Pēdējās nedēļās sociālos tīklos sacelta neliela, tomēr vētra – tiek lauzti šķēpi par to, vai Valsts policijas darbinieki rīkojas samērīgi, pastiprināti kontrolējot bērnus – velobraucējus. Aculiecinieki novērojuši, kā bērniem, kas acīmredzot pārkāpuši likumu un noteikumus, tiekot atņemti viņu braucamrīki. Vai tas neesot pārspīlēti? Kā bērni pēc tam tiekot mājās? Tādi un līdzīgi jautājumi radušies dažiem komentētājiem internetā. Tad nu lūdzām situāciju skaidrot Valsts policijas un Ceļu satiksmes drošības direkcija pārstāvjiem, kā arī lūkojām pilsētā pēc labajiem piemēriem – velobraucējiem, kuri par drošību rūpējas bez liekas atgādināšanas no malas.
Atbildot uz jautājumu, vai nepilngadīgo velobraucēju ķeršana pilsētas ielās nav pārspīlēta, Valsts policijas Zemgales reģionālās pārvaldes Tukuma iecirkņa priekšnieks Janeks Bahs atgādina, ka tieši no šādiem – it kā sīkumiem, veidojas lielas lietas. Un šoreiz runa taču ir par bērnu drošību! Sākoties vasaras sezonai, pieaudzis to satiksmes negadījumu skaits, kuros iesaistīti bērni – velosipēdu vadītāji. Salīdzinoši īsā laika periodā velosipēdisti izbraukuši priekšā vai pat ieskrējuši sānos automašīnām. “Paldies Dievam, šajā reizē iztika bez smagām sekām,“ uzsver J. Bahs, tomēr tas spiedis rīkoties – pastiprināt kontroli. Ja policijas darbinieks redz, ka pilsētas ielās brauc bērns, kuram nav ķiveres, viņš tiek apturēts, lai noskaidrotu, vai šim jaunajam velobraucējam maz ir tiesības vadīt šo transportlīdzeklī pilsētas ielās. Ar sodu gan šajā gadījumā ir jārēķinās vecākiem. Policijas priekšnieks skaidro: “Gadījumos, kad ceļu satiksmē patstāvīgi piedalās bērns, kurš vēl nav tiesīgs to darīt un ir jaunāks par 14 gadiem (šis ir vecums, no kura bērnam iestājas administratīvā atbildība), tiek uzsākta lietvedība pret vecākiem par aprūpes pienākuma nepildīšanu, jo bērns pats velosipēdu nav pircis un aizsargķiveri arī pats nevar nopirkt. Tāpat vecākam ir pienākums kontrolēt bērna rīcību ar uzticēto velosipēdu. Diemžēl prakse rāda, ka vienkārša lietvedības uzsākšana neattur konkrēto bērnu no šāda paša pārkāpuma izdarīšanas jau nākošajā dienā, tādēļ mēs izmantojam Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktās tiesības aizturēt pārkāpuma izdarīšanas rīku – velosipēdu, kas tiek atgriezts vecākam lietvedības gaitā.” Lielākoties vecāki velosipēdam ierodas pakaļ jau nākamajā dienā, un prakse liecina – vecāki atzīst, ka bērns vēl nav gatavs piedalīties kopējā ceļu satiksmē kā pilntiesīgs velobraucējs. “Patstāvīgi ar velosipēdu ārpus māju pagalmiem drīkst pārvietoties tikai no 10 gadu vecuma, ja ir iegūta velosipēda vadītāja apliecība, un līdz 12 gadu vecumam obligāti ir jālieto aizsargķivere. Velosipēdam ir jābūt tehniskā kārtībā un aprīkotam ar bremzēm,” atgādina J. Bahs. Viņš arī uzsver, ka šai akcijai ir arī panākumi un policijas darbinieki arvien mazāk novēro šādus pārkāpumus.
Savukārt, atbildot uz jautājumu par to, kā pēc tam, kad atbrīvoti no braucamrīkiem, bērni atkal tiek mājās, J. Bahs skaidro, ka nekur ārkārtīgi tālu no savas dzīvesvietas tie nav tikuši, lai pēc tam nespētu tikt mājās arī kājām.
Vairāk lasiet piektdienas, 13. jūlija, laikraksta numurā ŠEIT
Bahs tikai aizmirsa piebilst cik likuma punktus pārkāpa policija(nenoliedzami reidi ir vajadzīgi).JURISTI IR SĀKUŠI IEDZIĻINĀTIES ŠAJĀ LIETĀ
Pilnībā atbalstu policijas rīcību.Kad kādu sīko nobrauks,atkal visi kunkstēs,vajag kārtību ielās!
