Ik gadu 31. maijā pasaulē tiek atzīmēta Diena bez tabakas, atgādinot par veselības riskiem, kas ir saistīti ar tabakas lietošanu.
Dienas bez tabakas mērķis ir esošās un nākotnes paaudzes aizsargāšana no graujošajām smēķēšanas sekām, kā arī tās radītā posta sociālai un ekonomiskai videi. 2013. gada Dienas bez tabakas tēma ir tabakas reklāmas, pārdošanas veicināšanas un pasākumu sponsorēšanas aktivitāšu aizliegšana.
Šobrīd smēķēšana nogalina katru desmito pasaules iedzīvotāju un ir galvenais novēršamais nāves cēlonis. Aprēķini liecina, ka tabakas izraisīto nāves gadījumu skaits varētu divkāršosies 2020. gadā, ja saglabāsies pašreizējās tabakas izstrādājumu lietošanas tendences. Latvijā, neraugoties uz plašajiem smēķēšanas ierobežojumiem, smēķēšanas izplatība ir ļoti plaša – smēķēšanas rādītāji ir vieni no augstākajiem Eiropā.
Saskaņā ar SPKC datiem kopš 2010. gada smēķējošo īpatsvars ir saglabājies nemainīgs – 34% Latvijas iedzīvotāju vecuma grupā no 15 līdz 64 gadiem smēķē ikdienā. Tomēr 2012. gada dati liecina, ka ikdienā smēķējošo vīriešu īpatsvars ir palielinājies par aptuveni 5 procentiem, bet sievietēm samazinājies par aptuveni %, kā rezultātā vēl ievērojamāk ir palielinājusies pastāvošā atšķirība dzimumu vidū:
2012. gadā ikdienā smēķēja 52% vīriešu un 18% sievietes
Jau ilggadēji smēķēšana vīriešu vidū ir stipri izplatītāka nekā sieviešu vidū. Ja ikdienā smēķējošo sieviešu īpatsvars aptuveni atbilsts vidējiem Eiropas Savienības rādītājiem, tad smēķēšanas izplatība vīriešu vidū mūsu valstī ir nosaucama par smēķēšanas epidēmiju.
SPKC dati liecina, ka pēdējo mēnešu laikā vien 1,3% pieaugušo ir atmetuši smēķēšanu.
Savukārt jauniešu vidū (7. līdz 9. klase) smēķēšana meiteņu vidū ir izplatītāka, nekā starp zēniem: smēķē 39% zēnu un 41% meiteņu
Līdz ar smēķēšanas izplatību, arvien vairāk uzmanības jāpievērš apdraudētākajām un neaizsargātākajām iedzīvotāju grupām – bērniem un pusaudžiem, kuri visbiežāk ir pakļauti tieši pasīvajai smēķēšanai (t.i., ir spiesti uzturēties smēķējošu cilvēku tuvumā vai piesmēķētās telpās). Bērniem, kuru vecāki smēķē, nav izvēles – viņi ir spiesti elpot kaitīgos tabakas dūmus. Stundu ilga iknedēļas pasīvā smēķēšana pielīdzināma divām trim izsmēķētām cigaretēm dienā.
Pierādījumi liecina, ka tabakas izstrādājumu reklāmas aizliegšana efektīvi samazina smēķēt uzsākošo un jau esošo smēķētāju īpatsvaru. Tāpat statistiskas dati liecina, ka tabakas izstrādājumu reklāmas un sponsorēšanas aizliegšana ir viens no izmaksu efektīvākajiem veidiem, lai samazinātu pieprasījumu pēc šiem produktiem.
Slimību profilakses un kontroles centrs aicina ikvienu iesaistīties un būt atbildīgiem, pasargājot gan sevi, gan apkārtējos pieaugušos, bērnus un jauniešus no postošajām tabakas izstrādājumu klātbūtnes sekām – padarīsim katru dienu par Dienu bez Tabakas!
Smēķēt, protams, ir neveselīgi, bet ko tieši iegūšu un kā uzlabosies mana veselība, ja atmetīšu? Lūk, 10 ieguvumi labākai dzīvei bez tabakas.
Nesmēķētāji ilgāk dzīvo! Puse no ilglaicīgiem smēķētājiem mirst pāragri – viņus piemeklē sirds un asinsvadu slimības, plaušu vēzis, hronisks bronhīts. Ja atmetīsi smēķēšanu 30 gadu vecumā – dzīvosi par 10 gadiem ilgāk, bet ja atmetīsi 60 gadu vecumā – savai dzīvei pievienosi 3 gadus. Atceries, nekad nav par vēlu atmest smēķēšanu!
