Pasākuma mērķis ir uzlabot bērnu zināšanas par drošu pārvietošanos sabiedriskajā transportā un ceļu satiksmē, īpaši izceļot rīcību problēmsituācijās. Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) dati liecina, ka 2023. gadā Latvijā ceļu satiksmes negadījumos cieta 661 bērns. No tiem 41 bērns guva smagas traumas, un 10 bērni zaudēja dzīvību. Šie rādītāji ir trīs reizes augstāki nekā 2021. gadā, norādot uz steidzamu nepieciešamību uzlabot sabiedrības izpratni un rīcību bērnu drošības nodrošināšanā uz ceļiem.
“Uzzinot par “Bērniem drošas pārvietošanās dienu”, mēs nolēmām piedalīties, lai bērniem iemācītu satiksmes drošības pamatprincipus,” stāsta Ērgļu PII “Pienenīte” pedagoģe Anita Šaicāne, kura pērn atsaucās ATD aicinājumam. “Četrgadniekiem izbraukums ar autobusu, kas daudziem bija pirmais šāds piedzīvojums, kļuva par lielisku iespēju uzsvērt, cik svarīgi ir piesprādzēties un ievērot drošības noteikumus. Bērni bija sajūsmināti, un ekskursijā jau rudenī viņi paši bez atgādinājuma piesprādzējās un ievēroja kārtību autobusā. Arī vecāki bija priecīgi, jo ne visiem bija bijusi iespēja bērniem parādīt pareizu uzvedību sabiedriskajā transportā. Šāds pasākums ir lielisks veids, kā no mazotnes veicināt bērnu izpratni par drošību.”
Aktivitātēs aicināti piedalīties visi ceļu satiksmē iesaistītie – bērni, skolotāji, vecāki, transportlīdzekļu vadītāji, policijas pārstāvji un citi pasažieri. Kopīgi jāatceras, ka katram no mums ir svarīga loma bērnu drošības veicināšanā. “Bērniem drošas pārvietošanās dienā” organizatori var rīkot dažādas aktivitātes atbilstoši bērnu vecumam, piemēram, vieslekcijas, orientēšanās sacensības, sabiedriskā transporta izmēģinājuma braucienus, izglītojošas pastaigas, zibakcijas un tematiskās radošās darbnīcas.
Lai atbalstītu organizatorus, ATD sadarbībā ar partneriem ir sagatavojusi informatīvus materiālus ar ieteikumiem, spēlēm un testiem, kas pieejami lejupielādei šeit: ej.uz/ATD_materiali_2024. Tajos iekļauti padomi par drošību uz ceļa, pie dzelzceļa pārejām un sabiedriskajā transportā, kā arī praktiski risinājumi, kā rīkoties, ja sabiedriskajā transportā sastopat bērnu ar invaliditāti problēmsituācijā. Materiāli ietver arī interaktīvas aktivitātes, tostarp sarunu spēli “Blēņas ceļu satiksmē”, ceļa zīmju izzināšanas uzdevumus un testus par drošību uz ceļa un sabiedriskajā transportā.
Lai atbildīgie vairāk pakontrolē gājēju pārējas, daudzi aklie brauc kā zābaki un pie pārejas nestājās. Mums pilsētā kameras, tur taču var normāli paņemt pie dziesmas, protams ja ir vēlēšanās.