Somijas pilsētā Hamina katru otro gadu notiek starptautiskais militāro orķestru festivāls.
Šogad tas notiks no 29. jūlija līdz 5. augustam.
Tā foto sesijas man izdevies veikt 2002-2010 gados. Diemžēl, Latvijas NBS Štāba orķestri tur redzēt neizdevās. Piemēram , Igaunijas kara orķestris savas valsts vienotību ar Skandināvijas valstīm tur demonstrē katru reizi. Somus katru gadu mēģina apburt arī Krievijas kara orķestri. Šogad ir dzirdēts, ka Latvijas karavīru orķestris tur būs!
Ar Jūsu starpniecību gribu informēt Latvijas censoņus un tūristus par orķestru paņēmieniem piesaistīt publikas uzmanību. Šveiciešu orķestri tautai domātos bezmaksas koncertos vienmēr pavada karognesējs ar valsts karogu. Zviedri savu valsts karogu arī iznes uz skatuves. Tikai trijkājis dažreiz neiztur un gāžas vējā. Atceros , zviedri lika trūkties skatītājiem jo sākumā vai beigās izpildīja Zviedrijas valsts himnu. Skatītāji īsti nezināja ko darīt. Zviedru virsnieki, kas bija pūlī ,bija spiesti ieņemt miera stāju un atdot militāru godu. ASV orķestris savu karogu izliek vienmēr kopa ar Somu karogu. Indieši savu koncertu dalīja divās daļās. Klasiskā, kur izpildīja Eiropas kara orķestra un simfoniskos darbus. Otrā daļa bija koncerts no indiešu tautas skaņdarbiem, kas atstāja ļoti lielu iespaidu. Tas notika uz paklājiem, basām kājām , jo viņi visus savus darbus velta Dievam. Es jau nesaku, ka mums tur jābūt pastalās. Domāju,ka kāds nerātns dancis no “Bramanīši “ grupas ar meiteņu lindraku vicināšanu saviļņos klusos somus.
Somu karavīri kopā ar defilē grupu vienmēr izpilda arī kādu tautai pazīstamu dziesmu. Viņu defilē grupa uz skatītājiem vienmēr atstāj lielu iespaidu ar savu meistarību. Patšautenes mētāšana ar durkļiem – tie ir tirpu izsaucoši momenti. Somiem līdzi mēģina turēt arī krievu defilē grupa. Tikai iepriekšējā reizē iznāca maza nesaprašana ar salūta patronām. Tās somi negribēja atļaut lietot. Domāju, ka NBS Štāba bataljona defilē grupa mums kaunu nedarītu. Viņu prasme ir starptautiskas klases līmenī.
Svētku pasākuma laikā pa ielām klīdīs 18 gadsimtā tērptas dāmas un kungi. Darbosies tirdziņi. Tūristiem būs atvērtas visas baznīcas un muzeji. Haminas rezerves virsnieku skolas muzejā varēs aplūkot ne tikai valsts un militāros ordeņus un somu ieročus bet arī Trīszvaigžņu ordeni,kas tika pasniegts somu pulkvedim Anteram Aino Kailam. Krastmalā- Tervasaari būs somu armijas militārās tehnikas izstāde un kaujas kuģu pasākumi. Turpat varēs aplūkot no Liepājas 1918.gadā atvesto kara trofeju – bākas kuģi “Libauskij “, kas svinēs savu 100 gadu jubileju. Jo bija uzbūvēts vienā gadā ar slaveno “Titāniku”. Svētku laika tikt uz tā klaja lai padzertu kafiju vai alus kausu, ir problemātiski bet ne neiespējami.
Tagad tur jautrais Pats , kapteinis- direktors Latvijas svētkos izkar arī Latvijas karogu. Būtu labi ja Liepājas kara jūrnieki viņam uzdāvinātu kādu košu suvenīru no Latvijas karavīriem. Jo šis kuģis stāvēja Liepājas reidā no 1912. līdz pat 1918.gadam.Arī Latvijas karogs īsti neatbilst standarta krāsām.
Haminas apkārtnē var apskatīt trīs veida dzirnavas. Romantiskās ūdens dzirnavas, kur uz ūdens krituma fona tā vien prasās kāda daiļa nimfa. Tad vēl somu meistara veclaiku vējdzirnavu , kas ražo strāvu. Turpat ir seno amatu darba rīku muzejs un vīna pagrabs. No Haminas var redzēt arī divas milzīgas modernās vējdzirnavas kuru dabūt fotogrāfijas fonā ir grūti viņu apmēru dēļ. Vienu dienu varētu ieplānot dārgakmeņu muzejam, kas ir sasniedzams braucot ar mašīnu. Tikai zinošs gids jūs pa taciņām varētu aizvest uz noslēpumaino Reitkalli klinti . Uz tās var veikt foto sesiju ar Leonardo da Vinči gleznas cienīgu aizmugures fonu. Kādi spēki veidoja šo grandiozo ieplaku nav skaidrs vēl šodien. Vēl jāpiemin ,ka Haminā aktīvi darbojas veco lielgabalu brālība, kas tur var sarīkot kādu salūtu.
Ceļiniekiem par viesnīcām jāsāk rūpēties jau šodien. Haminā vel ir jahtu piestātne un ceļotāju auto treileru parks. Ceru, ka man izdosies iemūžināt tik sen gaidīto notikumu ar Latvijas karavīru sniegumu.
Hamina 3.02 .2012.g.
Ar cieņu Leons Stiprais.