Ir vieglāk elpot. Atmetot smēķēšanu, jutīsi, ka ir vieglāk elpot un arī klepus samazinās, jo plaušu spēja pilnvērtīgi darboties 9 mēnešu laikā pēc atteikšanas no tabakas palielinās par 10%. Ja esi 20 vai 30 gadus vecs smēķētājs, pagaidām problēmas ar elpošanu vari pamanīt tikai aktīvi darbojoties, piemēram, skrienot, bet atceries, ka plaušu spēja pilnvērtīgi darboties samazinās, kļūstot vecākam.
Vairāk enerģijas! 2 līdz 12 nedēļu laikā, pēc atteikšanas no tabakas, uzlabojas asinsrite, kas ļauj cilvēkam sākt aktīvāk dzīvot. Tāpat, smēķēšanas atmešana, uzlabo imūnsistēmu, kas Tevi pasargās no saaukstēšanās un gripas. Skābekļa pieplūde ķermenī, samazina arī galvassāpju biežumu.
Pasargāta ģimene un draugi! Atsakoties no tabakas, Tu uzlabosi ne tikai savu, bet arī savas ģimenes un draugu veselību. Atceries, ka pasīvā smēķēšana palielina arī nesmēķētāju risku saslimt ar plaušu vēzi, sirds un asinsvadu slimībām un trieku.
Labāka seksuālā dzīve. Pārtraucot smēķēt, uzlabojas asinsrite un ķermeņa jutīgums – vīriešiem uzlabojas erekcija, bet sievietēm ir vieglāk sasniegt orgasmu. Ir pierādīts, ka nesmēķētāji pretējam dzimumam šķiet daudz pievilcīgāki, iespējams, tādēļ, ka viņus nepavada tabakas smaka.
Uzlabojas auglība (spēja ieņemt bērnu). Nesmēķētājiem ir vieglāk ieņemt bērniņu – sievietēm uzlabojas dzemdes iekšējā vide, bet vīriešiem spermas kvalitāte. Atsakoties no smēķēšanas iespējams sekmēt arī mākslīgās apaugļošanas pozitīvu iznākumu un samazināt spontānā aborta risku. Tomēr vissvarīgākais – atmetot smēķēšanu, palielinās iespēja laist pasaulē veselu bēniņu.
Svaigāka sejas āda. Atmetot smēķēšanu palēnināsi sejas ādas novecošanos -nesmēķētāja āda saņem vairāk uzturvielu t.sk. skābekli, tādēļ iespējams novērst tādas smēķētājam raksturīgas sejas ādas izpausmes kā pelēkas nokrāsas, neveselīga izskata un sakritusies āda, kā arī priekšlaicīgu grumbu rašanās.
Baltāki zobi. Atsakoties no smēķēšanas, Tavi zobi vairs netiks „smērēti” ar tabakas aplikumu un Tu iegūsti svaigāku elpu. Tie, kuri atmet smēķēšanu, mazāk slimo ar smaganu slimībām un priekšlaicīgi nezaudē zobus.
Mazāk stresa! Zinātniskie pētījumi ir pierādījuši, ka smēķētāju stresa līmenis samazinās, atmetot smēķēšanu. Blakus ikdienas stresam, smēķētāji papildus izjūt stresu, ko rada nepieciešamību pēc nākamās cigaretes. Stress mazinās, saņemot kārtējo nikotīna devu, tomēr mierinājums ir mānīgs – tas ir nepārtraukts loks, ko iespējams pārraut tikai atmetot smēķēšanu. Ja Tu nesmēķēsi, Tavs ķermenis saņems vairāk skābekļa, kas cilvēkam palīdz labāk koncentrēties un uzlabo arī garīgo veselību.
Labāka garšas un smaržas izjūta! Atmetot smēķēšanu, uzlabojas garšas un smaržas izjūta, jo tās vairs nenomāc ar tabaku uzņemtie toksīni.
Atmetot smēķēšanu jau:
pēc 20 minūtēm Tavs asinsspiediens un pulss atgriežas normas robežās;
pēc 24 stundām Tavas plaušas sāk attīrīties;
pēc 2 dienām Tavs ķermenis ir brīvs no nikotīna un uzlabojas garšas un smaržas izjūta;
pēc 3 dienām sajutīsi, ka ir brīvāk elpot un Tev parādīsies vairāk enerģijas;
2 līdz 12 nedēļu laikā uzlabosies asinsrite;
3 līdz 9 mēnešu laikā mazināsies klepus un šķaudīšana;
pēc 1 gada Tavs sirdslēkmes risks ir samazinājies uz pusi;
pēc 10 gadiem, iespējamība saslimst ar plaušu vēži ir samazinājusies par 50%