Latvija līdz šim atradās pirmajā COVID-19 epidēmijas attītības posmā – visos gadījumos, kad cilvēki bija saslimuši ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību, epidemiologi varēja izsekot, kur un kā šie cilvēki ir inficējušies. Visi līdzšinējie identificētie saslimšanas gadījumi bija saistīti ar ceļošanu vai arī saslimušie bija kontaktējušies ar jau zināmiem COVID-19 slimniekiem vai personām, kuras atgriezušās no ceļojuma.
Šobrīd Latvija ir pārgājusu otrajā posmā, kad jaunais koronovīruss sabiedrībā izplatās ar neizsekojamu transmisiju. Vakar, 25. martā, SPKC epidemiologi, veicot reģistrēto saslimšanas gadījumu epidemioloģisko izmeklēšanu, konstatēja, ka pieci saslimušie nav bijuši ārzemēs, nevar norādīt, ka kontaktējušies ar apstiprinātu COVID-19 saslimušo vai personu, kura bijusi ārzemēs, un līdz ar to tā saucamā epidemioloģiskā ķēde nav nosakāma. Tas nozīmē, ka Latvijā ir konstatēti pirmie saslimšanas gadījumi, kas norāda uz jaunā koronavīrusa transmisiju sabiedrībā. Šie saslimšanas gadījumi ir konstatēti Rīgā.
Ko tas nozīmē sabiedrībai?
Vietējā transmisija sabiedrībā nozīmē to, ka inficēšanās risks ar COVID-19 sabiedrībā ir pieaudzis. Arī gadījumos, kad nav iespējams identificēt, kā un kur cilvēks ir inficējies ar jauno koronavīrusu, kas izraisa saslimšanu ar COVID-19, epidemiologi joprojām veiks izmeklēšanu, lai noteiktu kontaktpersonas, sazinātos ar ģimenes ārstiem un sniegtu rekomendācijas turpmākai rīcībai.
Lai samazinātu risku inficēties un inficēt citus, ir stingri jāievēro epidemiologu noteiktās rekomendācijas:
sociālā jeb fiziskā distancēšanās, pēc iespējas izvairoties no sabiedrisko vietu apmeklēšanas;
vismaz 2 metru distances ieturēšana no pārējiem cilvēkiem;
rūpīga roku mazgāšana vai dezinficēšana;
klepošanas un šķaudīšanas higiēnas ievērošana;
pašizolācija, atgriežoties no ārzemēm;
karantīna slimnieku kontaktpersonām;
izolācija saslimušajiem.
Šie pasākumi palīdzēs būtiski ierobežot infekcijas izplatīšanos un novērst strauju saslimstības pieaugumu, neradot pārmērīgu spiedienu uz veselības aprūpes sistēmu. Vienlaikus palīdzēs pasargāt sevi un sabiedrību kopumā, īpaši cilvēkus ar hroniskām saslimšanām un seniorus, kuriem pastāv augstāks risks saslimt ar COVID-19 smagākā formā.
Tak liekās mierā!
Tu **** ar savu “liekās mierā” ielien tur, kur izlīdi, un klusē!! Ja tev sprāg..i nav neviens riska grupā, un pats sevi ****esi iedomājies par nemirstīgu, tad sēdi sprāgo..i un kluusē!!!!