Lai noskaidrotu, kā efektīvāk palīdzēt Zimbabves iedzīvotājiem humanitārās krīzes laikā, uz šo valsti doties bija nodomājusi amatpersonu grupa, kurā iekļauts Apvienoto Nāciju organizācijas vadītājs Kofi Annans, bijušais ASV prezidents Džimijs Kārters un bijušā Dienvidāfrikas prezidenta Nelsona Mandelas sieva, cilvēktiesību aktīviste Grasa Mačela. Zimbabves valdība nav devusi viņiem atļauju ierasties valstī. Tā ziņo interneta portāls www.cnn.com. Kofi Annans norādījis, ka viņiem nav bijis vajadzīgs "sarkanais paklājs", tikai "valdības atļauja palīdzēt nabadzīgajiem un izmisumā nonākušajiem".
"Diemžēl Zimbabves valdības atteikums atvieglot mūsu vizīti padarījusi neiespējamu mūsu ierašanos valstī," sacīja Kofi Annans.
Grasa Mačela savukārt norādījusi: "Mēs gribam aprunāties ar cilvēkiem aci pret aci. Mēs gribam, lai cilvēki zinātu, ka mēs rūpējamies par viņiem un darīsim visu, lai palīdzētu viņiem. Zimbabvē katru dienu no bada mirst cilvēki, slimnīcas nav spējīgas ārstēt visus slimos. Skolas cīnās, lai netiktu slēgtas, bērniem trūkst izglītības iespēju. Katrs ceturtais bērns ir zaudējis vienu vai abus vecākus. Valdības attieksme pret mūsu vizīti ir dziļi nožēlojama."
Džimijs Kārters atgādināja, ka savas prezidentūras laikā atbalstījis brīvības cīņas Zimbabvē un to nebūt nenožēlo. "Bet man ļoti žēl, ka nevaram ierasties Zimbabvē. Mēs turpināsim iepazīties ar situāciju šajā reģionā, kur miljoniem Zimbabves iedzīvotāju valstī un ārpus tās ik dienas cīnās par izdzīvošanu."
Savukārt Zimbabves valdības pārstāvji norādījuši, ka nav aizlieguši augstajai delegācijai ierasties, tikai lūguši to atcelt savu vizīti. Zimbabves ārlietu ministrs Simbaraše Mumbengegvi 22. novembrī norādījis, ka Kofi Annans "izkropļo" faktus. Vizītes atcelšana bijusi nepieciešama, jo ANO vadītājs nav saskaņojis ierašanās laiku un mērķi. Aizrādīts, ka vizīte iespējama laikā, kas piemērots abām pusēm. Ārlietu ministrs arī norādījis, ka Zimbabves valsts vadītājs zina par humanitārajām izmaiņām valstī un ir gatavs atbilstoši rīkoties.
Delegācija bija vēlējusies ierasties Zimbabvē, lai noskaidrotu, kā efektīvāk sniegt palīdzību iedzīvotājiem, kas cieš no pārtikas trūkuma, turklāt valstī izplatās holeras epidēmija, kas var sasniegt arī kaimiņos esošo Dienvidāfriku. www.cnn.com atsaucas uz valsts īpašumā esošu dienas laikrakstu «The Herald», kurš rakstījis, ka delegācijas mērķis bijis atbalstīt opozīcijas partiju («Kustība par demokrātiskām pārmaiņām») sarunās ar Zimbabves prezidentu Robertu Mugabi. "Vizīti ierosinājusi grupa, kas aizstāv partizānu intereses," raksta «The Herald», citējot vārdā nenosauktu avotu valdībā.
Kā vēsta www.cnn.com, Mugabe ar opozīcijas līderi Morganu Cvangiraju vienošanos par varas sadali parakstījis jau septembrī, taču tā joprojām netiek pildīta. «Kustība par demokrātiskām pārmaiņām» apsūdz Mugabi varas sagrābšanā galvenajās ministrijās (iekšlietu, informācijas, vietējās varas, ārlietu un aizsardzības). «Kustība» vēlas līdzīgāku varas posteņu sadali.