Prostatas vēzis vēl aizvien ir galvenais Latvijas vīriešu nāves iemesls, uzreiz pēc sirds un asinsvadu slimībām un tā izplatība tikai palielināsies. Saskaņā ar Londonas Vēža izpētes institūta (Institute of Cancer Research, London) pētījumu, kas šogad tika prezentēts Eiropas Uroloģijas asociācijas ikgadējā kongresā, tiek prognozēts, ka diagnosticēto saslimšanu skaits pasaulē no 1,4 miljoniem gadā 2020. gadā pieaugs līdz pat 2,9 miljoniem 2040. gadā. Tas nozīmē, ka pēc 16 gadiem aptuveni 330 vīriešiem pasaulē ik stundu tiks diagnosticēts prostatas vēzis. Iemesls tam galvenokārt ir novecojoša sabiedrība un pieaugošais dzīves ilgums.
Agrīnās stadijās atklātu prostatas vēzi lielākajā daļā gadījumu ir iespējams pilnībā izārstēt, samazinot potenciālo blakusparādību iespējas. Tomēr diemžēl, tieši slimības sākumā, prostatas vēzis sūdzības pacientiem var neradīt – nav nedz sāpju, nedz diskomforta, kā arī ierastās analīzes, piemēram, pilnā asins aina, ir bez izmaiņām. Lai uzzinātu, vai ar prostatas veselību viss ir kārtībā, ir jāveic specifiskas asins analīzes, kurās tiek noteikts prostatas specifiskā antigēna (PSA) līmenis.
“Reizi divos gados visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem ir pieejama valsts apmaksāta PSA asinsanalīze, savukārt vīriešiem, kuriem ģimenē ir novērotas priekšdzedzera vēža saslimšanas – jau no 45 gadu vecuma. Labā ziņa ir tā, ka prostatas vēzis parasti attīstās lēni, tāpēc 30% gadījumos šo onkoloģisko saslimšanu ir tikai jāvēro, nav jāveic papildu ārstēšana vai ķirurģiskas iejaukšanās. Tāpat arī jāpatur prātā, ka paaugstināts PSA līmenis ne vienmēr nozīmē, ka vīrietim ir vēzis, bet gan norāda uz izmaiņām prostatā. Daudziem vīriešiem tas var norādīt uz palielinātu prostatu jeb labdabīgu prostatas hiperplāziju vai iekaisumu. Taču, lai par to būtu pilnīga skaidrība, ir jāveic tests. Veicot šo vienkāršo asins analīzi parūpēsieties ne tikai par savu, bet arī savas ģimenes sirdsmieru,” skaidro Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas nodaļas vadītājs, Dr. med. Juris Plonis.
Prostatas vēža ārstēšana ir ļoti progresējusi, un Latvijas lielāko slimnīcu uroloģijas nodaļās jau šobrīd tiek izmantotas pasaules līmeņa diagnosticēšanas un ārstēšanas iekārtas. Daudzas no šīm tehnoloģijām, tajā skaitā operācijās izmantotās, ir ne tikai efektīvas, bet daudz saudzīgākas pret vīrieša organismu. Tādējādi tiek samazināts pēcoperācijas diskomforts, vīrietis ātrāk var atgriezties savā ierastajā ikdienas dzīvē un maksimāli tiek samazināta sarežģījumu iespējamība.
Latvijā četrās slimnīcās – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā un Liepājas reģionālajā slimnīca – ir izveidoti tā saucamie “zaļie koridori”, kur ģimenes ārsts norīkos, ja radušās aizdomas par onkoloģisku saslimšanu.
Diemžēl, pie ārsta vēršoties novēloti un slimību atklājot jau vēlīnās stadijās, blakusparādības ne vienmēr iespējams novērst pilnībā. Tādēļ šobrīd, Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks”, sadarbībā ar Latvijas Urologu asociāciju līdzdalības platformā manabalss.lv iesniedzis iniciatīvu “Vīrietim jādzīvo arī pēc prostatas vēža izraisītas impotences”. Tās mērķis ir panākt, ka dzimumlocekļa rekonstrukcija pēc prostatas vēža operācijām tiek iekļauta valsts apmaksāto operāciju sarakstā, līdzīgi kā valsts šobrīd apmaksā krūts rekonstrukciju sievietēm pēc krūts vēža. Šī iniciatīva ir būtiska, lai palīdzētu vīriešiem saglabāt dzīves kvalitāti un atgūt psihoemocionālo līdzsvaru, tādējādi nodrošinot viņiem iespēju pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā arī pēc smagas ārstēšanās. Tas it īpaši svarīgi, jo vēzis mūsdienās skar arvien jaunākus vīriešus. Iniciatīvu iespējams parakstīt šeit: https://manabalss.lv/valsts-apmaksata-dzimumlocekla-rekonstrukcija-pec-prostatas-veza-operacijas/show
Urologi atgādina – rūpes par sevi nav vājums. Tā ir ikkatra vīrieša atbildība pret saviem tuviniekiem un sevi pašu. Neatstājiet novārtā ikgadējās pārbaudes un nekautrējieties vērsties pēc palīdzības. Profilakse un savlaicīga saslimšanu diagnostika var būt ikkatra vīrieša labākais sabiedrotais ceļā uz laimīgu nākotni.