Oktobra sākumā spēkā stājušies jauni Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka apmācības kārtību darba aizsardzības jautājumos. Jaunā noteikumu redakcija nosaka darba aizsardzības speciālistu, darba aizsardzības koordinatoru, darba devēju, nodarbināto un uzticības personu apmācības kārtību darba aizsardzības jautājumos. Tāpat noteikumi definē arī izglītības līmeni dažāda līmeņa darba aizsardzības speciālistiem, darba aizsardzības koordinatoriem, uzticības personām, kā arī kārtību, kādā veicama nodarbināto apmācība darba aizsardzības jautājumos.
Jaunie noteikumi skaidri norāda uz apmācības veidiem darba aizsardzībā. Līdz ar to stāšanos spēkā parādījies terminu ievadapmācība un tematiskā apmācība skaidrojums, kā arī skaidrota kārtība, kādā šīs apmācības veicamas.
Noteikumi paredz, ka ievadapmācību veic kompetenta institūcija, kompetents speciālists, uzņēmuma darba aizsardzības speciālists vai cita darba devēja norīkota persona, kas pārzina noteikumos uzrādītos ievadapmācības jautājumus. Būtībā jaunie noteikumi paplašina to darba aizsardzības speciālistu kategorijas, kuriem ir tiesības veikt ievadapmācību uzņēmumos. Pašlaik, organizējot nodarbinātajiem ievadapmācības, atbildīgām personām ievadapmācībā jāiekļauj konkrētie jautājumi, kuri norādīti noteikumos.
Tāpat apmācību struktūrā ir noteikts jauns apmācību veids – tematiskā apmācība. Tematiskā apmācība var ietvert konkrētus darba aizsardzības jautājumus, informēšanu par jaunu darba aprīkojumu, individuālajiem aizsardzības līdzekļiem u.tml. Tematisko apmācību veikšanu darba devējs dokumentē.
Būtiskas izmaiņas ir skārušas nodarbināto apmācību reģistrācijas dokumentācijas uzglabāšanas laiku. Noteikumi nosaka, ka nodarbināto apmācību apliecinošie reģistrācijas dokumenti darba devējam ir jāuzglabā tikai piecus gadus atšķirībā no iepriekš spēkā esošās normas, kas noteica šo dokumentu uzglabāšanu 45 gadu garumā. Turpretim darba aizsardzības instrukcijas darba devējs glabā, kamēr tās ir aktuālas, un trīs gadus pēc tam, kad ir izstrādātas jaunas instrukcijas un iepriekšējās zaudējušas spēku. Šī ir jauna prasība noteikumos, kura norāda uz darba devēja pienākumiem uzglabāt arhīvā spēkā neesošās darba aizsardzības instrukcijas.
No noteikumiem izslēgta tiesība, ka darba devējiem un darba aizsardzības speciālistiem ar izglītību tiesību zinātnēs, dabaszinātnēs, inženierzinātnēs, veselības aizsardzības jomā un esošo darba pieredzi atļauts veikt darba aizsardzības speciālista pienākumus, tai skaitā darba vides risku novērtēšanu uzņēmumā.
Noteikumi arī paredz, ka, organizējot nodarbināto apmācību par darba aizsardzības jautājumiem, atbildīgajām personām jāņem vērā izmaiņas arī sākotnējās instruktāžas kārtībā. Noteikumi nosaka, ka sākotnējā instruktāža jānodrošina arī tiem nodarbinātajiem, kas veic darbus cita uzņēmuma teritorijā. Ar šī punkta iekļaušanu noteikumu izdevējs ir novērsis domstarpības, kuras varētu rasties par sākotnējās instruktāžas nepieciešamību un pielietojumu, tikai pamatojoties uz norādi funkcionējoša uzņēmuma teritorijā.
Vienlaikus ar noteikumos noteikto instruktāžas kārtību un norādītiem apmācības jautājumiem kā atbalsts drošai darba videi ir iekļautas norādes par darba aizsardzības instrukcijas struktūru. Šāda prasība darba devējiem liks pārskatīt esošās darba aizsardzības instrukcijas un tajās norādīt atbilstošu darba izpildes kārtību, paņēmienus kolektīvai un individuālai aizsardzībai.
Komentējot spēkā esošo noteikumu prasības, jāpiezīmē, ka instruktāžu darba vietā var veikt struktūrvienības vadītājs vai darbu vadītājs ar pieredzi attiecīgajā darbā, kuru par darba drošības jautājumiem ir apmācījis darba aizsardzības speciālists, kompetenta institūcija vai kompetents speciālists.
Par konkrētiem jautājumiem darba tiesībās un darba drošībā darba devējiem un uzņēmumu atbildīgām personām ir iespējams saņemt bezmaksas konsultācijas LDDK Kurzemes reģiona darba devēju konsultācijas centrā Lauku ielā 2, Ventspilī. Konsultācijas iespējams saņemt klātienē, zvanot pa tālruni 63624949, mob.28359178 vai iesūtot e-pastu uz agris@lddk.lv.
Latvijas Darba devēju konfederācijas reģionālo konsultatīvo centru darbība tiek nodrošināta Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta “Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” 1. aktivitātes “Darba devēju konsultatīvo centru izveide plānošanas reģionos un informācijas sniegšana darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu” ietvaros.