23 zinātniski pētnieciskie darbi izvirzīti uz valsti

27. martā Tukuma Raiņa ģimnāzijā norisinājās skolēnu zinātnisko darbu konference, kurā 107 skolēni no 12 vidusskolām bija iesnieguši 82 darbus. Salīdzinot ar pagājušo gadu, skolēnu aktivitāte ir lielāka, piemēram, pērn bijuši 65 darbi. Augusi arī darbu kvalitāte. Skolēnu aktivitāte saistīta ar to, ka zinātniski pētnieciskā darbība vidusskolā ir neatņemama izglītošanās procesa sastāvdaļa.

27. martā Tukuma Raiņa ģimnāzijā norisinājās skolēnu zinātnisko darbu konference, kurā 107 skolēni no 12 vidusskolām bija iesnieguši 82 darbus. Salīdzinot ar pagājušo gadu, skolēnu aktivitāte ir lielāka, piemēram, pērn bijuši 65 darbi. Augusi arī darbu kvalitāte. Skolēnu aktivitāte saistīta ar to, ka zinātniski pētnieciskā darbība vidusskolā ir neatņemama izglītošanās procesa sastāvdaļa.

Prasības visiem vienādas

Izglītības pārvaldes speciāliste Jolanta Lerķe stāstīja, ka pavisam darbus varēja iesniegt 16 nozarēs, to vērtēšanā iesaistījās 72 skolotāji, kas strādāja divas dienas no agra rīta līdz vakaram; pēc tam skolēni darbus prezentēja. Katra komisija izstrādā savus vērtēšanas kritējus, kas divu trīs gadu laikā jau ir iegājušies, lai viss notiktu raiti.

Vaicāta, kā izdodas salāgot prasības uz vietas rajonā ar tām prasībām, ko izvirza valsts, J. Lerķe skaidroja, ka ir īpaši kritēriji zinātnisko darbu izstrādei, kas apkopoti Rudītes Hakeles grāmatā «Skolēna zinātniski pētnieciskā darbība». Protams, nav vienkārši novērtēt mākslu, ko grūti ietilpināt kaut kādos rāmjos. Nereti tāpēc komisijām Latvijas Universitātē, Mākslas akadēmijā un Kultūras akadēmijā nav vienotu prasību, tās atšķiras. Tomēr tas nemazina skolēnu un pedagogu veikumu. Viņa saka paldies visiem skolēniem un skolotājiem, kā arī Tukuma Raiņa ģimnāzijai par to, ka nodrošināja labus apstākļus un tehniskos līdzekļus.

J. Lerķe stāstīja, ka dabaszinību sekcijas darbu anotācijas latviešu un angļu valodā tiek publicētas, lai skolēnu veikumu popularizētu. Pērn publicēja fizikas un ķīmijas darbu anotācijas, nav zināms, vai šis apjoms šogad palielināsies. Ir iecere, ka reiz publicēs arī citu jomu zinātnisko darbu anotācijas.

Visdažādākās tēmas

Latvijas 32. skolēnu zinātniskajai konferencei pieteikti 23 darbi.

* Engures vidusskolu pārstāv Aiva Zariņa ar darbu «Izsauksmes vārdi jauniešu valodā», Kitija Kairo un Dace Miķelsone – «Jaunie māju nosaukumi Engures pagastā», Kristīne Bērziņa – «Zelta griezuma loma fotokompozīcijas veidošanā»;

* Tukuma Raiņa ģimnāziju: Rūta Dišlere ar darbu «Rakstnieces T. Ševaljē romāna «Meitene ar pērļu auskaru» angliskā un latviskā teksta salīdzinājums», Ieva Mileika – «Rozes tēla simboliskās nozīmes Aspazijas dzejā», Agija Reča -«Totēmisko sakarību tēlojums L. Muktupāvelas īsstāstu krājumā «Totēmi»», Silva Mežinska – «Lāzera stara profila izmaiņas magnētiski otiskā slazda optiskajos parametros», Kristaps Bergfelds – «Digitālā fotoattēla izšķirtspēja», Sergejs Magers – «Alumīnija anodēšana», Dārta Balode un Justīne Garkāja – «C vitamīns, tā daudzuma noteikšana augļos un to sulās», Liene Ozollapiņa un Elīza Švampe – «Fosfātjonu daudzuma noteikšana dabas ūdeņos», Kristīne Jansone – «Mēness fāžu ietekme uz rudzu sēklu dīgšanu», Rihards Limbahs – «Kvalitatīvi ābolu uzglabāšanas nosacījumi», Ketrīna Blanka un Zane Voita – «Pieprasītāko pārtikas preču salīdzinājums Tukuma lielveikalos»;

* Zemgales vidusskolu: Evija Krūmiņa ar darbu «Raksturīgākās bailes pusaudžu vecumā no 15 līdz 17 gadiem»;

* Kandavas internātvidusskolu: Dita Vēvere un Lauma Vītoliņa ar darbu «Pašvaldību reforma – Kandavas novada izglītības iestāžu attīstības veicinātāja», Jānis Anmanis – «Atjaunojamie energoresursi – saules enerģija Latvijā», Gundars Mēness – «Miega ilguma samazināšana»;

* Kandavas K. Mīlenbaha vidusskolu: Viktorija Gedola ar darbu «Ko stāsta Kandavas K. Mīlenbaha vidusskolas audzēkņu personvārdi?», Pēteris Puga – «Kandavas novada pašvaldību vēlēšanas 12.03.2005 un to rezultāti», Monta Paraģe – «Informācija uz preču etiķetēm»;

* Džūkstes vidusskolu: Anda Jēkabsone ar darbu «Skolēnu drošība uz ceļiem».

Valsts zinātniski pētniecisko darbu konference norisināsies 26. un 27. aprīlī (ķīmijas un fizikas sekcijās darbs sāksies 25. aprīlī). Šobrīd vēl nav zināms, kurus no minētajiem autorus komisija uzaicinās tajā piedalīties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *