Pagājis gandrīz gads, kopš Džūkstes kultūras namā iedzīvotāji pirmoreiz diskutēja par vēja elektrostacijām un to parkiem Pienavā un Dobelē un no sanāksmes aizgāja ar domu, ka gan jau pētnieki, izpētot to ietekmi uz vidi, cilvēkiem, dzīvniekiem, putniem, kā arī uz īpašumiem, kultūru un vēsturi, pateiks – vai var šajā vietā būvēt vēja elektrostacijas (VES), vai nevar. Iespējams, ar cerību, ka nevar.
7. septembrī ar secinājumiem tika iepazīstināti iedzīvotāji Dobelē un Džūkstē, par ko rakstījām 18. septembra laikrakstā, savukārt tagad publicējam svarīgākos jautājumus un atbildes, uz kuriem atbildēja SIA «Estonian, Latvian & Lithuanian Environment» pārstāvji Aiga Kāla un Oskars Beikulis, kā arī projekta īstenotājs – SIA «Eolus» valdes loceklis Gatis Galviņš.
Jāpiebilst, ka iedzīvotāji par šo projektu var izteikties līdz 1. oktobrim, bet 17. septembrī uzsākta parakstu vākšana pret staciju ierīkošanu.
Vibrācija nav pietiekami pētīta
– Jūs savā stāstā nerunājāt par vibrācijas ietekmi?
– Neminēju, jo arī ziņojumā tam ir salīdzinoši neliela loma. Mēs varam vērtēt to, par ko ir pietiekami daudz pētījumu, taču pasaules zinātnes praksē pētnieki atzinuši, ka nav, par ko runāt. Vienā no lielākajiem vibrācijas pētījumiem, kas veikts Vācijā, minēts, ka līdzīgi, kā ar elektromagnētisko lauku, šie līmeņi ir ļoti niecīgi. Faktiski VES ražotāji cenšas izvairīties no vibrācijas, jo tā samazina stacijas ražošanas efektivitāti.
– Kā stacijas tiek salīdzinātas no vibrācijas viedokļa?
– Nav milzīgas atšķirības iekārtu radītajai vibrācijai; jaunām stacijām papildus vibrāciju var radīt tas, ka tās ir lielākas, bet nav indikāciju, ka vibrācijas līmeņa pieauguma dēļ būtu pamats satraukties par būvju drošību. Turklāt Latvijā nav normatīvā regulējuma par vibrāciju vidē, savukārt tajās valstīs, kur ir noteikti vibrācijas robežlielumi, pētījumos par to nesatraucas, un arī mums nav īsti, par ko satraukties.
– Bet kurmi var aizdzīt ar vienu mazu metāla drāti, ko iesprauž zemē?
– Nedomājam, ka ražotājs var atļauties vibrāciju, jo, kā jau teikts, tā ietekmē VES efektivitāti.
– Jūsu piedāvātās stacijas ir jaunas, un tas nozīmē, ka par tām nav nekādu pētījumu?
– Piemēram, Vestas V136 stacija ir 2015. gada modelis, kas ir pietiekami daudzos parkos pasaulē uzstādīta, tikai 2017. gadā tai pievienoja efektīvāku ģeneratoru, kas saražo vairāk megavatu. Būtiskie raksturlielumi – augstums un rotoru diametrs – nemainās.
Gatis Galviņš:
– Tīri teorētiski – kad pirmoreiz tikāmies ar pašvaldību, plānojām 0,5 megavatu vēja staciju, bet tagad runājam par 4 megavatiem.
Aiga Kāla:
– Atzinumā netiks ietverts viens konkrēts modelis, bet gan nosacījums, ka ir jāizmanto līdzvērtīgs vai labāks modelis. Tātad, ja trokšņu līmenis pie stacijas ir 108 decibeli, tad var būvēt tikai līdzvērtīgu vai labāku, jo atzinumā tieši šāda ietekme uz vidi ir izvērtēta.
– Kas notiek ar vecajām stacijām?
– To kalpošanas laiks ir 20-25 gadi; parasti veco staciju demontē un uzstāda jaunu vietā.
Ainava mainīsies
– Mēs Dobelē vaicājām, kur var redzēt vizualizāciju, kā šīs stacijas izskatīsies ainavā?
– Teorētiski saskatāmības attālumu ir iespējams modelēt, bet praktiski to ietekmē laika apstākļi – mitrums, temperatūra…
– Redzamību?! Es jūs pārtraukšu – es vēlos gūt priekšstatu par to, kā tas izskatīsies, bet dokumentā to neatradu.
– Ziņojumā ir 22 skatu punkti, no kuriem tas redzams.
– Eifeļa tornis, kuru var redzēt no visām Parīzes vietām, ir 300 metrus augsts, bet šīs stacijas būs tikai 50 metrus mazākas par to. Mēs runājam par Zemgales līdzenumu, kur būs 51 šādi torņi. Būtu pareizi parādīt māju un blakus šo torni, lai redzētu, kā tas izskatās.
– Neviens nav teicis, ka nebūs ietekmes uz ainavu – ainava mainīsies, tāpat kā būvējot jaunu tiltu, rūpnīcu, jebko, bet no ietekmes uz vidi novērtējuma viedokļa ir vērtēts, vai šeit ir aizsargājamās ainavu telpas, kuras valsts vai pašvaldību līmenī ir atzītas par vērtīgām un kuras vēlamies saglabāt. Ja par to nav konflikta, mēs sakām, ka šādas ietekmes nav.
– Kā šie torņi tiks nostiprināti?
– VES pamats ir monolīta dzelzbetona konstrukcija, kurā ir līdz 1000 m³ betona un 1500 t tērauda; izmēros – 23×25 metri. Pamatu veidu nosaka VES staciju ražotāji. Ja, veicot grunts noturības analīzi, secinās, ka vajag pāļus, liks pāļus.
– Un atkal būs vibrācija?!
– Puse Rīgas ēku ir būvētas uz pāļiem.
Ieguvumi un zaudējumi
– Kāpēc šādas sapulces netiek organizētas Pienavā, kuras iedzīvotājus tas visvairāk skars? Kāpēc cilvēki tiek aicināti uz Džūksti?
– Šajā gadījumā sanāksmes notiek sadarbībā ar pašvaldību. Par laiku – iepriekšējā sapulcē Džūkstē bija aizrādījums par laiku, bet Pienavā par laiku dienas vidū neteica neko; tad iedzīvotāji bija rakstījuši birojam, ka vēlas, lai sanāksme notiek vakarā. Tāpēc šoreiz bija divas sanāksmes 14.00 un 18.00 ar iespēju pabūt vienā no tām. Arī Dobeles sanāksmē bija vairāki Tukuma novada iedzīvotāji – katrs varēja izvēlēties ērtāko laiku.
– Tika minēts, ka pienavnieki būs ieguvēji? Ko viņi iegūs? Lielākie ieguvēji ir tie, kas iznomā zemi.
Dace Pole, pagastu pārvalde vadītāja:
– Tiks sakārtoti ceļi.
– Kādi ceļi? Pienavas-Džūkstes ceļš tika remontēts, bet kāds tas ir šogad?! Tur ir bedru bedres, kas jau taisītas, nauda vien iztērēta.
Gatis Galviņš:
– Bet vai Pienavas iedzīvotāji var sanākt kopā un izdomāt, ko vēlas? Mēs neesam atkāpušies no tā, ka esam gatavi atbalstīt sabiedriski svarīgus objektus.
– Tas jājautā pienavniekiem, džūksteniekus tas neskar.
Dace Pole:
– Normāls ceļš.
Ar dokumentiem var iepazīties
Ar ziņojumu un tā kopsavilkumu var iepazīties Tukuma novada Slampes un Džūkstes pagastu pārvaldē darba laikā, kā arī Pienavas bibliotēkā un tīmekļa vietnē: www.environment.lv. Rakstiskus priekšlikumus par ziņojumu līdz 1. oktobrim var iesniegt (sūtīt) Vides pārraudzības valsts birojā (Rūpniecības ielā 23, Rīga, LV-1045, tālrunis: 67321173, fakss: 67321049, www.vpvb.gov.lv).
Vairāk lasiet piektdiena, 21. septembra, laikraksta numurā ŠEIT
Polei viss ir normāls,škiet pati nenormāla.
Vācijā šobrīd liela pretestība pret vēja parkiem, jo tie absolūti bojā ainavu ar savām rotējošajām lāpstām. Mums arī visas tās kļūdas jāpieļauj?
