Taromātā – tikai pudeles ar uzlīmēm
No šodienas, 1. februāra, Latvijā sāk darboties ilgi gaidītā iepakojuma depozīta sistēma. Tātad – līdzīgi, kā Lietuvā, Igaunijā un citās valstīs, arī pie mums stikla un plastmasas pudeles, kā arī skārdenes ar īpašo depozīta uzlīmi varēs nodot veikalos ierīkotajos taromātos (iekārtā depozīta iepakojumam), pretī saņemot kuponu par noteiktu naudas summu. Aprēķins vienkāršs – par katru depozīta pudeli būs iespēja saņemt kuponu par 10 centiem. Par to, kā šī sistēma strādās, skaidroja SIA «Depozīta iepakojuma operators» valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.
Kā strādās depozīta sistēma?
Lai arī depozīta sistēma tiek ieviesta no šodienas, 1. februāra, un liela daļa taromātu būs darbam gatava, veikalu plauktos vēl būs salīdzinoši maz pudeļu un skārdeņu ar depozīta iepakojuma zīmi. Tādēļ klientiem var nākties pagaidīt, kamēr tirdzniecībā nonāks dzērieni ar depozīta iepakojumā, un tad arī būs iespēja iztukšoto iepakojumu nodot. Turklāt ir noteikts pusgadu ilgs pārejas periods (līdz 1. augustam), kad veikalu piedāvājumā būs dzērieni gan parastajā, gan depozīta iepakojumā, tomēr pret kuponu pieņems iepakojumu tikai ar depozīta norādi.
Kas ir depozīta iepakojums?
Depozīta iepakojums ir plastmasas un stikla pudeles, kā arī skārda bundžas (skārdenes), uz kura atrodama depozīta uzlīme, svītru kods vai kvadrātkods. Nododot pudeles taromātā, jāraugās, lai svītru kods nebūtu sabojāts, jo iekārta pēc tā šo iepakojumu atpazīs. Veikalos depozīta uzlīme būs uzlīmēta uz stikla pudelēm (ar tilpumu, sākot no 0,1 litra) un plastmasas (PET) pudelēm, sākot no 0,1 litra, kā arī uz skārdenēm, sākot ar 0,2 l tilpumu.
Kas ir taromāts?
Taromāts ir iekārta, kas jau ir ierīkota veikalos un kurā varēs nodot depozīta iepakojumu. Katrā veikalu ķēdē šīs iekārtas atšķirsies, taču apieties ar tām būs vienkārši, jo par visu varēs izlasīt instrukcijā. Svarīgi atcerēties, ka pudele iekārtā jāievieto ar etiķeti uz leju, lai iekārta varētu nolasīt svītru kodu. Vēl jāņem vērā, ka pirmajās dienās ne visur taromāti strādās, tad jāmeklē tāds veikals, kur tas darbojas. Šobrīd ar taromātiem jau ir aprīkoti 700 veikali visā Latvijā, taču to ierīkošana vēl turpināsies – plānots, ka to skaits pārsniegs 1000. Vēl būs veikali, piemēram, izmēros ļoti nelieli, kuros pudeles pieņems manuāli – arī šāda informācija veikalos būs izvietota. Par pieņemto pudeļu daudzumu pārdevējs varēs piemērot atlaidi no pirkuma vai arī izsniegt skaidru naudu.
Cik maksās un cik atmaksās?
Dzērieni depozīta iepakojumā būs par 10 centiem dārgāki, par ko vēstīs cenu zīme, kā arī norāde pirkuma čekā. Nododot šādu pudeli taromātā, pircējs pretī saņems kuponu par 10 centiem. Tātad, ja būs nodotas 15 pudeles ar uzlīmēm, kuponā būs norādīts 1,50 eiro. Kuponu varēs atprečot tajā pašā veikalā, kur saņemts kupons, taču nevarēs piemēram, top! veikalu tīklā izsniegtu kuponu atprečot, piemēram, «Rimi» vai citā veikalā. Uz kupona arī būs rakstīts, kurā veikalā to varēs atprečot.
Kādam jābūt iepakojumam?
Iepakojuma pudelei vai skārdenei pirms to likt taromātā ir jābūt tukšai – ja būs palicis iekšā dzēriens, taromāts to nepieņems. Pudeles pēc dzēriena izlietošanas nav jāmazgā, taču tās nevar būt ļoti netīras, piemēram, zemjainas. Pudeli var nodot ar korķi, īpaši tas attiecas uz plastmasas iepakojumu, lai nerastos lieki atkritumi un lai arī šis korķis tiktu pārstrādāts. Nav jānoņem plastmasas vai metāla riņķīši uz pudeles kakla. Svarīgi – plastmasas pudeles un skārdenes nedrīkst saplacināt!, lai nesabojātu svītrkoda zīmi, pēc kuras iekārta atpazīst konkrētu pudeles iepakojumu. Ja pudele būs nedaudz saplacināta, atskrūvējot korķi, tā ieņems vajadzīgo formu un būs nododama. Jebkurā gadījumā – ja iekārta iepakojumu pieņem, tad viss ir kārtībā.
Ko darīt ar pudelēm bez uzlīmēm?
Tā kā līdz pat 1. augustam tirdzniecībā būs pudeles bez depozīta uzlīmes, tās, tāpat kā šobrīd, plastmasas un stikla iepakojums jāievieto šķirojamo atkritumu konteinerā jeb tā saucamajā zvanā. Tas attiecas arī uz tām pudelēm, kuras mājās ir sakrājušās un kurām nav depozīta uzlīmes. Taromātā šādas pudeles likt nav jēgas, jo tās gluži vienkārši netiks pieņemtas – automāts tās atgrūdīs. Tāpat taromāti nepieņems pudeles ar citu valstu depozīta uzlīmēm, jo katrā valstī ir izveidota atšķirīga depozīta sistēma un ir atšķirīgas uzlīmes.