– atpūtas zvejā (pašpatēriņa zvejā, makšķerēšanā un zemūdens medībās) no 2024. gada 1. janvāra līdz 2025. gada 31. martam,
– komerczvejā no 2024. gada 15. septembra līdz 2025. gada 15. martam.
Regula* noteic, ka lieguma periodā nejauši iegūtiem zušiem nedrīkst nodarīt kaitējumu un tie tūlīt ir jāatbrīvo. Tātad visi Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastes ūdeņos nejauši noķertie zuši ir atlaižami dzīvi atpakaļ jūrā.
Lai nodrošinātu šīs prasības izpildi zvejā ar āķiem un makšķerējot, nejauši noķertie zuši, kuri āķi ierijuši tā, ka to nav iespējams saudzīgi izvilkt, būtu atlaižami, nogriežot auklu ar tam pievienoto āķi. Savukārt zemūdens medībās pirms šāviena izdarīšanas zemūdens medniekam ir jāpārliecinās par zivs sugu un jānodrošina, ka netiek iegūts zutis.
Regula ir tieši piemērojams un augstāks tiesību akts nekā Ministru kabineta noteikumi Nr. 800 “Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi” (22.12.2015.). Tāpēc zušu ieguves lieguma periodā no 2024. gada 1. janvāra līdz 2025. gada 31. martam, makšķerējot un nodarbojoties ar zemūdens medībām Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastes ūdeņos, nedrīkst paturēt lomā nevienu zuti.
Zuši pārāk lēni vairojas un tiem ir pārāk sarežģīts dzīves cikls. Tas saistīts ar migrāciju. Manā ieskatā šo sugu labāk ir nezvejot kā tādu. Daudzas zivis garšo līdzīgi. Zušiem nav jāizmirst cilvēku rijības dēļ.
Nedomāju, ka makšķernieku lomos nokļuvušie zuši atstāj kaut cik vērā ņemamu robu to populācijā, attiecīgi, šādu aizliegumu pat nav jēga izskatīt.
Cilvēku negausības dēļ zuši ir uz izmiršanas robežas. Tev taču ir ko ēst.
Rakstīju par piekrastes makšķerniekiem, kuriem šad un tad trāpās zutis. Kur negausība? Varbūt piedāvā pārtikt no kukaiņiem un printēta “vegan salmon”? Man un manai ğimenei tas neder, ja “zaļajiem” kas nepatīk, var mierīgi nošauties.
Adriatico saka: 22.02.2024 20:56 Nu, ar tavu loģiku zuši 21. un 22. gadsimta mijā izmirs kā suga. Un pēcāk atjaunot zušus no kaltētiem zušu līķiem ar visjaunākajām biotehnoloģijas metodēm maksās miljardiem eiro. Pašlaik zinātne māk vien ar augiem taisīt brīnumus (meristēmas un kalusu kultūras), ar dzīvniekiem vel nemāk. Klonēšana sanāk brāķaina. Vel ar baktērijām māk darīt sazin ko. Labāk šādas cimperlīgas sugas ir neaiztikt, lai tās neizmirtu. Tas ir līdzīgi kā medīt ziloņus gaļai, ja ir alternatīva iespēja audzēt cūkas. Nākotnē varbūt gaļu iemācīsies audzēt audu kultūrās bez teļu ķermeņa šķidrumu seruma.
Zuši ir tikpat kā izmiruši. Sen vajag apturēt to cilvēku rijību!
Bet vispār daba mak sevi kompensēt,tas ir,jo vairāk zāli pļaujam,jo ātrāk tā attaug,tapat ar visam citiem dabas dotumiem,tik vajag bisku papildus rast tām labvēlīgākus apstāklus prieks augsanas un vairosanās,kā tad ar lašiem-jau mes paši no norvēgām esam iemacījušies šamējos kā cūkas audzēt
Skolnieciņš saka: 26.02.2024 14:32 Pirmkārt, tu neesi Skolnieciņš. Tu uzrakstīji ķecerību un apgalvojuma teikumu. Par zivju fizioloģiju ir grāmatas. Par zušu dzimtu (Anguillidae) noteikti angļu valodā būs izsmeļoša informācija zaļās bioloģijas un hidrobioloģijas (zilās bioloģijas?) grāmatās. Un palasi zinātniskās publikācijas par zušu bēdīgo stāvokli. Man nelabi paliek, kad biologu cilvēks bez izglītības grib apčakarēt. Un tu vel uzdodies par mani. Pretīgi.
Bet vispār daba mak sevi kompensēt,tas ir,jo vairāk zāli pļaujam,jo ātrāk tā attaug,tapat ar visam citiem dabas dotumiem,tik vajag bisku papildus rast tām labvēlīgākus apstāklus prieks augsanas un vairosanās,kā tad ar lašiem-jau mes paši no norvēgām esam iemacījušies šamējos kā cūkas audzēt
Skolnieciņ saka: 26.02.2024 14:32 Zuši migrē uz Dienvideiropas ūdeņiem no šejienes. Man par viņiem runāja zooloģijas ievadkursā. No lekcijām atceros šo piemēru. Tur daba nekā nekompensē. Cilvēks ir parādījies pirms 40 000 gadiem tagadējā veidolā. Ledus te nokusa pirms 10 000 gadu. Un ja zuši ir pielāgojušies dzīvei kā tagad, tad viņi nevar pēkšņi izmainīties. Evolūcija un adaptācija ir lēna. Ir gadījumi, kad tā nenotiek. Cilvēce pēdējā gadsimtā piedzīvoja dzimstības bumu. Un antropogēnais faktors sasniedza savu maksimumu. Ja gardēži nesaprot, ka zušus nedrīkst aiztikt to mazās dzimstības un izdzīvojamības dēļ, tad tie zuši izzudīs. Un atjaunot sugu (klonējot) no muzejā esoša skeleta ir nepateicīgs darbs. Nezinu vai zivis var klonēt. Zivis nav augi. Un arī sēnes. Un ja suga izmirst, tad nostrādā sprūdrata mehānisms. Kas ir miris, tas ir miris. Zušus zvejot nedrīkst. Vismaz manā izpratnē. Neesmu zaļais biologs, esmu baltais. Bet ja ir alternatīva ēst karūsu, kas pati vairojas un ir mazprasīga, tad es ēdu to karūsu, lai mazāk kaitētu dabai ar savu eksistenci.
Skolnieciņ saka: 26.02.2024 14:32 Zuši nav nedz foreles, nedz laši! Iegaumē to. Zuši ir zuši.
Es jau minēju, kāpēc ķert zušus ir neētiski un noziedzīgi. Ja dzīvo Āfrikā, tad tu gaļai audzēsi cūkas, nevis ziloņus. Ziloņi ilgi rūpējas par mazuļiem un aug lēni. Tie ir sociāli, gudri dzīvnieki. Cūkas aug ātri. Un barības ziņā ir mazprasīgas. Protams, racionāli būtu ēst cūku, nevis ziloni. Par k un r attīstības stratēģijām tu ko zini? Nu, nevar cilvēks tā nemīlēt dzīvo dabu! Cilvēks ir dabas daļa. Daba ir dzīvotne priekš cilvēka. Nav dabas, nav cilvēka. Iznīcināt dabu ir tāpat kā nodarīt pāri sev. Tev var nepatikt kāds dabas aspekts, bet tā kā tu esi bioloģiska dzīvības forma, tad tava dzīvība ir atkarīga no apkārt esošās dabas.