Parād man to bailīgo kurmi kurš no drāts baidās….! Pļin ar ko tik viņus nedzen – bet ar drāti vēl nav draudēts!:)))
Vai tad Latvijā kāds domā par tautu,kad tikai pašiem kabatas pilnas,ne velti gaiss ir sajaukts un laika apstākļi no tā visa mainās,eži lapu koki kas ražo elpošanai labu gaisu viss ir jau zaudēts.
parakstu vākšana pret staciju ierīkošanu >>>>> Jūs smejaties, šito gigantu neviens neapstādinās un nevienam neko neprasīs !! Kādi tur iedzīvotāji… gribēs un būvēs !!!!
Ja kāds kautko iebildīs,zemi atsavinās !!!
Lai tā polene liek pie savas mājas un tik gudri nerunā būtu kaut ko lietderīgu izdarījusi pagasta laba nevis tādos mēslos grudusi naudu padomajiet pa cilvēkiem kuri būs tuvumā un pa viņu veselību
cobrai-ir arī trotila ekvivalents ddddddd
ņamam piemēru no dobelniekiem un parakstāmies “PRET” mūsu vides degradāciju!!!! Nav ko padoties!!!
Man viens jautājums: vai no šiem arī pirks elektrību ,par dubulto cenu? OIK vēl pacelsies? Ja ne ,tad viss ok ,lai būvē.
Es gan gribu parakstīties “PAR”. Tas tāpēc, ka man vienkārši patīk Dānijas NordPool biržas cenas kad labi pūš vējš.
esmu PRET vides izkropļošanu un veselības apdraudējumu mūsu tautai. Esmu PRET jebkādu oligarhu izdevīgumu, dāņu, krievu vai vāciešu.
draugs,tad jau visus lielveikalus ignorē,degvielas stacijas un draudzīgās bankas. nu,draugs,padomā,pirms lej!!!
varu derēt, ka lielākā daļa kliedzēju kliedz kliegšanas pēc, atļaušos atzīmēt, ka tuvākā mājvieta no tuvākā torņa ir vairāk kā 500 m attālumā. Autoceļš Rīga Liepāja noteikti daudz vairāk Pienavā taisa troksni, kāda vibrācija?? jūs tehniski domāt mākiet? rotējošam objektam vibrācija?? galvenais ir izteikt viedokli
Tas Galviņš ir debils vai no uzskata citus par debiliem! Cinisma un stulbuma savienojums: ‘Ja par to nav konflikta, mēs sakām, ka šādas ietekmes nav’!!!!!
esam tā kā tādā Āfrikas valstiņā, kur pa stikla krellītēm uzpērk cilts vecāko. Un tas atdod kolonizatoriem savas tautas zemi uz mūžu mūžiem.
Dobelnieki gan malači – cīnās pret šiem krāpniekiem riktīgi. Vakar arī bija sižets TV3. Nepieļaus savas zemes piegānīšanu un piedzīšanu ar betonu. Par ainavas degradāciju nemaz nerunājot. Nevajag latviešiem uz savas zemes atļaut zviedru turbīnas un taisīt zviedriem naudu uz latviešu tautas rēķina. Pietiek jau ar banku biznesu.
turklāt neatgriezeniski degradētu un piegānītu ar betonu uz mūžiem
Es gan gribētu, lai kaut vai kaut kāds zviedrs taisa te naudu. Nevis kaut kāds krievs turpina te taisīt vēl lielāku naudu uz latviešu tautas rēķina, jo kaut kā tā mūsu patērētā enerģija jāsaražo. Un tagad kad HESiem nav vajadzīgā pietece ir no krievu gāzes ar Rīgas TECiem. Tā kā padomājam pret ko mēs cīnamies.
padomā pats, un tā labi padomā! Šādas nenormāli augstas turbīnas ir paredzētas izvietot jūrā, nevis sauszemē, lauksaimniecības zemēs, tuvu pilsētai, apdzīvotās vietās! Tas ir nenormāli. Nav runa par to, ka saprātīgs bizness nebūtu nepieciešams, bet attopies, Džūkste un Dobele nav tās vietas, kur to darīt.
Šķēles oikas turpinātāju biznesa projektā skaidri pateikts
Uzstādāmo vēja ELEKTROSTACIJU modelis un tehniskie raksturlielumi ŠOBRĪD VĒL NAV NOTEIKTI! Tas pēc būtības izmaina visu ietekmes uz vidi novērtēšanas jēgu un attiecīgi arī visu procedūru.
Esmu jau padomājis labi padomājis. Esmu sapratis kad latvietis pārsvarā ir pret visu ko vien var iestāties. Un ne jau Dobeles pilsētā vai Džūkstes ciemā tos torņus plāno celt. Noskatījos arī Bez tabu tur no viena lauksaimnieka izskanēja viltus ziņa. Kad redz būs 300 m aizsargjosla un tur nevarēs govis ganīt. Tie ir klaji meli viņš laikam aizsargjoslu likumu nav lasījis un gan jau kaimiņa laukā kur tos torņus uzstādīt plāno viņš tāpat govis nevar ganīt. Man galvenais lai viņiem OIK atļauju nedod, lai ražo par biržas cenu.
man atkal galvenais, lai tās elektrostacijas neceļ mūsu apkārtnē. Ne Džūkstes, ne Dobeles, ne tā cilvēka saimniecības, kas Tukumniekam tā nepatika, tuvumā.
kurš grib tos Eifeļa torņus kāpostu laukā:
a kāpēc tu necīnies par tiem torņiem, lai tos jūrā ceļ, bet tieši mana kaimiņa kāpostu laukā?
Ja viņi gribētu torņus jūrā celt es par tādu piedāvājumu būtu vēl vairāk par, bet viņu projekts ir tāds kāds tas ir un arī par šādu projektu esmu par. Ja viņi pēc tam vēl jūrā izdomās būvēt vēja parku, super, par to es arī priecātos,bet gan jau Latvijā atrastos pretinieki arī tādam vēja parkam.
es tikai nekādi nevaru saprast, tieši kas tev to lielo prieku izraisa? Tas, ka lielākajai daļai apkārtnes cilvēku tas nepatīk? Kaitē gan veselībai, gan dabai, gan ainavai?
KO tu, kobra, muldi un musini tautu! Un kā vēl var apstādināt! Nu, kaut vai tāpēc, ka pierādāmais labums tieši šai valstij un tās iedzīvotājiem (tas ir zviedru uzņēmums) ir pārāk maz, bet riski jau šobrīd labi redzami. Liela daļa no iespējamiem labumiem un arī reālajiem kaitējumiem nemaz šobrīd nav aprēķināmi. Uzreiz aprēķināmās šausmas ir divas: Latvijas iedzīvotāju atbrīvošana no Latvijas zemes (gan dzīves vietas, gan saimnieciskā ziņā) un ainavas pilnīga industrializācija, ko sākotnēji pavada arī grandioza vietējo ceļu sagraušana.
Latvijā no šiem torņiem ieguvēji ir daži cilvēki un uzņēmumi – tie, no kuriem nomā vai kam atpērk zemi, un tie, kas cer, ka būs darbs, torņus būvējot. Un abām grupām varu teikt, ka jūsu var saprast, taču apzinieties arī jūs, ka caur jums par kapeikām tiek izpārdota Latvijas zeme un iespēja jūsu bērniem un mazbērniem dzīvot normālā, cilvēku neapdraudoša vidē.
Ietekmi uz putniem, dzīvo dabu kāds no tiem āfrikāņu zobu vārdotājiem vispār ir vērtējis? Tur tak tai teritorijai iet pāri migrējošo putnu ceļi! Lai paceļ savus snāķus ievēlētie pagasta tautas kalpi un paskatās debesīs kaut tagad rudenī, kad gājputni bariem klaigādami tur Pienavai pāri lido vienā laidā. Neredz? Nedzird? Kurli un akli palikuši? Ausis, acis aizbāztas ar naudas zīmēm?
Prieku izraisa tas kad valstī ieplūst investīcijas ne kapeikas,bet miljoni, protams, piekrītu, no tā ieguvēji ir tās nosauktās dažas grupas,bet no tā kad palielinās elektroenerģijas ražošanas kapacitāte tādā veidā mazinot NordPool biržas cenas Latvijā no tā ieguvēji ir visi elektroenerģijas patērētāji. Ietekme būs, protams, bet domāju ne tik melna kā tiek mālēts no vēja parka pretinieku puses. Ja tomēr tiem kas ir pret izdosies apturēt šo projektu es jūs apsveikšu,bet ja nesanāks es novēlu jums, lai jūs izjūtat arī ieguvumus ne tikai slikto šī parka ietekmi.
tu esi saspiedies! vai arī apmaksāts kaitnieks.
vēlies sētnieka – naktssarga darbavietu esošajos vējaparkos bez iespējas vēlāk pārdomāt un aizmukt uz citu pusi?!
Kur var parakstīties pret šo amorālo projektu? Tajā Vides pārraudzības birojā? Zaļā partija Tukumā nevāc parakstus?
Neesmu ne saistīts ar projektu ne man kāds maksā par manu viedokli. Ne es taisos tur strādāt vai to objektu būvēt, tā nav mana universitātē apgūtā specialitāte, kurā es jau kādu laiku strādāju privātajā (baltajā) sektorā.
Ja man ir šāds viedoklis un tas nozīmē kad esmu saspiedies, zinu, kad ne es tāds esmu vienīgais.
Tā kā te komentāri jau sāk robežoties ar apsaukāšanos,no manis vairs komentāri nebūs. Mana aktivitāte ir beigusies.
Parakstieties lūdzu pret ja tāds ir jūsu viedoklis, uz priekšu. Turpiniet komentēt jau šo visu bez manis.
Jauku jums visiem vakaru.
ka no Tukumnieka vairs komentāru nebūs. Es tikai par to privātās universitātes balto sektoru tā īsti nesapratu.
cilvēks ar universitātes izglītību jauc “ka” un “kad” lietojumu.
Parakstīties var Kvazzi Pica, Katrīnas laukumā, Tukums. Un manabalss.lv elektroniski!
Paldies, Jāni!
vajadzētu visiem, kam rūp, lai mūsu Zemgale vēl izskatītos pēc Zemgales, nevis sacūkota ar ārzemnieku torņiem, kādus viņi paši ceļ tikai jūrā, būtu pienākums parakstīties pret šo projektu. Portālā “ManaBalss” to var vēl paspēt izdarīt. NEGUĻAM!
Kad gribēja būvēt hesu uz Daugavas – visi vienoti cīnījāmies un izglābām Daugavu. Tagad metamies glābt Zemgali. Neatbildēts tik viens jautājums – vai pāriesim uz skalu gaismu? Pirksim to Zviedrijā, uzturot turienes pensionāru augsto dzīves līmeni? Vai arī turpināsim maksāt dubulto cenu par elektrību? Varbūt tomēr kaut ko būvēt, lai būtu lētāka elektrība, darbs, ienākumi valsts budžetā? Vai tiešām visa Zemgale būs sabeigta, ja uzbūvēs kādu baru spārnoto torņu? Kurā Eiropas valstī to nav? Vai tiešām Tukumā tik daudz ļautiņu, kas neko nav redzējuši Čehijā, Vācijā, visur citur? Bet varbūt pāvests no Romas sūtīs elektrību? Dievs no debesīm?
Vai tiešām nekas nav dzirdēts par ekonomisko grupējumu izdarībām 3.pasaules valstīs, kur neatgriezeniska dabas sagandēšana tiek praktizēta, pateicoties autoritāras, korumpētas varas patvaļai? Liela apmēra infrastruktūras projektu realizēšana, piemēram, «Transamazonica» maģistrāles un Balbina hidroelektrostacijas izbūve prasījusi lietus mežus. 1987. gadā ierīkojot šo HES, pārplūdināja aptuveni 2500 km2 lielu meža platību. Pēc iepriekš veiktiem aprēķiniem, šai elektrostacijai bija jāapgādā Amazones reģiona galvaspilsēta Manausa ar 250 MW elektroenerģijas. Realitāte parādīja, ka šī elektrostacija var saražot tikai 94 MW, turklāt bojā aizgāja neskaitāmas augu un dzīvnieku sugas, daudzi iedzīvotāji zaudēja savas mājas un piespiedu kārtā tika pārcelti uz dzīvi citur. Šādam milzu vēja parka projektam, kādu iecerējis viens zviedru koncerns, nevar likt pretī Latvijas cilvēku veselību, dzīvestelpu un dabas vērtības. Šādu milzu rotoru vieta ir jūrā, nevis Zemgales līdzenumos. Zemgales ir maza un saudzējama sala mūsu Latvijas ainavā ar neizpostītiem gājputnu ceļiem gaisā un zemes ceļiem mums zem kājām!
Aramess, tu reāli dabūsi ar špagu! Apskatījos kadastrus – tur daudz BLA zemes visapkārt. Pārdevies Rišeljē, vai?
Arames, nerunā muļķības ka pirksim dārgo elektrību – Ja kaut kas sanāks lētāk + sačakarēta Latvijas daba tad ieslēgsies otrs OIK2 un nekas vairs nebūs lētāks, bet sačakarēta Latvijas daba paliks.
es jau parakstījos portālā Mana balss
Tici man-neviens jūsu viedokli vērā neņems!
tici man, būvnieks paliks bez būves.