Noteikumus ir jāievēro, un jāsāk to darīt jau no bērnības. Pilnībā atbalstu policijas rīcību!
100% par policstu ricibu!!!
Rezultāti ir-cik daudziem bērniem psiholiģiska trauma pēc tā,kad tāds,darbam ar bērniem nesagatavots,aprobežots tēviņš,brutāli atņem bērnam velosipēdu-vai tas maza bērna psihē neveido analoģiju ar prastu laupīšanu…vismaz psiholoģiskas vardabības pret bērnu,pazīmes gan saskatāmas
Beidziet takš sev te viltys atbalstu rakstīt
Sāc ar sevi. Parūpējies, lai tavs bērns nokārto eksāmenu un saņem velosipēda vadītāja apliecību, tad arī nebūs jāpiedzīvo “psiholoģiskā vardarbība”. Izbrīna vecāku bezatbildība un ir apnicis sīko velosipēdistu bezpreģels uz ielām. Kad kādu nobrauks, tad gan vecāki skries pie pie “psiholoģiski vardarbīgajiem” policistiem meklēt palīdzību.
Mjā, no tekstiem- sīkie,bezpriģels un tamlīdzīgi,redzams,ka paši policisti komentē,kuriem nav nekādas nojausmas par bērnu audzināšanu
cik avārijās ir iekļuvuši bērni bez tiesībām un cik ar tiesībām? viens otrs bez tiesībām brauc daudz prātīgāk nekā ieguvušais apliecību.
Jā, jā – šitais arguments parasti figurē arī attiecībā uz dzērājšoferiem. Tjipa, šie tak pat šmigā esot labāki braucēji, nekā dažs labs skaidrulītis…
Kā mēs izaugām bez ķiverēm, bez velo tiesībām un zinām, kas ir kārtība, noteikumi un kultūra uz ceļa?
Policijas mašīna stāv noparkota pie dzeltenās līnijas, atņem bērnam riteni un tā ir noteikumu mācīšana?
Visu cieņu Policistiem. Tadkad bērns nokrīt sasitas AKŠAUSMAS, bērns ar riteni neuzmanīgi izskrien uz ielas bez aizsargiem AKŠAUSMAS bērns brauc bez rokām jo ķipa stilīgi un uztrāpa uz ceļa AKŠAUSMAS CEĻŠ MAŠĪNA VAINĪGI. Bērns brauc ne pa sarkano riteņu joslu bet pa visu trotuāru un vēl 5 draugi aiz viņa viņiem jautri a cilvēks netiek garām atkal cilvēks vainīgs ne bērni, NĒ TĀ NEBŪS sodīs taka maziņos acis nepamidžinot, būs kārtība un visi varēsiet pukstēt kam nepatīk bet tas pie nekā nenovedīs, mēs par policistiem un tas ir labi ko viņi dara to vaidzēja jau sākt pāris gadus atpakaļ.
Es par!
Tās kļūdas-to tik daudz,ka pat lasīt grūti! Intresanti būtu paskatīties uz tādu “latviešu valodas korifeju”
Tādā gadijumā lai būtu godigi, velosepediem vajaga valsts registracijas numuru un tehniskoskati.
necepies! un neapdraudi citu drošību! anarhija nekur netiek atbalstīta
J.Bahs: …pārkāpuma izdarīšanas rīku – velosipēdu, kas tiek atgriezts vecākam lietvedības gaitā.
Tiem sīkajiem bez vecākiem neko nevar noformēt un paskaidrojumus bez vecākiem pieņemt nevar, un palaist vienus uz mājām arī īsti nevar. Protams, ka policijai jāveic preventīvais darbs un jāuzrauga satiksme ielās, bet tādam reidam, kas patiesībā ir baigais čakars un liels darbs, jābūt atrisinātam līdz galam, lai no likuma viedokļa nav kur piesieties. Pašlaik izskatās, ka nav atrisināta tā beigu daļa pēc pārkāpuma konstatēšanas un valsts iestādei tas godu nedara. Bet gan jau policija šo daļu savedīs kārtībā, lai veicas!
Lai kādu pārmācītu,vajag vai nu kaut ko atņemt,piedraudēt vai uzlikt sodu. Drīkst arī iesist(ja neredz)
policisti bērnu draugi:)