“Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dati rāda, ka Latvijā 35% pusaudžu regulāri saskaras ar ņirgāšanos, un Latvija šajā rādītājā ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā. Ņirgāšanās rezultātā pieaug psihiskās un fiziskās veselības riski, samazinās pusaudžu pašvērtējums un spēja kādam uzticēties, kā arī pasliktinās mācību sniegums un tālākās dzīves panākumi. Tādēļ Veselības ministrija ir uzņēmusies šīs problēmas aktualizēšanu caur konkrētu praktiski izmantojamu palīdzības materiālu veidošanu un nodošanu pusaudžu, vecāku un tuvinieku, pedagogu, skolu vadītāju un visas sabiedrības rīcībā. Katrs ņirgāšanās gadījums ir vardarbība, kas cēlusies mūsu vidū un kas ietekmē pilnīgi visu apkārt esošo sabiedrību,” par kampaņas mērķiem stāsta veselības ministrs Daniels Pavļuts.
“Ņirgāšanās ir ļoti noteiktas formas vardarbība – tā ir netaisnīga, bieža un apzināta. No ņirgāšanās cieš visi – gan upuris, gan pāridarītājs, gan vērotāji. Tāpēc mūsu visu – pedagogu, atbalsta personāla, vecāku un arī pašu skolēnu uzdevums ir rīkoties, lai ņirgāšanos novērstu!” skaidro viens no kampaņas ekspertiem, pusaudžu psihoterapijas speciālists Nils Konstantinovs.
“Tāpēc, lai risinātu pusaudžu ņirgāšanās problēmu, esam izstrādājuši jaunu, īpaši šai kampaņai pielāgotu saturisko pieeju “ATĀ ņirgāšanās!”. Tā ir balstīta zinātniskos pētījumos, jomas profesionāļu darbā ar pusaudžiem un līdzīgām pieejām citviet Eiropā, kas ir pielāgotas Latvijas skolu realitātei. “ATĀ ņirgāšanās!” pieeja aptver trīs pamatprincipus – attiecības, tehnikas un ātru rīcību ņirgāšanās situāciju gadījumā. Šī pieeja ir pamatā būtiskākajiem kampaņas elementiem – mācību filmai pusaudžiem, digitālajiem kursiem pedagogiem un skolu vadībai, kā arī padziļinātiem interaktīvajiem testiem jauniešu vecākiem,” piebilst N. Konstantinovs.
Par kampaņu
Sabiedrības informēšanas kampaņa “Ieskaties acīs! Ņirgāšanās – nav smieklīgi!” ilgs līdz šī gada oktobrim un tiks īstenota divos aktīvajos posmos – pavasarī un rudenī. Kampaņas laikā sadarbībā ar jomas ekspertiem tiks izstrādāti praktiski un informatīvi materiāli pusaudžiem, viņu vecākiem, skolotājiem un skolu vadībai, kā arī īstenotas reklāmas aktivitātes televīzijā, vidē, radio, drukātajos un digitālajos medijos.
Kampaņas pirmajā posmā tiks publicēta mācību filma par pusaudžu ņirgāšanos, ko skolas varēs izmantot kā mācību un uzskates materiālu. Pirms publicēšanas filma tiks pilotēta, lai pārliecinātos, ka tā atbilst jauniešu vajadzībām. Tāpat filmai tiks pievienots surdotulkojums un tā tiks pielāgota arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem un viegliem garīgās veselības traucējumiem.
Līdz kampaņas otrajam posmam tiks izstrādāti digitālie kursi pedagogiem – videolekcijas kopā ar papildmateriāliem par ņirgāšanās problemātiku, rīcību ņirgāšanās novēršanā un saziņā ar vecākiem. Pirms publicēšanas digitālie kursi tiks pilotēti, lai pārliecinātos, ka tie atbilst pedagogu vajadzībām.
Tāpat līdz kampaņas otrajam posmam tiks izstrādāta videosimulācija – dažādu ar ņirgāšanos saistītu situāciju izspēle ar mērķi izglītot pusaudžu vecākus par vēlamo rīcību gadījumā, ja bērns skolā saskaras ar ņirgāšanos. Arī videosimulācija tiks pilotēta, lai pārliecinātos, ka tā ir labi uztverama un atbilst vecāku vajadzībām.
Līdzīgi raksti
-
Valsts policija aicina vecākus runāt ar bērniem par pavedināšanu internetā
-
Autovadītāju ievērībai: šorīt daudzviet Latvijā autoceļi sniegoti un apledo, strādā 93 ziemas tehnikas vienības
-
Šonedēļ – no bumbu spēlēm līdz šaham
-
Mūžības ceļā devusies novadniece, tēlniece Olita Nigule
-
Autovadītāju ievērībai: Šorīt daudzviet autoceļi apledo, strādā ziemas tehnika