Runā, ka apritēs 500.gadskārta kopš pasaulē pirmās svētku eglītes, kas izpušķota tieši Rīgā. Lai gan igauņi, tomēr tam nevēlas piekrist, norādot, ka Igaunijas teritorijā izrotāta eglīte kā Ziemassvētku simbols jau 400 gadus pirms tas izdarīts Rīgā. Katrā ziņā prieks, ka šāda tradīcija ir aizsākta tieši kādā no Baltijas valstīm.
Daudzos ofisos Ziemassvētku eglīte jau ir sagādāta, lai turpinātu šo sen seno tradīciju un priecētu darbiniekus gan ikdienā, gan gada noslēguma ballēs. Tomēr mājās Ziemassvētku egle lielākoties tiek iegādāta neilgi pirms pašiem svētkiem.
Latvija ir bagāta ar meža resursiem, tādēļ varam atļauties sevi svētkos priecēt ar dabisko egli. Atceros, ka vienus Ziemassvētkus man nācās pavadīt ārpus Latvijas, kur svētki tika svinēti pie mākslīgās eglītes, jo daba šo valsti nebija apveltījusi ar tik lieliem meža resursiem. Liels bija mans izbrīns par to, jo bija tik ierasts, ka gaisā virmo egļu skuju smarža. Tomēr no otras puses tas ir arī labi, jo tiek saudzēti meža resursi.
Tomēr pastāv arī zelta vidusceļš – var iegādāties egles podos. Lai arī latvieši tradicionāli ir iecienījuši grieztās egles, tomēr mūsu veikalā ik gadu kļūst populārākas egles podos. Šādu eglīti mēs neizmetīsim ārā uzreiz pēc Ziemassvētkiem, bet varēsim saglabāt līdz nākamā gada pavasarim. Varēsim iestādīt savā dārzā vai uzdāvināsim kādam, kuram ir savs zemes pleķītis. Kā tad pareizi saglabāt eglīti līdz nākamā gada pavasarim?
Eglīti var, piemēram, noglabāt garāžā vai uz balkona. Tikai jāatceras, ka tā jānoglabā vēsā vietā un ik pa laikam ir jāaplaista. Ja eglīte tiek noglabāta uz balkona vai dārzā, tad ir nepieciešams to īpaši sagatavot. Eglītes podu nevajadzētu likt tieši uz zemes, bet uz kāda paliktņa. Vēlams egles saknes no sala pasargāt virs poda uzliekot kokosa šķiedru paklāju. Tāpat apkārt podam var arī aplikt džutas vai flica audumus.
Pavasarī, kad eglīte tiks pārstādīta, savukārt jāatceras, ka egles kuplākā daļa jāvērš pret dienvidiem, tad tā ātrāk ieaugs. Divas nedēļas pēc stādīšanas eglīti būtu vēlams arī mēslot ar skujeņu pavasara mēslojumu.
Novēlu katram atrast savu īsto eglīti, kas priecēs šajos Ziemassvētkos! Iveta Ķēniņa-Brūkle
Tukuma K-rauta administratīvā vadītāja