No labējās valdības reformistiem pēdējā laikā dzirdam vairākas politiskās prioritātes – deputātu skaita samazināšana pašvaldībās, liegums pašvaldību kapitālsabiedrību un institūciju vadītājiem kļūt par vietvaru deputātiem, kā arī pašvaldību komunālo pakalpojumu nodošana privātuzņēmēju rokās. Šādu piedāvājumu priekšā nenobālētu tikai 90-to gadu valsts prihvatizēšanas realizētās shēmas, bet jebkurā citā Eiropas valstīs ļaudis būtu jau ielās! Padomāsim – ko praksē nozīmē šie radikālie labējo priekšlikumi?
Pašvaldības deputātu skaita samazinājums ir tiešs demokrātijas samazinājuma piedāvājums. Mazāk deputātu – mazāka viedokļu daudzveidība, vieglāka iespēja saujiņai valdošo deputātu paklusām pieņemt būtiskus, tai skaitā, ekonomiski jūtīgus lēmumus. Turklāt, zinot, ka pašvaldības deputāti Latvijā lielākoties strādā par mazāk nekā simts latu atalgojumu mēnesī, būtiskus finanšu ietaupījumus vietvaru budžetos negūsim, bet robu demokrātiskā sabiedrības pašpārvaldē – gan.
Ko gan reģionālajām vietvarām nozīmē atteikšanās no deputātiem – pašvaldību kapitālsabiedrību un institūciju vadītājiem? Ļoti vienkārši – būtiska izglītotu, pieredzējušu un vietējos apstākļus pārzinošu ļaužu loka izslēgšana no aktīvās politikas. Reformisti savu priekšlikumu cenšas attaisnot ar pašvaldības kapitālsabiedrību vadītāju tiešu ieinteresētību vietvaru darbā – bet, protams, tas ietilpst viņu tiešajos darba pienākumos. Savukārt, vai tādā gadījumā mums nevajadzētu uztraukties arī par tādiem deputātu kandidātiem, kuru darba devēji pretendē uz sadarbību ar pašvaldību? Vai gan šāda deputāta balsojumus nevar ietekmēt darba devējs? Atbilde ir viena – deputāti ir jāizvēlas pēc sirdsapziņas un piedāvātās politikas, nevis to darba vietas. Šī labējo reformistu priekšlikuma patiesais mērķis ir mākslīgu apstākļu radīšana, lai pēc būtības uz sabiedrības pārstāvju amatu varētu pretendēt vienīgi privātuzņēmēji, kurus pašvaldību politikai nereti piesaista vienīgi savtīgas uzņēmējdarbības intereses.
Visbeidzot piedāvājums privātuzņēmēju rokās nodot līdz šim galvenokārt pašvaldību nodrošinātos komunālos pakalpojumus, kā atkritumu izvešanu un ūdensapgādi, ir klajš 90-to gadu privatizācijas megaēras restaurēšanas aicinājums. Tā sacīt, ko vēl nav paguvuši prihvatizēt jau politiskajā aizskatuvē aizgājušie kampēji, to vēl grasās pagūt reformisti no šodienas labējās valdības. Diemžēl īstenojot šādu plānu, pašvaldībām tiks atņemtas vienas no pēdējām sociālās politikas svirām, kas līdz šim ir palīdzējušas neaizsargātākajiem mūsu sabiedrības locekļiem.
P.s. Uz ko atspērušies reformisti no labējās valdības? Uz tautas kamiešiem!
Ivars Jakovels
politisko partiju apvienības “Saskaņas Centrs”
sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa”
domes loceklis