Aktieris, režisors un teātra pedagogs Žanis Katlaps ir cieši saistīts gan ar Tukumu, gan Tumes pagastu, kur joprojām rūpīgi koptas un Ž.Katlapa radu uzturētas atrodas mākslinieka dzimtās “Katlapu” mājas. Savukārt Tukums ir viņa skolas un pirmo teātra izpausmju pilsēta. Tieši Tukuma vidusskolā viņš arī veidoja savus pirmos skatuves tēlus gan kā aktieris, gan kā režisors. 1926. gadā, pārcēlies uz Rīgu, Ž.Katlaps mācās Zeltmata dramatiskajos kursos, bet vēlāk jau arī E. Feldmaņa kursos, kļūstot jau par profesionālu un atzītu aktieri, kuru 1928. gadā uzņem Nacionālā teātra aktieru štatā, drīzumā kļūstot par vienu no teātra vadošajiem aktieriem.
Pirmo reizi Katlapa balva tika pasniegta pirms desmit gadiem 2013. gadā Jaunmoku pilī, kad to toreiz saņēma dramaturģe un dzejniece Māra Zālīte, kā arī aktrise un režisore Ināra Slucka. Balvas mērķis ir izcelt tos Latvijas skatuves māksliniekus, kuri savā radošajā darbībā stiprinājuši tautas nacionālās vērtības un nacionālo identitāti, kā arī atgādināt par Tukuma novada Tumes pagastā dzimušā aktiera un režisora Žaņa Katlapa īpašo lomu Latvijas teātra vēsturē. Lēmumu par balvas piešķiršanu pieņem Tukuma novada Domes Kultūras nodaļas ļaudis sadarbībā ar LKA E.Smiļģa Teātra muzeja direktoru, Ž.Katlapa balvas ekspertu Jāni Siliņu.
Latvijas teātru un kino leģenda neapšaubāmi ir Ģirts Jakovļevs, kuram šogad pasniegs Žaņa Katlapa vārdā dēvēto balvu. Aktiera radītie tēli dziļi iespiedušies tautas apziņā: Ulža loma “Pūt, vējiņos” – gan teātra izrādē, bet vēl jo vairāk – leģendārajā kinofilmā, Lilioma loma Ferenca Molnāra “Liliomā “ un daudz citas lomas.
Savukārt Maija Doveika ir tukumniece, pirms studijām Latvijas Kultūras akadēmijā, 1998. gadā beigusi Tukuma Raiņa 1. vidusskolu. Visspilgtākā no viņas pēdējām lomām ir mātes loma filmā “Mātes piens” pēc Noras Ikstenas romāna motīviem un Ināras Kolmanes režijas.
Abi šī gada laureāti svinīgajā Žaņa Katlapa balvas saņemšanā Durbes pilī tradicionāli saņems īpašu balvu, ko veido metāla mākslinieks – kalējs Gints Haņeckis no Tumes pagasta, kas ir arī aktiera, režisora un pedagoga Žaņa Katlapa dzimtā vieta.
Žaņa Katlapa balvu iepriekš saņēmuši: Māra Zālīte, Ināra Slucka, Harijs Gulbis, Alvis Hermanis, Inga Ābele, Māra Ķimele, Viesturs Kairišs, Guna Zariņa, Kaspars Znotiņš, Sigvards Kļava, Uldis Dumpis, Andris Keišs, Vilis Daudziņš, Arturs Skrastiņš, Lāsma Kugrēna, Edmunds Freibergs, Baiba Broka un Juris Bartkevičs.
Pasākuma atbalstītāji: Tukuma novada dome, Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejs, Tukuma muzejs un laikraksts “Neatkarīgās Tukuma Ziņas”.
Ieeja pasākumā interesentiem ir bezmaksas vai ar ielūgumu. Durbes pils pastāvīgās ekspozīcijas un izstāžu apskate ar muzeja biļeti: skolēniem, studentiem un pensionāriem, personām ar invaliditāti 1,50 EUR; pieaugušajiem 2,50 EUR; ģimenes biļete 5,00 EUR un 6,00 EUR.
Kamer tauta mums bus aktieri….bus teatris un seriali..kas uztur mums dzivesprieku humora dzirjsti. pat tad kad pasaule skiet pavisam melna…latviesi ir araju un teatra mileetaju tauta…jo gandriz katra pagastaa ir sava teatra anmatieru kopa..jauki ka tukumaa ir tada tradicija ..pieskirt aktieriem katlapa balvu…ta uzsverot vinu nozimigumu musu kulturas un identitates stiprinasanai..un veicinasanai..aktieri ir zelta cilveki kurus gaida vienmer un visur..paldies gan girtam jakovlevam..gan maijai doveikai par veikumu un ieguldijumu..profesionalajaa teatrii un kinomakslaa.