ērces

21% “Centrālajā laboratorijā” testēto  ērču šogad konstatēta Laimas slimība

Ērču encefalīts šogad vēl nav konstatēts nevienā no „Centrālās laboratorijas” (CL) veiktajiem  testiem, savukārt Laimas slimība ir noteikta 82 jeb 21% ērču, vēl viena mazāk zināma ērču izraisīta slimība – ērlihioze – noteikta 9 jeb 2% ērču. Centrālās laboratorijas speciālisti kopš ērču mošanās pavasarī pārbaudījuši jau vairāk par 1500 ērcēm, kas atnestas uz laboratorijas filiālēm Rīgā  un citviet Latvijā, tām pārbaudot sešu veidu vispārējos slimību ierosinātājus.

Kā vasarā pasargāt kaķus no ērcēm, blusām, čūskām un citiem dzēlējiem?

Šobrīd ir aktīvākais blusu un ērču laiks. Kaķi ir tīrīgi dzīvnieki un, protams, kops savu kažociņu, tomēr arī saimniekam jāseko līdzi dzīvnieka higiēnai. Ja kaķis dzīvo noslēgtā telpā un īpašniekam nav citu dzīvnieku, kuri nonāktu saskarsmē ar apkārtējo vidi, blusu kaķim varētu arī nebūt. Bet mēs, cilvēki, ar apaviem, pie kuriem pieķeras augsne un smiltis, varam telpās ienest parazītu oliņas un kāpurus. Ja kaķim ir iespēja doties pastaigās ārpus telpām, varbūtība, ka tas atnesīs blusas vai ērces mājās, jau ir lielāka, tāpēc Rimi Mājdzīvniekiem kaķu dzīves eksperte, sertificēta felinoloģe Anita Štelfa atgādina kā būtiskāko, kas jāņem vērā kaķu saimniekiem vasarā.

Ko darīt, ja bērnam piesūkusies ērce

Bērnu slimnīcas ārsti iesaka noņemt ērci, tiklīdz tā ir pamanīta, jo inficēšanās risks ar Laimas slimību ir atkarīgs arī no ērces piesūkšanās ilguma. Pieaugušais bērnam var noņemt ērci jebkurā laikā un vietā. Tāpēc ir labi, ja gada siltajā sezonā vecākiem vienmēr ir līdzi stingrs diegs, speciālā pincete vai cita veida instruments ērces pareizai noņemšanai. Neviens profilakses pasākums negarantē, ka ērce netiks bērnam klāt.