšanās, kas apdraud pacienta dzīvību;
* sirds un asinsvadu saslimšana, kurai raksturīgas sāpes, smakšanas lēkmes vai aizdusa, auksti sviedri, sirdsdarbības ritma traucējumi, samaņas zudums;
* perifēro asinsvadu saslimšana, kurai raksturīgas pēkšņas sāpes rokās vai kājās, roku vai kāju aukstums, bālums;
* centrālās vai perifērās nervu sistēmas saslimšanas, kurām raksturīgi pēkšņi apziņas traucējumi, krampji, ģībonis, galvas vai muguras sāpes, jušanas vai kustību traucējumi;
* kuņģa vai zarnu trakta saslimšana, kurai raksturīgas pēkšņas sāpes vēderā, vemšana, auksti sviedri, nepārtraukta caureja;
* urīnceļu saslimšana, kurai raksturīgas pēkšņas sāpes jostas un krustu apvidū vai akūti urinācijas traucējumi;
* akūti psihiskās darbības traucējumi, kuriem raksturīga agresīva rīcība vai pašnāvības mēģinājums;
*dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana un jebkuras izcelsmes alerģijas reakcijas;
*bronhiālās astmas lēkme;
*dzemdētājas nogādāšana attiecīgajā ārstniecības iestādē;
*ja veselībai un dzīvībai kritiskā stāvoklī nepieciešama pacienta neatliekama pārvešana pēc ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījuma.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *