Attēlam ir ilustratīva nozīme

Marta sākumā lauksaimnieki aicināti pieteikties apdrošināšanas atbalsta saņemšanai

Ministru kabinets (MK) otrdien, 27. februārī, apstiprinājis Zemkopības ministrijas (ZM) grozījumus kārtībā par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanai 2023.–2027. gada plānošanas periodā, lai lauksaimniekiem pēc iespējas agrāk nodrošinātu atbalsta izmaksu par iegādātajām apdrošināšanas polisēm. Šogad apdrošināšanas polišu iegādes daļējai segšanai pieejamais finansējums ir 15,7 milj. eiro, kas ir nozīmīgi lielāks nekā 2023. gadā.

Lai apdrošināšanas atbalsts iespējami agrāk nonāktu pie lauksaimniekiem, plānots atvērt iesniegumu iesniegšanas kārtu nedēļas laikā pēc noteikumu spēkā stāšanās, un kārta plānota līdz 1. jūlijam. Lauksaimnieki varēs uz apdrošināšanas atbalstu pieteikt gan 2023. gadā iegādātās ziemāju sējumu polises, gan 2024. gada pavasarī un vasaras sākumā iegādātās vasarāju sējumu polises, kā arī polises par lauksaimniecības dzīvniekiem.

 

Tā kā kārta plānota ilgāka par vienu mēnesi, noteikumos ir precizēti atbalsta piešķiršanas un izmaksas nosacījumi, tādējādi visiem lauksaimniekiem nodrošinot vienādu atbalsta apmēru. Katrs atbalsta pretendents viena mēneša laikā pēc iesnieguma iesniegšanas saņems 80 procentus no aprēķinātās atbalsta summas. Atlikušo atbalsta summa izmaksās pēc iesniegumu iesniegšanas kārtas beigām, kad būs zināms finansējuma atlikums. Ja atlikušais finansējums nebūs pietiekams, pretendentiem izmaksājamo atbalsta summu samazinās, visiem pretendentiem piemērojot proporcionāli vienādu atbalsta samazinājumu.

 

Līdztekus šiem grozījumiem noteikumos precizēti arī vairāki citi nosacījumi, kas saistīti ar atbalsta pretendenta un polises atbilstības nosacījumiem.

 

Ņemot vērā neparedzētu laikapstākļu iespējamo nelabvēlīgo ietekmi un lauksaimniecības dzīvnieku slimību risku, Zemkopības ministrija aicina saimniekus savlaikus, vēl pirms šāgada aktīvo lauksaimniecības darbu sākuma, apdrošināt dzīvniekus un platības.

 

Zemkopības ministrija ir sākusi sarunas ar lauksaimniekiem par riska fonda veidošanu tajos lauksaimniecības sektoros, kuros nav pieejama apdrošināšana. Riska fondu neveidos ministrija. Gan iniciatīva, gan arī riska fonda veidošana jāuzņemas pašiem lauksaimniekiem, un pašiem lauksaimniekiem arī ir jāvienojas par riska fonda iemaksām, principiem, darbību un pārvaldību.

 

Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2023. gada 23. maija noteikumos Nr. 259 “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanai 2023.–2027. gada plānošanas periodā”” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

 

Komentāri

  1. vieglāk ir saņemt apdrošināšanu nekā, piemēram , rūpēties par meliorācijas sistēmu sakārtojot savus īpašumus

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *