Krievija varētu būt noskaņota neievērot augustā ar Gruziju noslēgto pamieru, ceturtdien, uzturēdamies Lietuvas galvaspilsētā, brīdināja ASV valsts sekretāres palīgs Deniels Frīds.
Viņš pauda bažas, ka Maskava pilnībā neizpildīs ar Eiropas Savienības (ES) starpniecību panākto vienošanos, kas paredz Krievijas karaspēka atvilkšanu pozīcijās, kurās tas atradās pirms bruņotā konflikta sākuma.
"Domāju, ka krievi ievēros to vienošanās daļu, kas pieprasa viņiem izvest karaspēku no tā sauktās drošības zonas un no neapstrīdētās Gruzijas [teritorijas]," intervijā aģentūrai AFP sacīja Frīds. "Es bažījos par to, ka viņi neievēros to pamiera [līguma] daļu, kas pieprasa viņiem atvilkt kaujas vienības 7.augusta pozīcijās. taču tā ir sešu punktu pamiera [vienošanās] daļa. Tas ir visai skaidri pateikts."
Trešdien Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs atkārtoti paziņoja, ka Maskava pildīs savas saistības un līdz 10.oktobrim izvedīs savu karaspēku no buferzonām, kuras tā sagrāba ap separātiskajiem Dienvidosetijas un Abhāzijas teritorijām.
Par karaspēka izvešanas datumu tika panākta vienošanās ar pašreizējās ES prezidējošās valsts Francijas prezidentu Nikolā Sarkozī.
Kā ziņots, piedaloties Viļņā notiekošajā zinātniskajā konferencē, kurā tika apspriesta Krievijas invāzija Gruzijā un šādas politikas sekas visai Austrumeiropai, Frīds uzsvēra, ka Ziemeļatlantijas aliansei pret Gruziju saistību nav, bet pret Lietuvu – ir.
Pēc viņa teiktā, Lietuva, aizstāvot Gruziju, rīkojusies kā drosmīga valsts un labs draugs.
Atbildot uz jautājumu, vai Lietuvai par to var draudēt Krievijas atbildes reakcija, ASV valsts sekretāres vietnieks norādījis uz NATO līguma piekto pantu, kas paredz, ka NATO valstīm iespējamā uzbrukuma gadījumā jāaizstāv jebkura alianses dalībvalsts.
Tomēr vienlaikus viņš piebildis, ka Lietuvai būtu jātiecas veidot ar Krieviju labas attiecības. "Pēc tā mēs tiecamies visi. Labas attiecības, taču nebūt ne par katru cenu – un tomēr labas attiecības un nekonfrontēšanās. Ne jau Lietuva izraisīja konfrontāciju, bet Krievija, kas radīja problēmu, iebrūkot kaimiņvalstī," sacījis Frīds.
"Tomēr man arī jāsaka, ka Lietuva ir NATO valsts un NATO ir nopietna organizācija, savukārt piektais pants paredz nopietnas saistības. Piektais pants nav spēkā attiecībā uz Gruziju, bet ir spēkā attiecībā uz Lietuvu," viņš piebildis.
Uz jautājumu, vai aliansei ir īpašs plāns, kā nepieciešamības gadījumā aizstāvēt Baltijas valstis, Frīds atbildējis, ka tas ir "normāls, parasts ikdienas NATO darbs – vienmēr būt gataviem pildīt piektā panta saistības".
"Tas nav nekas jauns, nekas dramatisks, nekas skandalozs – tas ir tas, ko NATO dara," viņš sacījis.
Lūgts komentēt solījumu, ka Lietuvas pilsoņi jau no oktobra vidus varēs ceļot uz ASV bez vīzām, kas tika izteikts pēc nesenās Lietuvas prezidenta Valda Adamkus tikšanās ar ASV prezidentu Džoržu Bušu, Frīds paudis viedokli, ka "Lietuvai šis ir īsts veiksmes stāsts".
"Mēs esam smagi strādājuši daudzus gadus. Prezidents Bušs tiešām vēlas, lai vīzu režīma atcelšanas programma tiktu attiecināta uz dažām Eiropas jaunajām demokrātijām, kuras panākušas lielu progresu. Cerams, jau šogad. Turiet īkšķi, un tas notiks," viņš sacījis.
Pārjautāts, vai tas tiešām varētu notikt jau oktobrī, Frīds atbildējis: "Es teiktu – šogad, un tas ir ļoti labi, kā sacīja prezidents Bušs."