Iepriekš tekstila šķirošanas konteiners Tukumā atradās Pasta ielā 14. Visi iedzīvotāji turpmāk aicināti sašķirotos tekstila izstrādājumus nogādāt uz konteineru Dienvidu ielā 1. Tekstila šķirošanas konteiners pieejams publiskai lietošanai ikvienam iedzīvotājam, un tajā var ievietot visa veida apģērbu, apavus un mājas tekstilu. Lai tie būtu derīgi atkārtotā apritē, tostarp pārstrādē un otrreizējai lietošanai, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi nav bijuši saskarsmē ar spēcīgām ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām, kā arī nav sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma.
Sašķiroto tekstilu konteinerā jāievieto cieši aizsietā maisā, tādējādi novēršot to sabojāšanos. Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas.
Tāpat tekstila šķirošanas konteineri pieejami arī citos piejūras reģionos – Rojā, Kandavā un Talsos. Tie ir būtiska kopējās šķirošanas sistēmas sastāvdaļa, ņemot vērā to, ka tekstila dalītā vākšana kļūst arvien aktuālāka visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kur tā obligāta būs no 2025.gada, savukārt Latvijā jau no 2023.gada.
Vēl pašlaik Latvijā ik gadu aptuveni 3–5% no poligonos noglabājamā atkritumu apjoma veido tieši tekstila izstrādājumi – apģērbs, apavi, mājas tekstils, aksesuāri, kas izmesti sadzīves atkritumos. Vienlaikus Latvijas tirgū katru gadu nonāk 27 000 tonnas jauna un lietota apģērba jeb 14,3 kg apģērba uz vienu iedzīvotāju, arvien palielinot tekstiliju daudzumu, kas atrodas Latvijas iedzīvotāju skapjos un potenciāli draud kļūt par atkritumiem.
Vienlaikus tekstils atstāj būtisku negatīvo ietekmi uz vidi, jo tā ražošanā izmanto aptuveni 3500 ķīmisko vielu, no kurām 750 ir klasificētas kā bīstamas cilvēka veselībai, bet 440 – kā bīstamas videi. Sintētiskās šķiedras, no kurām ražo 60% tekstilizstrādājumu, sadalās aptuveni 200 gadu laikā. Tas nozīmē, ka ķīmiskās vielas ar laiku sāk izplatīties vidē, kā arī tekstils turpina palielināt poligonu kalnu.
Lai mazinātu apģērba, apavu un mājas tekstila nonākšanu poligonos un veicinātu, ka pēc iespējas lielāka daļa tekstiliju nonāk atkārtotā apritē, SIA “Eco Baltia vide” kopā ar partneriem, tostarp SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra”” turpina strādā pie tekstila šķirošanas sistēmas izveides Latvijas reģionos. Šobrīd iedzīvotājiem visā Latvijā pieejami jau vairāk nekā 120 tekstila šķirošanas konteineri, kuru atrašanās vietas iespējams atrast Latvijas Zaļā punkta interaktīvajā atkritumu šķirošanas vietu kartē – ŠEIT.
Plašāka informācija par pareizu tekstila šķirošanu pieejama ŠEIT.
Tagad varēju iemest drēbes kad bija laiks un aiziet ar kājām. Tagad sanāk ka speciāli jābrauc uz dienvidu ielu lai nodotu drēbes. U droši vien ka to varēs izdarīt tikai darba dienās darba laikā??
” SIA “Eco Baltia vide” kopā ar partneriem, tostarp SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra”” turpina strādā pie tekstila šķirošanas sistēmas izveides Latvijas reģionos”.
Strādājat, strādājat, bet ne iedzīvotāju interesēs. Tekstila konteinera pārcelšana no Rimi stāvlaukuma uz Dienvidu ielu palielinās kopējo atkritumu masu, jo mazāk šķiros.
Toties musoršķiki vairāk nopelnīs.
Tas nav iedzīvotāju labā!
Tas nav iedzīvotāju intresēs,imitācija, ka redziet m’;ēs strādājam.Šādiem konteineriem jābūt vairākās vietās man nav jāmeklē transports ar ko aizbraukt no pilsētas uz Dienvidielu ielu tas nozīmē ka pildīsies nešķirotie atkrituma konteineri.
Domājams ka RIMI apnika tīrīt un kārtot , jo viņiem tas arī nebūtu jādara, tur reizēm bija baisais skats viss čupās blakus samests utt.utt.
Žel gan, tā ejot uz veikalu vienmēr varēja paķert kādu maisiņu līdz un ielikt konteinerī, uz Dienvidu ielu speciāli protams ka nebrauksim.
Tagad liksim pie miskastem .
lielie nesēji – jūs tā mūld, itkā divreiz dienā jums būtu ko nest uz turieni…
Bomāru modes veikalu aizved prom!Pie Rimi parasti bomāri kā pa lielveikalu ņēmās,bij ko izvēlēties!