Ņemot vērā augstos saslimšanas rādītājus savvaļas putnu populācijā Latvijā, kā arī gadījumus, kad putnu gripa konstatēta arī zīdītājiem, PVD aicina mājas (istabas) dzīvnieku īpašniekus uzraudzīt savus mājdzīvniekus un nepieļaut to tuvošanos mirušiem savvaļas putniem.
Ja tomēr nav pārliecības par sava dzīvnieka gaitām un mājdzīvnieks izskatās nevesels, nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta. Ņemot vērā to, ka ar putnu gripu var saslimt arī cilvēks, vedot dzīvnieku pie veterinārārsta, drošības nolūkos iesakām izmantot personīgos aizsarglīdzekļus – gumijas cimdus un aizsargmasku.
Putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Ar putnu gripu slimo vistas, pīles, zosis, tītari, paipalas, pāvi, fazāni un strausi, retāk citas putnu sugas.
Zīdītāji, visbiežāk – savvaļas plēsēji ar putnu gripu var inficēties caur elpceļiem un per-orāli, piemēram, apēdot inficētus putnus. Iespējamās klīniskās pazīmes ir – drudzis, letarģija, aizdusa, konjunktivīts un ātra nāve. Ir reģistrētas arī neiroloģiskas pazīmes (riņķošana, ataksija – neorganizētas, neveiklas kustības un koordinācijas traucējumi).
Kā jau esam informējuši, putnu gripa Latvijā šogad ir apstiprināta savvaļas putniem Aizkraukles, Cēsu, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Ķekavas, Madonas, Ogres, Rēzeknes, Salaspils, Saldus, Talsu, Tukuma novados, kā arī Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Jūrmalā un arī Rīgā. Augsti patogēnā putnu gripa konstatēta 140 no 315 laboratoriski izmeklētajiem mirušajiem savvaļas putniem.
Atgādinām, ka aiztikt vai pārvietot mirušus putnus nedrīkst! Par atrastiem mirušiem savvaļas putniem ir nekavējoties jāinformē pašvaldība vai jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam, atstājot ziņojumu automātiskajā atbildētājā – 67027402.
Informācija par to, kā cilvēkam sevi pasargāt no putnu gripas, atrodama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā – https://www.spkc.gov.lv/lv/putnu-gripa.